Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

5 powszechnych mitów na temat autyzmu i tego, jak tworzą piętno

5 powszechnych mitów na temat autyzmu i tego, jak tworzą piętno


Autor: Aaron Bouma

Dla moich osób niepełnosprawnych piętno jest czymś, z czym nieustannie się borykamy. Chodzi o to, jak jesteśmy postrzegani, jak działamy i do czego jesteśmy zdolni, a także jakie oczekiwania mają ludzie, gdy się z nami angażują. Oczekiwania mogą być jak waga. Może być dobry w aspektach, ale często, częściej jest negatywny i stygmatyzujący.

Przyjrzyjmy się kilku powszechnym mitom, które piętnują nas.

Osoby z autyzmem nie mają empatii dla innych.

To nie tylko niezwykle szkodliwe, ale i poniżające, gdy neurotypowi ludzie myślą, że wiedzą, jak się czujemy. W rzeczywistości możemy i często mamy hiper-empatię dla ludzi i jesteśmy odpychani za zbytnią troskę lub nadmierne zaangażowanie. Istnieją różne rodzaje empatii. W ataku paniki lub w sytuacji krachu może się wydawać, że brakuje nam empatii; jakbyśmy mieli wizję tunelową. Ale to może być reakcja na stresującą sytuację, która może być traumatyczna lub powodować przeciążenie sensoryczne.

Wszystkie osoby z autyzmem poddają się temu samemu szkoleniu w zakresie zarządzania i zachowania.

Terapia behawioralna może być niezwykle traumatyczna dla małych dzieci, które są zmuszone do poszerzenia swoich stref komfortu i zmysłów. Może to prowadzić do odpychania i regresji chęci poszerzenia tych stref do nauki. Wszyscy uczymy się rzeczy inaczej. Wadliwe ekspozycje i praktyki ABA mogą wyrządzić prawdziwą szkodę dzieciom ze spektrum autyzmu.

Osoby z autyzmem nie umawiają się na randki.

My, osoby autystyczne, doskonale potrafimy umawiać się na randki. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, jak każdy inny. Różne osobowości świetnie nadają się do randek lub pracy w codziennych związkach. Czasami mamy problem z umiejętnościami społecznymi. Prawdopodobnie tego doświadczyłeś, a może nawet o tym nie wiedziałeś. Byłem tam. Zaufaj mi. Jesteśmy napiętnowani przez potencjalnych partnerów randkowych w całej sferze randkowej.

Osoby z autyzmem są gwałtowne.

Osoby z autyzmem są w rzeczywistości bardziej narażone na przemoc i nadużycia emocjonalne niż osoby neurotypowe. Osoby znajdujące się w widmie są bardziej narażone na cel. Zobacz badania tutaj. Doskonale znam ten efekt. Każdy z nas inaczej reaguje na traumę. Możemy czuć się żywsze, intensywniej. Doświadczamy frustracji, złości, lęku, depresji itp., tak jak wszyscy inni, czasami trudno nam poradzić sobie z tymi emocjami. Hiperempatia jest czymś, co ja i inni, których znam i którzy są na spektrum, z pewnością czujemy, a także może wywoływać niepokój, co jeśli lubisz mnie z OCD, to rozumiesz, jak to wpływa na ciebie konkretnie. Ale może to również pomóc ci odkryć, co możesz czuć i o tym nie wiedzieć.

Wszyscy ludzie z autyzmem są uczonymi.

Osoby z autyzmem, każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony. Termin sawant jest nieaktualny, gdy mówi się o osobach z autyzmem. Terminu bardziej trafnie używa się, gdy mówi się o osobie niepełnosprawnej o wyższym wsparciu, która ma niesamowite talenty. Savant jest terminem bardzo zręcznym, ponieważ używa się go ogólnie, gdy mówimy o osobach z autyzmem, kiedy neurotypowcy zakładają, że mamy duże wyzwania w pewnych obszarach i głównych umiejętnościach. Jednak zespół sawanta jest tak naprawdę diagnozą. Ale nie wszyscy uczeni mają autyzm i nie wszystkie osoby z autyzmem są uczonymi.

Obalanie stereotypów na temat autyzmu to dla nas codzienna walka z autyzmem. Plus coraz więcej wiedzy naukowej na temat autyzmu pojawia się cały czas, dane z konferencji INSAR (International Scientific Autism Research) co roku. Mamy sojuszników, samych ludzi z autyzmem i tych, których nazywamy Strażnikami Bram i ABA, Autism Speaks, co pozwala na wątpliwe i błędne narracje o naszym życiu i strategiach.

My osoby autystyczne MUSISZ WSZYSTKO trzymaj się razem i zwalczaj napiętnowanie w wielu różnych formach, aby nadal przełamywać bariery, które utrudniają nam udane relacje, pracę i życie osobiste.

Aaron Bouma

Urodziłem się w Woodstock NB Kanada, zdiagnozowano u mnie autyzm w wieku 3 lat i Aspergera w wieku 12. Moja strona biznesowa jest na Facebooku https://www.facebook.com/BOUMAWOODWORKS/ oraz na Instagramie. https://instagram.com/boumawoodworks?igshid=tmemj7m2l13k

Aaron Bouma ma umysł jak drukarka 3D i jest w stanie odtworzyć złożone projekty wojskowe w formie modelu.

.Źródło

Udostępnij