Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Najlepsze zabawki dla dzieci z autyzmem


Zabawa jest jedną z najlepszych i najważniejszych części bycia dzieckiem. Swoboda tworzenia i używania wyobraźni za pomocą zabawek wokół ciebie lub przywiązywania się do konkretnej zabawki to coś, co wielu z nas lubiło dorastać.

Najlepsze zabawki dla dzieci z autyzmem https://www.autismparentingmagazine.com/autism-kids-toys

Dla twojego dziecka autystycznego może to być to samo. Zabawa jest ważna nie tylko dlatego, że jest zabawna i zapewnia przyjemność, ale dlatego, że dzięki niej uczymy się i doskonalimy nasze zdolności motoryczne. Na etapie rozwoju dziecka autystycznego zabawa odgrywa ważną rolę w rozwoju języka i interakcji społecznych. Mając to na uwadze, ten artykuł podsumowuje niektóre z moich ulubionych zabawek dla dzieci z autyzmem. Należy pamiętać, że żadna z wymienionych poniżej zabawek nie jest promowana ani powiązana z Magazyn dla rodziców z autyzmem.

Dlaczego zabawa sensoryczna jest ważna

Zabawki są świetną rozrywką dla dzieci i fantastycznym sposobem na wykorzystanie wyobraźni. Wybierając zabawkę dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ich radość i komfort towarzyszą temu, co ta zabawka może dla nich zrobić. Nie od dziś wiadomo, że dzieci z autyzmem na ogół czerpią najwięcej przyjemności z zabawek, które angażują ich pięć zmysłów (zabawki sensoryczne).

Ponieważ wiele dzieci z autyzmem jest hipo- lub nadwrażliwych, mają tendencję do angażowania się w zabawki, które w szczególności zapewniają im większą stymulację, a konkretnie mniejszą stymulację. Na przykład nadwrażliwe dzieci mogą czerpać przyjemność z obciążonych kocyków, zabawek o lekkiej fakturze oraz zabawek, które można rozebrać i złożyć z powrotem. Natomiast dziecko, które jest hipowrażliwe, może czerpać największą przyjemność z zabawek dźwiękowych, wibrujących lub wymagających ruchu, takich jak trampolina.

Zabawki sensoryczne dla dzieci z autyzmem są również pomocne w przetwarzaniu sensorycznym oraz ćwiczeniu umiejętności społecznych i komunikacyjnych.

Najlepsze zabawki do kinestezji

Innym określeniem kinestezji jest propriocepcja: jest to świadomość położenia i ruchu części ciała przez narządy zmysłów mięśni i stawów. To słowo może brzmieć onieśmielająco, ale większość zabawek do kinestezji można znaleźć w każdym sklepie z działem zabawek i nie spowoduje większego wgniecenia portfela.

Zabawki do kinestezji obejmują:

Skakanka – Skakanka wymaga od dzieci używania zarówno dużej motoryki, jak i umiejętności motorycznych. Dodatkowym atutem jest to, że jest to świetny sposób, aby Twoje dziecko ćwiczyło, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Modelina Glina – Modelina jest ulubieńcem dzieci, zarówno nieautystycznych, jak i autystycznych. Modelina uczy kreatywności, koordynacji ręka-oko i umiejętności motorycznych.

Worki fasoli – Wiele dzieci z autyzmem lubi bawić się zabawkami, które mają wagę, ponieważ zapewniają komfort. Woreczki z fasolą świetnie nadają się do rozwijania umiejętności motorycznych u małych dzieci, a wiele gier, w których znajdują się worki z fasolą, wymaga udziału innych dzieci, umożliwiając dziecku autystycznemu nauczenie się umiejętności społecznych.

Fotele z pufy – Fotele z pufą obejmują siedzącą na nich osobę, naśladując uścisk. Często są dobrym wyborem dla dzieci z autyzmem, ponieważ uczucie ciężkości może sprawić, że poczują się bezpieczne i chronione.

Cegiełki – Klocki doskonale nadają się do pobudzania kreatywności i pozwalają dziecku korzystać z wyobraźni, jednocześnie poprawiając zdolności motoryczne. Klocki mogą zawierać klocki Lego i drewniane klocki dla małych dzieci. Te klocki pozwalają na kreatywną zabawę i mogą być świetnym prezentem dla dzieci z autyzmem.

Zabawki dla dzieci z autyzmem https://www.autismparentingmagazine.com/autism-kids-toys

Najlepsze zabawki do ruchu

Następujące zabawki wykorzystują układ przedsionkowy: struktury wewnątrz ucha do wychwytywania ruchu.

Zabawki sensoryczne do ruchu cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci z autyzmem. Ruchy kołysania, skakania, kołysania lub wirowania są powtarzalnymi ruchami, które zapewniają komfort i są ogólnie dobre dla dzieci z wrażliwością sensoryczną.

Zabawki do poruszania się z autyzmem obejmują:

Fat Brain Toys Balansuje Popper Teeter poppers ćwiczą siłę rdzenia, ponieważ wymagają dużej stabilności i równowagi. Teeter poppery są dobrymi zabawkami sensorycznymi, ponieważ wymagają od użytkownika kołysania się z boku na bok, co wymaga dużej ilości skupienia. Przyssawki przymocowane do spodu wydają dźwięki, zapewniając zabawę dzieciom z autyzmem, które kochają różne dźwięki.

Huśtawki do terapii uciskowej – Te huśtawki terapeutyczne są wykonane z miękkiego i rozciągliwego materiału, który otacza osobę, która się w nich znajduje, dzięki czemu jest to świetna zabawka do relaksu dla Twojego dziecka. Te huśtawki terapeutyczne nie mają limitu wagi i zapewniają delikatny ruch kołysania, natychmiast pocieszając osobę, która z nich korzysta. W przypadku młodszych dzieci wymagany jest nadzór rodzicielski.

Huśtawka na platformie – Te huśtawki platformowe są na tyle duże, że wiele dzieci może z nich korzystać jednocześnie, co czyni je świetną zabawką do interakcji społecznych. Zróżnicowana twarda taśma zapewnia stymulację sensoryczną i pozwala dzieciom siedzieć lub leżeć podczas huśtania.

Trampoliny – Trampoliny to zabawna zabawka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wiele dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma trudności z komunikowaniem swojego niepokoju, co prowadzi do jego narastania. Trampoliny są doskonałym narzędziem do uwolnienia stłumionej energii i uczucia niepokoju u dzieci z autyzmem.

Ulotka radiowa Spin N Spodek – Spodek posiada 360-stopniowe kółka, dzięki którym Twoje dziecko może się kręcić do woli. Spodek Spin N jest szczególnie dobry dla małych dzieci, ponieważ jest nisko nad ziemią dla bezpieczeństwa, a dziecko może wybrać, jak szybko lub wolno chce jechać.

Najlepsze zabawki do stymulacji dotykowej

System dotykowy obejmuje całą powierzchnię skóry, nawet język. Stymulacja dotykowa zależy od różnych tekstur, wibracji i wagi.

Kiedy myślisz o zabawkach dotykowych, możesz pomyśleć o zabawkach typu fidget!

Według artykułu Lindsey Biel: „Zabawki Fidget od dawna są polecane przez terapeutów zajęciowych, doradców zdrowia psychicznego i niektórych pedagogów specjalnych jako środek pomagający dzieciom zachować spokój i samoregulację w celu skupienia się, uczestniczenia, słuchania i uczestnictwa ”.

Oferta specjalna

Nie przegap naszej oferty specjalnej.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej

Zabawki dotykowe dla dzieci z autyzmem to:

Zatrzaśnij i kliknij Fidget Toys – Te zabawki typu „zatrzaśnij i kliknij” są ulubieńcami dzieci z całego spektrum. Te fidgetowe zabawki są bardzo korzystne, ponieważ rozwijają zdolności motoryczne, dają poczucie spokoju wraz z bardzo satysfakcjonującym kliknięciem łączących się elementów i uwalniają stres.

Terapia szpachlowa – Szpachlówka terapeutyczna lub „terapeutyczna”, jak to się czasem nazywa, jest twardsza niż zwykła szpachlówka. Twardość szpachli wymaga od dziecka wysiłku w rozerwanie szpachli, wzmocnienie mięśni rąk i rozwijanie zdolności motorycznych.

Szlam – Slime to fajna zabawka zarówno dla dzieci nieautystycznych, jak i autystycznych. Podobnie jak Fidget Spinner, śluz staje się coraz bardziej popularny w mediach społecznościowych i staje się niezbędną zabawką w gospodarstwach domowych. Slime występuje w różnych kolorach, a wraz z jego popularnością, twórcy śluzu umieszczają teraz małe przedmioty wewnątrz kitu, zapewniając inną teksturę i zabawną niespodziankę.

Zabawki dla dzieci z autyzmem https://www.autismparentingmagazine.com/autism-kids-toys

Pin Art Board – Tablica do przypinania to fantastyczny prezent dla autystycznych nastolatków. Twardy plastik oprawia deskę z metalowymi szpilkami na niej, jeśli naciśniesz szpilki, możesz tworzyć wszelkiego rodzaju kształty i grafikę, nadając jej wygląd 3D.

Rozciągliwe struny – Elastyczne sznurki to zabawne zabawki, które można zabrać ze sobą na długie przejażdżki samochodem. Te rozciągliwe sznureczki powinny zapewnić dziecku zajęcie i zajęcie, gdy utknie w dusznym samochodzie na dłuższy czas. Miękka, gumowata tekstura zapewnia bodźce sensoryczne i pozwala dzieciom ciągnąć, aż się rozciąga, dzięki czemu jest to fajna gra, ponieważ nie pęka.

Naszyjnik do żucia – Naszyjniki do żucia to ulubieniec tłumu wśród autystycznych maluchów. Istnieją różne rodzaje naszyjników do żucia o różnych fakturach. Konsystencja silikonowych okrągłych koralików jest świetna do wiercenia się i przynosi korzyści dzieciom autystycznym, które są ukojone przez żucie czegoś.

Mata sensoryczna OrthoDon – Mata sensoryczna OrthoDon jest ciekawa, ponieważ każdy blok maty ma inną fakturę, dzięki czemu jest dobrą zabawką dotykową dla dzieci autystycznych. Ta mata może być używana w domu i w szkole, ponieważ pomaga wielu dzieciom z autyzmem skupić się, wyciszyć i zrelaksować się. Każdy blok maty pasuje do siebie jak puzzle, dzięki czemu jest wciągający i zabawny.

Wyróżnienia

Wiele dzieci z autyzmem uważa, że ​​dźwięk działa kojąco, zwłaszcza dzieci z nadwrażliwością. W takich przypadkach pomocne mogą być zabawkowe instrumenty muzyczne. Istnieje również wiele zabawek, które wydają dźwięki, które mogą pokochać Twoje autystyczne dziecko.

Niektóre zabawki, które wydają dźwięki, to:

Edushape Zaklinacz Deszczu – Edushape Rainmaker to cylindryczna tuba, w której znajduje się wiele kolorowych okrągłych koralików. Za każdym razem, gdy odwracasz cylinder, kulki spływają na dno, wydając delikatny dźwięk deszczu.

Instrumenty zabawkowe – Instrumenty zabawkowe są na ogół głośne i chaotyczne w rękach dzieci i mogą nadmiernie pobudzać osoby z nadwrażliwością. Jednak instrumenty zabawkowe mogą być również świetnym sposobem, aby dzieci uwolniły się od stłumionego niepokoju i wykorzystały swoją kreatywność.

Podsumowując

Wiele dzieci z autyzmem lubi zabawki tak samo, jak dzieci nieautystyczne, a większość zabawek wymienionych w tym artykule może być używana przez wszystkie dzieci, a także jest bardzo łatwa do znalezienia. Wiele zabawek jest specjalnie stworzonych do rozwijania zdolności motorycznych u małych dzieci, co sprawia, że ​​znalezienie zabawek do rozwoju umiejętności motorycznych jest bardzo łatwe.

Jeśli szukasz idealnej zabawki dla swojego autystycznego dziecka, może to być bardzo trafiony proces. Ponieważ wszystkie dzieci są inne, istnieje prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko może nie lubić tego, co mogą kochać ich autystyczni rówieśnicy. Biorąc to pod uwagę, konieczność wydawania wygórowanych kwot na zabawki nie jest konieczna. Kupując zabawki, weź pod uwagę to, na co zazwyczaj reaguje Twoje dziecko z autyzmem i jakie zachowania wywołują różne rodzaje produktów.

Bibliografia:

Biel, Lindsey. Fidget Toys lub Focus Tools. Inteligencja sensoryczna2017

https://www.sensorysmarts.com/AADJun17.pdfŹródło

Udostępnij