Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Jak sprawić, by Twoje miejsce pracy było bardziej włączające neuroróżnorodność?

Jak sprawić, by Twoje miejsce pracy było bardziej włączające neuroróżnorodność?


Zatrudnianie pracowników

Chociaż wiele firm twierdzi, że przyjmuje wszystkich kandydatów, ogłoszenia o pracę muszą odzwierciedlać, że miejsce pracy może pomieścić pracowników z autyzmem i neurodywersyfikacją (ND). Oprócz oświadczenia, że ​​witasz kandydatów ND, oto kilka sposobów na ułatwienie ND podczas procesu rekrutacji:

 • Unikaj używania żargonu. Ogłoszenia o pracę mogą być bardzo długie i wywołujące niepokój. a jeśli tylko użyje się żargonu sektorowego, ND raczej nie będą miały zastosowania. Najlepiej rozbić to, czego szukasz, według umiejętności: Jeśli szukasz dbałości o szczegóły – w czym? Czy umiejętności organizacyjne dotyczą zarządzania czasem, czy umiejętności ustalania priorytetów pracy?
 • Zapewnij możliwość dodania dowolnych noclegów wymagane na rozmowę kwalifikacyjną lub pomoc w wypełnieniu dodatkowych formularzy zgłoszeniowych.
 • Wyślij wcześniej pytania do rozmowy kwalifikacyjnej, lub podaj pomysł, o co zostanie poproszony, aby każdy z dysfunkcjami wykonawczymi lub korzystający z automatu AAC mógł się przygotować.
 • Czy osoby z autyzmem niemówiącym, które używają znaków lub urządzeń AAC, mogą się zgłosić? Jakie udogodnienia są dostępne, w których można je wspierać, gdy komunikacja werbalna nie wchodzi w grę? (Może to również dotyczyć osób niesłyszących/niedosłyszących).
 • Porozmawiaj przed rozmową kwalifikacyjną z kandydatami ND aby mogli zaznajomić się z kim będą przeprowadzać wywiad i nie będą czuć się tak niekomfortowo widząc nową twarz.
 • Wyjaśnij, że zezwalasz na stimming w wywiadachi w razie potrzeby oferuj przerwy.
 • Bądź bezpośredni w tym, czego naprawdę szukasz w osobietak jak w przypadku osób z ND nie możemy odgadnąć, jak mamy się zaprezentować – należy to wyjaśnić tak jasno, jak to możliwe.
 • Zawsze zadawaj konkretne pytania, które wymagają konkretnych szczegółów.
 • Jeśli pytanie ma więcej niż jedną część, podziel je. Nie przetworzymy wszystkich informacji za jednym razem.
 • Jeśli rozmowa dobiegnie końca Zoom, podaj pytania na ekranie aby ND mogli się do nich odnieść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób mogą ustrukturyzować swoje odpowiedzi i utrzymać się na dobrej drodze.

Przykłady konkretnych pytań, które należy zadać

Zwykłe pytania a pytania przyjazne neuroróżnorodności

Zamiast, „Opowiedz mi o sobie?

Zapytać „Jakie są twoje najlepsze cechy osobiste?”

lub „Jakie jest twoje ulubione hobby?”

Zamiast, „Jakie są twoje mocne strony?”

Mowić„Powiedz mi, w czym jesteś dobry”.

lub zapytaj: „Co Cię interesuje?”

Odrzucenia

Odrzucenie jest trudne dla każdego, ale niezwykle trudne dla tych, którzy katastrofalnie, jak to często robią ND. Sformułowanie e-maili z odrzuceniem bardziej pozytywnie, dodając, co zrobili dobrze, może pomóc złagodzić żądło.

E-maile z odrzuceniem nie muszą zawierać informacji, dlaczego poszedłeś z kimś innym ani co ktoś powinien poprawić, ponieważ nigdy nie wiesz, czy to, co widzisz jako „wadę”, może być po prostu neuroróżnorodną cechą.

Staraj się, jeśli to możliwe, unikać słów takich jak „poprawa”, ponieważ to tylko nadaje ton „Kim jesteś teraz, nie jest wystarczająco dobry”.

Praca z neurodywergencjami

 • Czy możesz dostarczyć transkrypcje dźwięku?
 • Czy dokumenty mogą mieć opcję zamiany tekstu na dźwięk?
 • Czy możesz dostarczyć dokumenty, które można wyróżnić?
 • Czy możesz zapewnić różne filtry tekstu lub czcionki dla pracowników z dysleksją?
 • Czy najpierw odbywasz spotkania z ND, aby zobaczyć, w jaki sposób mogą oni efektywnie korzystać ze swojej pracy i jakie programy/sprzęt jest potrzebny?
 • Czy przeprowadziłeś ocenę ryzyka, zatrudniając pracownika ds. niepełnosprawności i integracji, który jest również neuroróżnorodny?
 • Czy umieszczasz w temacie priorytet zadań/e-maili, aby pomóc ND określić priorytety ich pracy?
 • Czy z góry podajesz zarys spotkania?
 • Danie opcji „moja kolej na rozmowę” pomaga ND wiedzieć, kiedy mogą mówić i wiedzieć, że nikt im nie przerywa.
 • Czy istnieje możliwość prowadzenia spotkań przez Zoom, aby można było używać okna czatu zamiast być werbalnego?
 • Czy masz dostępne transkrypcje spotkań?
 • Jeśli członek personelu ND mówi bez ogródek i bez filtra, czy jest rozumiany przez zespół i czy nie jest postrzegany jako „niegrzeczny”.

Bezpieczne przestrzenie dla neurorozbieżników

Jedną z rzeczy, których brakuje większości firm i organizacji, jest neuroróżnorodna osoba na stanowisku kierowniczym/mentorskim. Czy masz kogoś, do kogo ND mogą się osobiście udać, aby porozmawiać o wypaleniu, swoich zmaganiach lub po prostu po poradę? Czy mają kogoś, z kim mogą się skontaktować, więc ciągle zadawane jest pytanie, w jaki sposób firma może uczynić ich życie zawodowe lepszym/łatwiejszym?

Czy w przypadku wypalenia istnieje możliwość wzięcia urlopu bez ryzyka utraty stanowiska?

Zatrudnienie kogoś, kto jest neuroróżnorodny, jako osoba indywidualna, oznacza, że ​​komunikacja będzie bardziej efektywna. Zamiast słów afirmacji zostaną podane logiczne i ustrukturyzowane porady, a ND z większym prawdopodobieństwem trafią do innych ND niż neurotypowych. Potrzebna jest również opcja pójścia na inny ND w celu omówienia problemów zespołowych, ponieważ jeśli jest neurotyp, który nie rozumie autyzmu/OCD/ADHD itp., istnieje duża szansa, że ​​zostanie on zgaszony i problemy nie zostaną rozwiązane .

Kiedy pojawia się dyskurs, pytanie „Jak chciałbyś, aby ta sytuacja została rozwiązana?” pomaga stworzyć środowisko, w którym pracownicy ND mogą mówić pierwsi i być wysłuchani. Jeśli nie znają odpowiedzi, zaproponuj kilka alternatyw, ale tylko wtedy, gdy poczują się komfortowo, gdy wyrzucisz opcje.

Szkolenie

Szkolenie musi być spójne i regularne. Przeprowadzenie szkolenia przez autystycznego lub neuroróżnorodnego specjalistę ds. integracji lub adwokata ND oznacza, że ​​przez cały czas otrzymujesz dokładne informacje. Oznacza to również, że personel jest odpowiednio kształcony, a pracownik ND nie musi kształcić całego zespołu lub miejsca pracy.

Zapisz się na tydzień obchodów neuroróżnorodności, miesiąc akceptacji autyzmu i inne tygodnie/miesiące świadomości, w których możesz uczyć się i przyjmować lepsze nawyki, aby pomóc swoim pracownikom ND.Źródło

Udostępnij