Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Nadwrażliwość na konsystencję żywności u dzieci z autyzmem


Nadwrażliwość tekstury żywności u dzieci z autyzmem https://www.autismparentingmagazine.com/food-texture-hypersitivity

Moje usta śliniły się w oczekiwaniu, kiedy kelner postawił przede mną talerz z risotto. Zapach był kuszący, smak był na miejscu, ale konsystencja sprawiła, że ​​zacząłem się krztusić. Upuściłam widelec, mocno rozczarowana, bo risotto to zwykle moje ulubione danie.

Risotto ma być kremowe, bogate i lekko teksturowane. To było tak, jakby ktoś nakładał sos na zwykły ryż, który był niedogotowany. Fuj!

Czy kiedykolwiek przytrafiło to się Tobie? Niestety, z powodu nadwrażliwości na konsystencję żywności, zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) mogą oznaczać, że Twoje dziecko może doświadczać czegoś takiego na co dzień.

Może inaczej byliby żądni przygód, ale urok pysznych widoków i dźwięków jest osłabiony przez sposób, w jaki jedzenie jest w ich ustach. Może to powodować niechęć do jedzenia, która łamie ich serca, a także ludzi wokół nich.

Dzisiaj chciałabym skupić się na nadwrażliwości na konsystencję jedzenia, jak wpływa ona na dzieci z autyzmem i co my jako rodzice możemy z tym zrobić.

Co to jest nadwrażliwość tekstury żywności?

Krótko mówiąc, nadwrażliwość na konsystencję żywności występuje wtedy, gdy dziecko jest tak wrażliwe na konsystencję żywności, że powoduje ograniczenia w jego diecie. Dzieci z awersją do jedzenia lub wykazujące odmowę spożywania określonych produktów lub grup żywności są często nazywane „wybrednymi zjadaczami”.

Nowe pokarmy mogą stanowić problem dla „wybrednego zjadacza” i mogą powodować niepokój. Jest to szczególnie ważne, jeśli sposób, w jaki rodzice radzą sobie z zachowaniem wybrednego zjadacza, potęguje problem.

Ważne jest, aby rodzice rozumieli preferencje żywieniowe, wrażliwość sensoryczną i dlaczego ich dzieci z autyzmem mogą mieć problemy z awersją do jedzenia. Mając to zrozumienie, ważne jest, aby radzić sobie z odmową jedzenia i problemami z karmieniem z najwyższą troską i życzliwością. Surowe metody tylko pogorszą sprawę.

Czy nadwrażliwość na konsystencję pokarmu jest powszechna u dzieci z autyzmem?

Większość dzieci doświadcza problemów związanych z jedzeniem w swoim życiu. Ale czy częściej występuje u dzieci z autyzmem?

W artykule zatytułowanym Selektywność pokarmowa i wrażliwość sensoryczna u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmuautorzy Sharon A. Cermak, EdD, Carol Curtin, MSW i Linda G. Bandini, Ph.D., RD ​​napisali:

„Badania i obserwacje kliniczne wskazują, że selektywność pokarmowa jest głównym problemem u dzieci z ASD. Jeden ze spójnych tematów w literaturze dotyczącej selektywności żywności dotyczy tekstury żywności. Możliwe, że wrażliwość sensoryczna doświadczana przez wiele dzieci z ASD może przyczynić się do ich trudności z konsystencją pokarmu i wynikającą z tego selektywnością pokarmową”.

Teraz, gdy wiemy, że wrażliwość na pokarm i ASD często idą w parze, przyjrzyjmy się niektórym objawom i problemom, jakie może powodować. Następnie omówimy kilka wskazówek i wskazówek, które pomogą rozwiązać te problemy.

Nadwrażliwość tekstury żywności u dzieci z autyzmem https://www.autismparentingmagazine.com/food-texture-hypersitivity

Jakie są najczęstsze objawy nadwrażliwości na konsystencję żywności?

Objawy wskazujące, że dziecko może mieć wrażliwość na konsystencję jedzenia, mogą obejmować:

  • odmowa jedzenia niektórych pokarmów
  • trudne zachowania żywieniowe
  • rytualne zachowania żywieniowe
  • odmowa próbowania nowych potraw
  • napady złości związane z posiłkami

Dzieci ze spektrum autyzmu mają zwykle bardzo wąski wybór jedzenia. Oznacza to, że ich spożycie w diecie jest ograniczone. Mogą jeść za dużo jednego rodzaju jedzenia i odmawiać jedzenia innych.

Połączenie tekstur może również odgrywać rolę w spożywaniu niektórych produktów spożywczych. Może to oznaczać, że sposób podawania jedzenia dziecku może stanowić problem.

Na przykład dziecko, które nie lubi konsystencji tłuczonych ziemniaków, ale uwielbia jeść groszek, może mieć trudności z zaakceptowaniem talerza z jedzeniem, w którym te dwa elementy znajdują się blisko siebie. Może to powodować niepokój, prowadząc do trudnych zachowań przy stole.

Przyjrzenie się przyczynom tej nadwrażliwości może pomóc nam określić najlepszy sposób postępowania w przypadku problemów żywieniowych i wywoływanych przez nie objawów.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości na konsystencję żywności?

Istnieje wiele problemów, które mogą powodować nadwrażliwość na teksturę żywności. Tu jest kilka:

Trudności sensoryczne

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego (SPD) mogą powodować nadwrażliwość tekstury na żywność. Jeśli Twoje dziecko cierpi na SPD, konsystencja jedzenia może być boleśnie rozpraszająca i powodować skrajny niepokój. Mogą również cierpieć z powodu przeciążenia sensorycznego, co powoduje, że unikają jedzenia w określonych środowiskach.

Doświadczanie wrażliwości sensorycznej na żywność może prowadzić do tego, że Twoje dziecko odmówi jedzenia, które wygląda, czuje, pachnie lub smakuje jak inne jedzenie, które wywoływało u niego zaburzenia przetwarzania sensorycznego. Może również spowodować, że będą chcieli trzymać się żywności, o której wiedzą, że jest dla nich „bezpieczna”, nawet jeśli nowa żywność pachnie lub wygląda apetycznie

Oferta specjalnaNie przegap naszej oferty specjalnej.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Inne przyczyny

Inne przyczyny mogą obejmować problemy stomatologiczne lub medyczne. Lęk, alergie pokarmowe i inne współistniejące problemy mogą również odgrywać pewną rolę.

Jakie obawy może wywołać niechęć do konsystencji żywności?

Jedzenie jest jedną z najważniejszych rzeczy w każdej kulturze. Łączy rodziny, wzbogaca poznawanie nowych miejsc i kultur, a dla wielu jedzenie jest jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń na świecie.

Wpływ społeczny

Dzieci autystyczne mogą już zmagać się z sytuacjami społecznymi. Obecność wrażliwości na żywność i konsystencję sprawia, że ​​coś, co „powinno być” łatwym punktem wejścia w interakcję społeczną, jest po prostu kolejnym obszarem zainteresowania.

Na przykład niejedzenie babcinego jedzenia może stać się ogromnym problemem spornym. Przyjaciele i rodzina o dobrych intencjach, którzy chcą, aby dzieci brały udział w zabawie podczas wspólnego posiłku, mogą nieumyślnie je zrazić.

Nadwrażliwość tekstury żywności u dzieci z autyzmem https://www.autismparentingmagazine.com/food-texture-hypersitivity

Odżywianie

Upewnienie się, że nasze dzieci z autyzmem lub bez autyzmu mają zróżnicowaną dietę, jedzą zdrową żywność i uczą się dokonywać dobrych wyborów żywieniowych przez całe życie, jest wysoko na liście priorytetów większości rodziców. Jeśli nasze dzieci z autyzmem nie będą jeść zdrowego dla nich jedzenia, martwimy się o ich zdrowie.

Martwimy się problemami zdrowotnymi, niedoborami witamin i ich zdolnością do silnego wzrostu. Możemy również martwić się o to, w jaki sposób żywność, która, jak wykazano, zmniejsza objawy wyzwań związanych z autyzmem, oraz choroby współistniejące mogą pomóc, jeśli nasze dziecko odmówi ich jedzenia. Są to uzasadnione obawy; więc jak możemy pomóc im zdobyć to, czego potrzebują?

Jakie są sposoby na zwalczenie niechęci do jedzenia i pomoc dzieciom w odżywianiu?

Zbadaj przyczynę

Dowiedz się, dlaczego dziecko jest wrażliwe na konsystencję jedzenia, to krok pierwszy. Zadawanie dziecku pytań, które pomogą nam zrozumieć, co dokładnie czuje i z czym się zmaga, może bardzo pomóc.

Jeśli twoje dziecko jest niewerbalne, pomocne mogą być metody takie jak PECS, a także wskazanie im obszaru jego ciała, który jest zaniepokojony. To może nas podpowiedzieć, czy cierpią z powodu problemów z zębami, a może ich brzuch boli z powodu alergii pokarmowych lub lęku.

Możesz również poprosić ich o wskazanie konkretnego jedzenia, które ich obraża. Po zidentyfikowaniu jedzenia możesz dowiedzieć się, czy jest to tylko ta żywność, czy też należy do grupy produktów, których Twoje dziecko nie lubi. Pomoże ci to zrozumieć, dlaczego dziecku się to nie podoba.

Niektóre dzieci z autyzmem lubią tylko miękkie pokarmy, odmawiają jedzenia czegokolwiek poza chrupiącymi potrawami, inne zachwycają się lepkimi, słodkimi lub słonymi potrawami. Nigdy nie wiadomo, dopóki nie zbadasz.

Rekrutuj profesjonalistów

Pozyskanie pomocy pediatry Twojego dziecka może być świetnym pierwszym krokiem w pomaganiu dziecku w jego niechęci do jedzenia. Może to prowadzić do skierowań do innych specjalistów lub usług takich jak:

  • dietetycy
  • terapia zajęciowa
  • Praca stomatologiczna
  • lek
  • psychoterapia

Wszystko to i wiele więcej może być możliwe, w zależności od tego, co powoduje problemy dietetyczne Twojego dziecka.

Złagodzić podstawowy problem

Gdy Twoje dziecko zacznie pracować z odpowiednim zespołem, Ty i Twoja rodzina możecie zacząć wprowadzać w życie to, czego się uczycie podczas całego procesu. Możesz zacząć rozwiązywać podstawowe problemy, rozwiązywać je i lepiej kontrolować dietę swojego dziecka.

Zmień podejście

To, co je dziecko, może być ważniejsze niż to, jak je. Czasami wystarczy zmiana podejścia lub prezentacji. Pomocne jest wspieranie potrzeb dziecka, aby unikać pewnych pokarmów lub podawać je w inny sposób.

Wprowadzenie nowej żywności, która jest zdrowa pod względem odżywczym, ale ma preferowaną konsystencję, może być skuteczne. Na przykład, jeśli Twoje dziecko lubi tylko miękkie potrawy, zamiast zmuszać je do zjedzenia kremu ze szpinaku, dobrym rozwiązaniem może być koktajl o dużej zawartości składników odżywczych. Jeśli wybredni jedzący lubią tylko chrupiące potrawy, być może zamiast sałatki z jarmużu warto podać chipsy z jarmużu.

W przeszłości powszechne były praktyki, takie jak zmuszanie dziecka do pozostawania przy stole, dopóki nie umyje talerza, wstrzymywanie innych pokarmów do czasu zjedzenia jednego określonego pokarmu lub postępowanie dyscyplinarne za odmowę lub załamanie nerwowe. Dziś widzimy, że te metody nie rozwiązują rzeczywistych problemów i miejmy nadzieję, że mogą zwyciężyć metody bardziej skuteczne i mniej szkodliwe.

Podsumowując

Wybredne jedzenie może być spowodowane wieloma rzeczami i może stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego dziecka. Nie zniechęcaj się, jest pomoc! Twoje wybredne, jedzące dziecko z autyzmem może być w drodze do jedzenia nowych pokarmów, bardziej cieszyć się jedzeniem i zachować spokój przy stole w mgnieniu oka!

Bibliografia:

Cermak SA, Curtin C. i Bandini LG (2010). Selektywność pokarmowa i wrażliwość sensoryczna u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, 110(2), 238-246. https://doi.org/10.1016/j.jada.2009.10.32

Chistol, LT, Bandini, LG, Must, A., Phillips, S., Cermak, SA i Curtin, C. (2018). Wrażliwość sensoryczna i selektywność pokarmowa u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dziennik autyzmu i zaburzeń rozwojowych, 48(2), 583–591. https://doi.org/10.1007/s10803-017-3340-9Źródło

Udostępnij