Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Neuroinclusive opowieść o apraksji » NeuroClastic

Neuroinclusive opowieść o apraksji » NeuroClastic


Cóż, to już oficjalne, nowa książka dla dzieci Gregory’ego Tino „Autystyczny chłopiec w niesfornym ciele” jest już dostępna do kupienia. Ta książka opowiada o chłopcu z autyzmem apraksji, który krąży po wielu ciałach, próbując znaleźć zamiennik dla swojego ciała, które często robi coś przeciwnego do tego, czego chce.

Moja córka mówi, że ta książka jest jej nową ulubioną i że czasami ma też niesforne ciało.

Za zgodą Gregory’ego wzięliśmy kilka ilustracji z jego książki i stworzyliśmy historię NeuroInclusive, której możesz użyć jako towarzysza w nauczaniu o apraksji.

Aby uzyskać bezpłatny plik PDF do druku, możesz użyć tego linku.

Co to jest Apraksja?

Aż 86% osób z autyzmem ma klinicznie istotną apraksję, zaburzenie ruchowe, które wpływa na planowanie motoryczne (nie na zdolności motoryczne). Apraksja może wpływać na człowieka na wiele sposobów, ale w przypadku niektórych osób może uniemożliwić mowę lub sprawić, że mowa będzie nierzetelna.

Nierzetelna mowa to nie to samo co mutyzm.

Niemota Dzieje się tak, gdy osoba, która potrafi mówić niezawodnie, nie zawsze może mówić przed innymi i może przez lata nie wypowiadać ani słowa lub może walczyć tylko wtedy, gdy jest przytłoczona lub w pewnych sytuacjach.

Nierzetelna mowa jest inny. Osoba może być w stanie wypowiedzieć słowa, ale nie są one tym, co chce powiedzieć. Mogą chcieć powiedzieć „Miło cię poznać”, ale zamiast tego recytują linijkę do filmu lub wykrzykują słowo, którego nie chcą powiedzieć, na przykład „Alleluja!” lub „Usiądź!”

Kiedy tak się dzieje — powiedzenie lub zrobienie czegoś, czego nie chce się robić — nazywa się to odhamowanie silnika. Jest podobny do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD) i Tourette’a i często z nimi współwystępuje. Dzieje się tak, ponieważ istnieje mniejsza łączność między określonymi częściami mózgu, które kontrolują ruchy, rozpoczynanie nowych zadań (inicjowanie), zatrzymywanie zadań i „filtr” (kontrola impulsów).

Odhamowanie motoryczne jest jak natrętne myśli związane z OCD, z wyjątkiem tego, że ciało odgrywa te myśli, zanim umysł zdoła je powstrzymać.

Osoby z nierzetelną mową, które nie mogą używać mowy do płynnego komunikowania się, są częścią społeczności Niemówiących.

Nawet skupienie wzroku we właściwym kierunku może być trudne, więc czytanie książek lub używanie urządzeń AAC może być trudne.

Ale kiedy osoby z autyzmem nie mówiące uzyskują niezawodną komunikację, dają nam znać, jak wygląda dla nich życie. Co sprowadza nas z powrotem do niesamowitej książki Gregory’ego, Autystyczny chłopiec w niesfornym ciele.

Jak zawsze, bardzo nam się podoba w komentarzach!

Ostatnie posty Terra Vance (widzieć wszystko)Źródło

Udostępnij