Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Jak nauczyłem się podejmować zdrowe ryzyko

Jak nauczyłem się podejmować zdrowe ryzyko


„Zawsze dzieli Cię jedna decyzja od zupełnie innego życia”. Autor nieznany

Autor: Ron Sandison

Jako młody dorosły z autyzmem często zmagałem się z podejmowaniem decyzji i podejmowaniem zdrowego ryzyka. Po pracy i związkach było to moje największe wyzwanie. Dzięki mojemu zespołowi wsparcia nauczyłem się podejmować ryzyko i korzystać z 7-stopniowego procesu podejmowania decyzji. Mój zespół wsparcia to moja rodzina, przyjaciele i eksperci w dziedzinie, w której podejmuję decyzję z ich pomocą. Odczuwam mniejszy niepokój i czuję się pewnie, aby podjąć działanie.

Podejmowanie decyzji jest często wyczerpujące, przytłaczające i wywołujące niepokój. Nienawidząc zmian w rutynie i lęku przed przyszłością, unikałbym podejmowania decyzji, pozwalając innym podejmować je za mnie. Przejście w dorosłość wymaga od nas nauczenia się podejmowania mądrych decyzji za siebie poprzez ocenę konsekwencji naszych wyborów. Nie powinniśmy obawiać się podejmowania błędnych decyzji, ale zamiast tego pragnąć uczyć się na podstawie naszych wyborów i tego, jak możemy poprawić umiejętności podejmowania decyzji.

Sukces w życiu wymaga od nas odpowiedniego ryzyka. Myles Munroe, kolega absolwent Oral Roberts University i autor Maksymalizacja swojego potencjałunapisał:

Cmentarz jest najbogatszym miejscem na ziemi, bo to tutaj znajdziesz wszystkie niespełnione nadzieje i marzenia, nigdy nie napisane książki, nigdy nie zaśpiewane pieśni, wynalazki, którymi nigdy się nie dzielono, uzdrowienia które nigdy nie zostały odkryte, wszystko dlatego, że ktoś bał się zrobić pierwszy krok.

Podczas katastrofy mieszkaniowej w 2008 roku moi rodzice i brat Steve namawiali mnie do zakupu domu lub mieszkania. Poinformowali mnie: „Wraz z krachem mieszkaniowym ceny już nigdy nie będą tak niskie”. W czasie kryzysu można było kupić dom za 270 000 dolarów w Michigan za jedyne 60 000 dolarów. Strach przed bezpieczeństwem pracy, gospodarką i podejmowaniem ryzyka; Nie posłuchałem ich rozsądnych rad. Patrząc wstecz, chciałbym kupić dom. Aby nasz zespół wsparcia był uczuciowy, musimy słuchać ich rozsądnych rad i uczyć się na własnych błędach. Po tych straconych okazjach nauczyłem się posługiwać procesem podejmowania decyzji.

Zespół wsparcia Ron Sandison
Mój zespół wsparcia

7 kroków procesu decyzyjnego

Życie jest z natury ryzykowne. Jest tylko jedno ryzyko, którego musimy unikać za wszelką cenę, a jest nim ryzyko, że nic nie zrobimy. Proces podejmowania decyzji pomaga mi być proaktywnym w rozwiązywaniu problemów poprzez badanie opcji i decydowanie o najlepszej drodze. Odczuwam mniejszy niepokój, wdrażając rutynę krok po kroku, aby podejmować decyzje.

Siedem kroków procesu podejmowania decyzji to: określenie decyzji lub celu, zebranie informacji poprzez badania, zidentyfikowanie opcji alternatywnych, rozważenie opcji, wybór spośród opcji, podjęcie działań i ocena decyzji w oparciu o wyniki i konsekwencje.

Najpierw zidentyfikuj decyzję, zadaj sobie pytania: „Jaki jest problem, który muszę rozwiązać?” lub „Wybór, którego muszę dokonać?” Napisz decyzję jako pytanie i jako cel. Na przykład pragniesz przenieść się z domu rodziców do mieszkania, aby zyskać większą swobodę. Decyzja brzmi: „Jak mogę przenieść się z domu rodziców do mieszkania?” Decyzja napisana jako cel: „Chcę wprowadzić się do mieszkania w ciągu najbliższych trzech miesięcy”.

Po drugie, zbierz informacje poprzez badania i kontakty. Zbierz dane, pytając osoby, które niedawno podjęły tę decyzję, specjalistów i czytając książki i artykuły na ten temat. Będziesz chciał zebrać jak najwięcej surowców, aby dokonać najlepszego wyboru. Zapisz informacje uzyskane podczas badań i podziel się nimi z zespołem wsparcia. Aby wyprowadzić się z domu rodziców, zbierz informacje o różnych kompleksach mieszkaniowych w okolicy i porozmawiaj z kierownictwem biura apartamentów, aby porównać ceny czynszu i zakwaterowanie, które możesz potrzebować.

Po trzecie, zidentyfikuj alternatywne opcje. Po zebraniu informacji zidentyfikuj możliwe rozwiązania problemu lub różne sposoby osiągnięcia celu. Na przykład, mógłbym zaoszczędzić pieniądze na zaliczkę na mieszkanie (warianty 1) lub mieć współlokatora, który pomaga w opłaceniu czynszu (warianty 2). Zapisz swoje opcje i omów je ze swoim zespołem wsparcia.

Po czwarte, rozważ swoje możliwości, analizując zalety i wady. Po zidentyfikowaniu opcji na podstawie zebranych informacji i spostrzeżeń zespołu wsparcia możesz podjąć pouczającą decyzję. Napisz listę zalet i wad różnych opcji. Plusy i minusy wyprowadzania się z domu: plusy wyprowadzki z domu, większa swoboda i brak godziny policyjnej, negatywne gotowanie posiłków i pranie oraz płacenie czynszu. Niektórzy mogą być zarówno pro, jak i przeciw, w zależności od tego, jaki jest twój cel.

Po piąte, wybierz jedną z opcji. Zebrałeś informacje, przedyskutowałeś decyzję z zespołem wsparcia, rozważyłeś zalety i wady, teraz podejmij decyzję. Aby wybrać najlepszą opcję, zadaj sobie pytanie: „Co najgorszego może się zdarzyć?” i „Co jest najlepszego, co może się wydarzyć?” Może to pomóc w zrozumieniu czynników ryzyka związanych z Twoją decyzją. Jeśli nadal będziesz nękany niezdecydowaniem lub rozmyślając o najgorszym scenariuszu, być może będziesz musiał po prostu zaufać radom swojego zespołu wsparcia. Mają mądrość z doświadczenia i wiedzą, czego potrzebujesz i mogą pomóc Ci podjąć mądrą decyzję opartą na logice, a nie na emocjach.

Po szóste, podejmij działanie, opracowując plan osiągnięcia celu. Zaznacz w kalendarzu datę, w której masz nadzieję osiągnąć swój cel. Podziel swoją decyzję na małe, osiągalne kroki. Kate McNulty, terapeutka z autyzmem, zaleca: „Posiadanie listy do pracy pomaga mózgowi się skupić. Listy kontrolne są szczególnie uspokajające dla umysłu Aspergera, ponieważ zmniejszają zmęczenie podejmowaniem decyzji. Mając listę kroków do naśladowania, możesz przystąpić do działania bez nadmiernego myślenia. Lista umożliwia skierowanie uwagi tam, gdzie jest to potrzebne”.

Każdego dnia zapisuję w kieszonkowym notesie listę rzeczy, które muszę zrobić na ten dzień. Używam swoich codziennych list jako przypomnienia, które pomaga mi skupić się na długoterminowych celach i projektach. Moje listy dzielą duże cele na osiągalne kroki. W rzeczywistości pisanie tego artykułu było na mojej wrześniowej liście.

Na koniec oceń swoją decyzję na podstawie wpływu. Po podjęciu działań zmierzających do osiągnięcia celu odczekaj miesiąc i oceń konsekwencje swojej decyzji, a co sześć miesięcy dokonuj ponownej oceny. Zbadaj proces, który podjąłeś, aby podjąć decyzję, co pomoże ci w dalszym rozwoju umiejętności podejmowania decyzji. Porozmawiaj ze swoim zespołem wsparcia o skutkach Twojej decyzji.

Przeanalizuj pozytywne i negatywne wyniki. Zadaje pytania typu: „Jaką inną decyzję mogłem podjąć?” „Jak moje życie jest lepsze lub gorsze dzięki podjętej przeze mnie decyzji?” „Czy miałem się czego bać podejmując tę ​​decyzję?” Proces podejmowania decyzji umożliwia nam ustalenie priorytetów naszych zadań według ich pilności, ważności i dotkliwości konsekwencji ich niewykonania.

Siedmioetapowy proces podejmowania decyzji umożliwił mi rozwiązywanie problemów z mniejszym niepokojem i daje mi pewność podejmowania zdrowego ryzyka. Przy podejmowaniu ważnej decyzji nadal konsultuję się z czasem mojego wsparcia w celu uzyskania porady. Jako osoba dorosła z autyzmem lubię podejmować zdrowe ryzyko: próbować nowej restauracji lub jechać na rodzinne wakacje do nowego miejsca, takiego jak Painted Rocks. Pewność w podejmowaniu decyzji była niezbędna w mojej karierze, pisaniu książek i posiadaniu rodziny. Aby osiągnąć te cele, musiałem podjąć działania.

5 października prezentuję warsztaty „Ryzykowny biznes — decyzje i konsekwencje życia z autyzmem” prowadzone przez Metro Parent, a głównym mówcą jest dr Temple Grandin.

Ron

Ron Sandison pracuje na pełny etat w dziedzinie medycyny i jest profesorem teologii w Destiny School of Ministry. Jest członkiem rady doradczej Autism Society Faith Initiative of Autism Society of America. Sandison posiada tytuł Master of Divinity z Uniwersytetu Oral Roberts i jest autorem książki Przewodnik dla rodziców na temat autyzmu: porady praktyczne. Biblijna mądrośćwydanej przez Charisma House i Myśl, wybór, działanie. Nauczył się na pamięć ponad 10 000 Pism, w tym 22 kompletnych ksiąg Nowego Testamentu i ponad 5000 cytatów. Trzecia książka Rona Widoki ze spektrum został wydany w maju 2021 roku.

Ron często gości przemawia na uczelniach, konferencjach, ośrodkach autystycznych i kościołach. Ron i jego żona Kristen mieszkają w Rochester Hills w stanie Michigan z córeczką Makaylą Marie urodzoną 20 marca 2016 r.

Możesz skontaktować się z Ronem na jego stronie internetowej www.spectruminclusion.com lub wysłać do niego e-mail na adres sandison456@hotmail.com

.Źródło

Udostępnij