Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Łączenie się przez muzykę: wystarczy, by być tutaj teraz

Łączenie się przez muzykę: wystarczy, by być tutaj teraz


Autor: Ryan Smoluk

Wszystko bez słów

Jako self-adwokat świadomości autyzmu i artysta wizualny byłem bardzo podekscytowany, gdy ten projekt pojawił się na mojej drodze. Pozwoliło mi to stworzyć sztukę reprezentującą neuroróżnorodność. Mogłem tworzyć dowolne obrazy, które wpłynęły do ​​mojej wyobraźni.

Nie było granic.

Tworzenie sztuki przez słuchanie muzyki

Album powstał dzięki współpracy kompozytora Justina Morella i Johna Daversy (jazzowego solisty na trąbce z nagrodą Grammy z Henry Mancini Orchestra w Miami na Florydzie).

Wysłali mi e-mailem kopię albumu i powiedzieli „Po prostu słuchaj muzyki i maluj, co czujesz”. Mogę szczerze powiedzieć, że byłem poruszony. (Od redakcji: zobacz, jak Sztuka Autyzmu uczestniczyła we Wszystkich bez słów tutaj.)

Słuchając muzyki od razu poczułem silną więź. Poczułem smutek i radość w każdym z 12 utworów (allwithoutwords.org).

Zobacz filmik, w którym ja tworzę do muzyki poniżej.

Obejmuje autyzm

Wiedziałem, że Justin napisał ten album muzyczny, czerpiąc z własnych doświadczeń życiowych jako rodzica wychowującego dziecko z autyzmem, które nie jest w stanie porozumiewać się za pomocą języka werbalnego. Muzyka opowiada o ich podróży, opowiada ich historię. Fascynujące jest dla mnie to, że Justin jest w stanie przekazywać poprzez muzykę to, czego doświadcza wiele rodzin.

Ryan Smoluk "Pośpiech w każdej chwili"
Ryan Smoluk „Pilność każdej chwili”

Muzyka ukazuje mi, jak to jest mieć autyzm i wiem, bo mam autyzm. Uważam, że jego muzyka jest jednocześnie pięknie uspokajająca i inspirująca.

Dźwięk, forma i ruch

Ta seria prac nazywana jest ekspresjonizmem swobodnym. Swobodnie płynąca w tym moja wyobraźnia po prostu szalała. To dla mnie emocjonalne i bardzo osobiste, wszystko czerpie z moich przeszłych wspomnień i doświadczeń.

Staram się stworzyć efekt marzycielski. Użyte przeze mnie media to bardzo żywe, fluorescencyjne farby akrylowe. Użyłem żeli, aby nadać sztuce wrażenie trójwymiarowości, dodać formę i teksturę.

Ukończyłem 12 obrazów; każdy stoi na własnych zasługach. Każdy obraz odpowiada jednej ze ścieżek muzycznych.

Na obrazie nr 1, zatytułowanym Motyw Lorena, zostałem cofnięty w czasie, aby ponownie połączyć się z tym małym chłopcem we mnie. Zrozumiałem, że jestem inny. Muzyka i sztuka razem wydawały mi się bardzo oczyszczające.

Ryan Smoluk "Niewidzialne rzeczy"
Ryan Smoluk „Niewidzialne rzeczy”

Łączenie poprzez sztukę i muzykę

Muzyka jest dobra dla duszy. Pomaga nam łączyć się ze sobą; łączy nas razem.

Jako dziecko miałem szczęście, że brałem lekcje muzyki zarówno na pianinie, jak i na gitarze. Kiedy w wieku 10 lat podniosłem gitarę, natychmiast upuściłem pianino.

Zachęcam wszystkich rodziców, którzy mają dziecko zmagające się z neuroróżnorodnością, aby spróbowali sztuki!!

Jestem zmotywowany do tworzenia sztuki; to moja pasja, ale granie na gitarze utrzymuje mnie w równowadze. Myślę, że sztuka i muzyka wzbogacają nasze życie.

Ryan gra na gitarze

Wystarczy być tu teraz

Wszyscy jesteśmy w swojej własnej życiowej podróży. Wierzę, że wszyscy jesteśmy na tej planecie z jakiegoś powodu. Wszyscy jesteśmy cenieni niezależnie od dzielących nas różnic.

Mam nadzieję, że ten piękny projekt „Wszystko bez słów” pomoże uświadomić osobom, które zmagają się z neuroróżnorodnością.

Ta współpraca muzyczna i artystyczna jest doskonałym przykładem na to, że tylko jedna osoba może coś zmienić!

Ryan Smoluk "Nauka po prostu bycia"
Ryan Smoluk „Nauka po prostu być”

Header Image: Ryan Smoluk: Wystarczy tu być. Fotografia artystyczna autorstwa Ivana Hughesa. Ryan używa fluorescencyjnej farby akrylowej z użyciem żeli, aby nadać teksturę trójwymiarowości
efekt.

Aby zobaczyć więcej na Ryan www.ryansmoluk.ca

.Źródło

Udostępnij