Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Jak poddać mojemu dziecku test na autyzm?


Jenny siedziała twarzą do oceanu, a wraz z falami napływało i odpływało, podobnie jak jej niepokój. Tego ranka, na wizycie „Zdrowe dziecko”, usłyszała od pediatry zalecenie formalnej oceny pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD), ale nie mogła jeszcze tego przetworzyć.

Jak przebadać moje dziecko pod kątem autyzmu https://www.autismparentingmagazine.com/get-child-tested-autism

Nawet nie wiem, jak zrobić test mojego dziecka na autyzm. Możesz mi pomóc?Zadała pytanie, ale odpowiedź przytłoczyła ją, podobnie jak wszystko inne, co się wydarzyło.

Nie była pewna, czy chce formalnej diagnozy autyzmu. Jaki był sens? Czy jej córka nie miała wystarczająco dużo wyzwań, by stawić czoła bez dodania etykiety do listy? Wiedziała jednak, że kocha swoją córkę i zrobi wszystko, co w jej mocy, aby uczynić swoje życie tak pięknym, jak ona.

Jenny postanowiła ugruntować się w ćwiczeniu, którego nauczył ją jej terapeuta. Zamknęła oczy, wsłuchała się w szum oceanu, poczuła na stopach ciepły piasek niczym kojący obciążony koc, posmakowała soli na ustach i odprężyła się w chwili. Nagle jej decyzja była jasna, zrobi to, co musi, krok po kroku.

W tym artykule omówię proces testowania autyzmu, jak zbadać dziecko, dlaczego ważna jest oficjalna diagnoza i kto może zdiagnozować autyzm w czterech różnych krajach.

Po co stawiać oficjalną diagnozę autyzmu?

Znaczenie oficjalnej diagnozy autyzmu opiera się na fakcie, że szczególnie w przypadku dzieci diagnoza ASD jest „złotym biletem”, który należy wziąć pod uwagę na usługi. Mówi niezbędnym ludziom, że ktoś ma prawo do zakwaterowania i usług, których może potrzebować, oraz zasobów, które mogą mu pomóc przez całe życie.

Wczesna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu oznacza wczesną interwencję. Im szybciej Twoje dziecko otrzyma diagnozę, tym szybciej otrzyma wsparcie i usługi, których potrzebuje.

Usługi

Osoby z autyzmem mogą potrzebować pomocy przez całe życie. Począwszy od wczesnej interwencji, wraz z rozwojem małego dziecka, usługi, których potrzebują, zmieniają się wraz z nim. Oto kilka usług, które mogą przynieść korzyści Twojemu dziecku, gdy jest małe i w wieku dorosłym.

Zakwaterowanie w warunkach szkolnych

W warunkach szkolnych warunki zakwaterowania są wymienione w indywidualnym planie edukacyjnym (IEP) lub planie 504. Jest to dokument prawny, który informuje administrację, nauczycieli i inny personel o potrzebach Twojego dziecka podczas jego nauki w szkole. IEP i 504 będą towarzyszyć Twojemu dziecku po ukończeniu college’u.

Niektóre usługi w szkole mogą obejmować:

 • Terapeuci, tacy jak terapeuta zajęciowy (OT) odwiedzający szkołę, aby pracować z twoim dzieckiem
 • Pomoce technologiczne, takie jak iPad do komunikacji
 • Posiadanie pomocy behawioralnej, która towarzyszy im na zajęciach, na terenie kampusu oraz podczas transportu do i ze szkoły
 • alternatywne opcje nauki

Niektóre miejsca zakwaterowania w szkole będą również przystosowane do chorób współistniejących. Jednym z przykładów może być umożliwienie noszenia słuchawek z redukcją szumów na zajęciach z powodu zaburzeń przetwarzania sensorycznego lub mizofonii.

Noclegi w domu

Z wieloma wyzwaniami, przed którymi stają dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, radzą sobie w domu. Umiejętności interakcji społecznych zaczynają się w domu, podobnie jak umiejętności samopomocy.

W miarę jak dziecko rośnie, udogodnienia zapewnione w domu budują fundament dla umiejętności, które buduje i wykorzystuje w świecie zewnętrznym. Terapie mogą odbywać się w domu, choć niektóre wymagają wizyt w gabinecie:

 • terapia zajęciowa
 • stosowana terapia analizy behawioralnej
 • fizykoterapia
 • terapia behawioralna
 • terapia logopedyczna z logopedą mowy

Zakwaterowania ekologiczne można również wykonać w domu. Zapewnianie przestrzeni dla naszych dzieci, która pomaga im sprostać wyzwaniom, a jednocześnie sprzyja niezależności, spokoju i szczęściu, co sprawia, że ​​dom staje się domem.

Zdobycie niezbędnych materiałów potrzebnych do ułatwienia życia domowego Twojego dziecka, gdy będzie ono stawiać czoła wyzwaniom, zaczyna się od diagnozy. Skierowania na terapię, potrzebne urządzenia medyczne lub technologiczne oraz dostęp do pomocy finansowej mają miejsce najpierw w domu, ponieważ rodzice sięgają po to, czego potrzebują. Oficjalna diagnoza to klucz, który otwiera drzwi.

Noclegi w miejscu pracy

Dzieci z ASD wyrosną na dorosłych z ASD. Ich diagnoza uprawnia ich do przystosowania się do pracy, aby pomóc im bezpiecznie i skutecznie wykonywać swoje zadania. Mogą to być między innymi:

 • Alternatywne formy komunikacji: e-mail, czat wideo lub wiadomości tekstowe
 • Elastyczny grafik
 • Praca dostosowana do mocnych stron na stanowisku
 • Parking noclegi

Pomoc finansowa

Dla tych, którzy tego potrzebują, większość nawet z dobrze funkcjonującym autyzmem (zespół Aspergera) dostępna jest pomoc finansowa. Może to obejmować:

 • Granty (tj. stypendia mieszkaniowe, stypendia edukacyjne)
 • Dodatkowe dochody z zabezpieczenia: świadczenia SSI

Te i wiele innych zasobów jest dostępnych, jeśli masz formalną diagnozę. Nikt nie lubi czuć się, jakby jego dziecko było napiętnowane. Jeśli mniej myślimy o etykietowaniu, a więcej o dostępie do korzyści, może nam to pomóc w nakreśleniu dokładniejszego obrazu diagnozy.

Jak uzyskać formalną ocenę, testy i diagnozę?

Pierwszym krokiem do badania i diagnozy jest rozmowa z lekarzem dziecka o wszelkich objawach, które mogłeś zauważyć lub obawach dotyczących rozwoju dziecka. Możliwe jest zdiagnozowanie dzieci w wieku 18 miesięcy.

Oferta specjalna

Nie przegap naszej oferty specjalnej.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej

W USA wizyty Well-Child Visits pomagają lekarzom zobaczyć, jak radzi sobie Twoje dziecko i jak ich badania rozwojowe porównują się z innymi dziećmi w ich wieku. Regularne wizyty u zdrowych dzieci naprawdę pomagają w diagnozowaniu wczesnego dzieciństwa z dwóch powodów.

 1. Regularne obserwowanie dziecka przez pediatrę lub lekarza rodzinnego (GP) dziecka zwiększa prawdopodobieństwo, że wszelkie opóźnienia w rozwoju lub nowe lub trwające objawy zostaną wykryte szybciej
 2. Każdy etap historii rozwoju Twojego dziecka jest rejestrowany i rejestrowany podczas każdej wizyty, wszelkie wątpliwości zgłaszane przez Ciebie lub pracownika służby zdrowia mogą zostać rozwiązane, a dowody objawów mogą zostać przekazane następnemu profesjonaliście, który ich potrzebuje

Po rozmowie z pediatrą lub lekarzem rodzinnym Twojego dziecka możesz przejść do następnej fazy procesu. Istnieją różnice w tych procesach w zależności od miejsca zamieszkania. Poniżej przedstawię krótki opis tego, jak wygląda ten proces w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

Jednym wspólnym mianownikiem jest to, że ocena autyzmu będzie obejmować sprawdzenie, czy objawy Twojego dziecka spełniają kryteria diagnostyczne autyzmu. Ocena i testowanie mogą obejmować:

 • przesiewowe badania rozwojowe i behawioralne poprzez formalną ocenę rozwoju
 • Skala oceny autyzmu dziecięcego
 • harmonogram obserwacji diagnostycznych autyzmu
 • kwestionariusz komunikacji społecznej

Czasami proces przesiewowy identyfikuje inne schorzenia, które należy najpierw ocenić, aby albo wykluczyć zaburzenia ze spektrum autyzmu, albo je potwierdzić, oraz obecność schorzenia współistniejącego.

Może to skutkować zleceniem przez lekarza kolejnego badania medycznego, takiego jak:

 • badanie krwi
 • badania genetyczne
 • badanie słuchu
 • kruche x testowanie
 • Testy ADHD
 • testy na niepełnosprawność intelektualną

W Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych, jeśli Twoje dziecko jest podejrzane o ASD, będziesz musiał udać się do psychologa dziecięcego, pediatry rozwojowej, neurologa dziecięcego lub wykwalifikowanego psychologa dziecięcego. Którąkolwiek z nich wybierzesz, rozpocznie się formalna ocena. W zależności od wyników Twoje dziecko może zostać natychmiast zdiagnozowane lub skierowane do innych specjalistów w celu dalszej oceny.

W UK

W Wielkiej Brytanii specjaliści od autyzmu mogą zdiagnozować autyzm. W przypadku dziecka poniżej piątego roku życia możesz zacząć od rozmowy z pielęgniarką środowiskową, która zostanie skierowana na badania. W przypadku innych dzieci lekarz rodzinny, koordynator ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych (SENCO) lub inny lekarz lub terapeuta mogą pomóc w uzyskaniu oceny od specjalistów ds. autyzmu.

W Kanadzie

Według strony internetowej Rządu Ontario, możesz uzyskać diagnozę autyzmu dla swojego dziecka lub młodzieży od wykwalifikowanych specjalistów, którzy przeszli specjalne szkolenie. Należą do nich między innymi:

 • lekarzy, takich jak lekarze rodzinni, pediatrzy, pediatrzy rozwojowi i psychiatrzy
 • psycholodzy i współpracownicy psychologiczni
 • pielęgniarki praktyków

Możesz również otrzymać diagnozę autyzmu w jednym z pięciu centrów diagnostycznych finansowanych przez ministerstwo. Proces może się różnić w innych prowincjach.

W Australii

W Australii pojedynczy klinicyści, którzy mają doświadczenie i przeszkolenie w zakresie autyzmu, mogą diagnozować autyzm, jak również zespoły złożone z lekarzy, którzy łączą swoją wiedzę, aby pomóc ocenić i zdiagnozować dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Istnieje kilka programów i dróg dostępnych w zależności od Twojej lokalizacji i dostępności w całym kraju.

Następne kroki

Po zdiagnozowaniu autyzmu u Twojego dziecka kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z rekomendowanymi specjalistami i usługodawcami, aby rozpocząć proces pomagania dziecku w jego specyficznych potrzebach i wyzwaniach. Każdy kraj, aw niektórych przypadkach każde terytorium lub stan, może mieć różne opcje i procedury, których należy przestrzegać. Poniżej zamieściłem kilka linków z informacjami, które mogą pomóc, ale lekarz Twojego dziecka również będzie w stanie Cię poprowadzić.

Podsumowując

Jeśli martwisz się, czy diagnoza ASD jest odpowiednia dla Twojego dziecka, porozmawiaj z pediatrą lub innym pracownikiem służby zdrowia. Mogą skierować Cię do potrzebnej pomocy. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, dostawcy, którzy mogą ocenić i zdiagnozować Twoje dziecko, mogą mieć ograniczoną dostępność i może istnieć lista oczekujących.

Jednak wiele objawów, z którymi zmagają się dzieci z autyzmem, można pomóc, gdy czekasz. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci.

Sięgnięcie po pomoc to pierwszy i często najważniejszy krok. Będzie dobrze, oddychaj, masz to!

Zasoby

NAS

https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/screening.html#:~:text=Diagnosing%20autism%20spectrum%20disorder%20(ASD,months%20of%20age%20or%20younger.

Wielka Brytania

https://www.nhs.uk/conditions/autism/getting-diagnosed/how-to-get-diagnosed/

Kanada

https://www.ontario.ca/page/autism-assessment-diagnosis

Australia

https://www.rch.org.au/autism/autism_assessment/Autism_assessment_ages_0-6/

Bibliografia

Starszy, JH, Kreider, CM, Brasher, SN i Ansell, M. (2017). Kliniczny wpływ wczesnej diagnozy autyzmu na rokowanie i relacje rodzic-dziecko. Badania psychologiczne i zarządzanie zachowaniem, 10, 283–292. https://doi.org/10.2147/PRBM.S117499Źródło

Udostępnij