Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Jakie technologie wspomagające w zaburzeniach mowy i języka są dostępne i jak one działają?


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów technologii wspomagających zaburzenia mowy i języka. Dzięki różnorodnym potrzebom technologia może pomóc w komunikowaniu się z innymi, słuchaniu tego, co mówią inni i nagłych wypadkach.

Jakie technologie wspomagające w zaburzeniach mowy i języka są dostępne i jak one działają?  https://www.autismparentingmagazine.com/assistive-technology-speech-language-disorders/

Istnieje wiele innych zastosowań tej technologii, począwszy od autyzmu niewerbalnego, a skończywszy na wszystkich innych zaburzeniach komunikacji.

Dostępna technologia wspomagająca

Oto główne rodzaje dostępnych technologii wspomagających:

Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC):

Pomagają one osobom z zaburzeniami mowy i języka w umiejętnościach językowych i komunikacji. Przykłady mogą obejmować pomoce wizualne, w tym język migowy, tablice komunikacyjne, aż po urządzenia generujące mowę.

Urządzenia wspomagające słyszenie (ALD):

Tworzą one wzmocniony dźwięk, który przekaże dźwięk do osoby i pomoże wyciąć rozpraszający hałas w tle. Obejmuje to aparaty słuchowe i osobiste wzmacniacze do wewnętrznych implantów ślimakowych, które pomagają poprawić transmisję dźwięku do osoby.

Urządzenia, które ostrzegają

Są to urządzenia, które wydają głośne dźwięki i mogą łączyć się z telefonem lub mogą być częścią systemu alarmowego, który może generować sygnał świetlny lub inny alert dla osoby, aby poinformować ją, że coś się dzieje.

Systemy na podczerwień

Systemy te są noszone przez osoby i wykorzystują urządzenia alarmowe połączone za pomocą światła podczerwonego do wzmacniania dźwięków. Korzystanie z systemów podczerwieni nie może przenosić się przez ściany, co sprawia, że ​​jest to dobry wybór, gdy udostępniane są prywatne i wrażliwe informacje, ponieważ jest to zamknięty system, który pozostaje w aparatach słuchowych lub wewnętrznym implancie ślimakowym.

Wzmacniacze osobiste

Pomagają one zmniejszyć niechciany hałas w tle, gdy niektóre inne systemy mogą być niedostępne, jak w samochodzie. Urządzenia o rozmiarze zbliżonym do telefonu komórkowego pomagają wzmocnić dźwięk, jednocześnie redukując niepożądane dźwięki tła.

Systemy pętli słuchowej

Są one również znane jako systemy pętli indukcyjnej, w których nadajnik przekształca dźwięk za pomocą energii elektromagnetycznej, która składa się z czterech głównych części.

Cztery części systemu pętli słuchowej obejmują:

  1. Centralne źródło (mikrofon, telewizor itp.)
  2. Konwerter dźwięku lub wzmacniacz
  3. Szereg cienkich przewodów umieszczonych w pokoju lub pod dywanem lub podłogą
  4. Odbiornik (zestaw słuchawkowy itp.)

Systemy FM

Systemy te są w stanie rozpowszechniać wzmocniony dźwięk za pomocą sygnałów radiowych. Można ich używać w większych przestrzeniach, takich jak prezentacja, gdzie prezenter korzysta ze specjalistycznych urządzeń, takich jak mikrofon, a osoba ma odbiornik na specjalnym kanale do słuchania mowy.

Oferta specjalna

Nie przegap zjazdu Autism Parenting Summit.
Kliknij tutaj, aby się teraz zarejestrować!

Które urządzenie jest najlepsze?

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć i zależy ono od osoby i dlaczego korzysta z urządzenia. Ponieważ urządzenia mają rozmiary od rozmiaru telefonu komórkowego, który dana osoba może nosić, po specjalistyczne urządzenia i programy dla osób z trudnościami w mowie i ubytkiem słuchu, zależy to od tego, dlaczego urządzenia są używane.

Może się to wydawać dość poważną decyzją, ale mogą pomóc patolodzy języka mowy, terapeuta zajęciowy i/lub lekarz Twojego dziecka. Ci specjaliści są w stanie dokonać skierowań i wiedzą, co należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu tego wyboru.

Istnieją również oceny wspomagające i komunikacji alternatywnej (AAC), które mogą ocenić poziom umiejętności i potrzeby danej osoby. Oceny te mogą być kluczowym punktem do rozważenia przy podejmowaniu tej decyzji.

Na wynos i kluczowe punkty

Dostępnych jest wiele różnych urządzeń, które pomagają wspierać osoby z zaburzeniami mowy i ubytkiem słuchu. Potrzeby i usługi świadczone przez te technologie mają znaczny zakres i mogą być pokryte przez indywidualne ubezpieczenie i/lub szkołę.

Polecam rozmowę z logopedą, terapeutą zajęciowym lub lekarzem dziecka w celu uzyskania zaleceń dotyczących urządzeń i tego, co według nich może przynieść korzyści danej osobie w oparciu o jej potrzeby.

Istnieją oceny AAC, które można skierować i które mogą przynieść korzyści dziecku i pomóc w poszukiwaniu urządzenia, które najlepiej wspierałoby daną osobę. Oceny te będą brać pod uwagę to, co robi Twoje dziecko, jego poziom umiejętności i wiele innych aspektów.

Oceny i skierowania są kluczową i ważną częścią, która może pomóc określić, które urządzenie będzie działać najlepiej. Również jakie urządzenie zapewni największe wsparcie i pozwoli na sukces, ponieważ przy poszukiwaniu najlepszego urządzenia wzięto pod uwagę styl życia i poziom umiejętności dziecka.

Podsumowując

Zawsze ważne jest, aby utrzymywać otwartą komunikację między Tobą a lekarzem Twojego dziecka i innymi specjalistami, którzy tworzą zespół, który pomaga w rozwoju i wspiera jednostkę.

Magazyn Autism Parenting Magazine nie popiera ani nie promuje niektórych urządzeń, terapii lub usług. Decyzje te są najlepiej podejmowane przez rodzica i/lub opiekuna danej osoby oraz lekarza dziecka.

Pomaga również nawiązać kontakt z innymi rodzicami i profesjonalistami poprzez grupy wsparcia. Te grupy wsparcia mogą być osobiste lub online, media społecznościowe to kolejne świetne miejsce do obejrzenia.

Jest tak wiele opcji i opinii do rozważenia. Dopóki informacje i wkład pochodzą od osób, którym ufasz i które musiały podejmować te same decyzje, z pewnością może to być korzystne zarówno dla rodzica i/lub opiekuna, jak i osoby, która potrzebuje urządzenia wspomagającego.

Pomocne może być również szkolenie i praca z osobami, które mają rozwój zawodowy i doświadczenie z urządzeniami oraz rozmawiają z nimi i je polecają. Rodzice mają zazwyczaj mnóstwo okazji do odbycia dodatkowego szkolenia w ich okolicy i można je znaleźć w gabinetach lekarskich lub terapeutów, w grupach wsparcia, w Internecie i mediach społecznościowych. itp.

Jak zawsze, dokładnie sprawdź źródło wszelkich szkoleń lub zaleceń, które otrzymujesz z lekarzem i terapeutami dziecka. Utrzymanie otwartej pętli komunikacyjnej jest tak ważne i może znacznie ułatwić podejmowanie decyzji, takich jak wybór urządzenia odpowiedniego dla Twojego dziecka.

Bibliografia

Hobbs, K. (2021). Urządzenia wspomagające komunikację dla dzieci z autyzmem. https://www.autismparentingmagazine.com/assistive-technology-autism/

Narodowy Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych. (2019). Urządzenia wspomagające dla osób z zaburzeniami słuchu, głosu, mowy lub języka. https://www.nidcd.nih.gov/health/assistive-devices-people-hearing-voice-speech-or-language-disorders

Magazyn „Wsparcie dla rodziców z autyzmem”

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł. Aby wesprzeć nas w tworzeniu bardziej przydatnych informacji, takich jak ta, rozważ zakup prenumeraty magazynu Autism Parenting Magazine.

Jakie technologie wspomagające w zaburzeniach mowy i języka są dostępne i jak one działają?  https://www.autismparentingmagazine.com/assistive-technology-speech-language-disorders/

Jakie technologie wspomagające w zaburzeniach mowy i języka są dostępne i jak one działają?

Jak pomóc dziecku autystycznemu ze ślepotą kontekstową https://www.autismparentingmagazine.com/autism-context-blindness

Jak pomóc dziecku autystycznemu ze ślepotą kontekstową?

Stereotypia i autyzm: zrozumienie powtarzających się zachowań https://www.autismparentingmagazine.com/autism-stereotypic-behavior/

Stereotypia i autyzm: zrozumienie powtarzających się zachowań

Pomóż swojemu dziecku reagować na jego/jej imię poprzez pozytywne skojarzenia

Pomóż swojemu dziecku reagować na jego/jej imię poprzez pozytywne skojarzenia

Wzorce mowy autyzmu: zajmowanie się różnicami w komunikacji

Wzorce mowy autyzmu: zajmowanie się różnicami w komunikacji

Selektywny mutyzm i autyzm: czy moje dziecko jest nieme czy autystyczne?

Selektywny mutyzm i autyzm: czy moje dziecko jest nieme czy autystyczne?

Wskazówki i wskazówki, jak poprawić bałagan w mowie, którego mogą doświadczać niektóre osoby z autyzmem.

Czy dzieci autystyczne mogą mieć zaśmiecającą mowę?

Materiały do ​​terapii mowy dla dzieci z autyzmem https://www.autismparentingmagazine.com/autism-speech-therapy-materials

Materiały do ​​terapii mowy dla dzieci z autyzmem

Korzyści z terapii mowy wczesnej interwencji https://www.autismparentingmagazine.com/early-intervention-speech-therapy

Korzyści z terapii mowy wczesnej interwencji

Mowa pod presją i autyzm: czy istnieje związek?  https://www.autismparentingmagazine.com/pressured-speech-autism/

Mowa pod presją i autyzm: czy istnieje związek?

Co to jest mowa idiosynkratyczna?  https://www.autismparentingmagazine.com/idiosynkratyczna-mowa/

Co to jest mowa idiosynkratyczna?

Spojrzenie na werbalne operanty https://www.autismparentingmagazine.com/verbal-operants-autism/

Spojrzenie na operatory werbalneŹródło

Udostępnij