Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Sprawa praw człowieka przeciwko szkodliwym modyfikacjom zachowań osób z autyzmem

Sprawa praw człowieka przeciwko szkodliwym modyfikacjom zachowań osób z autyzmem

17 lutego 2022, 19:00 – 20:15 CET
na Światowym Szczycie Osób Niepełnosprawnych

Organizowany przez:

 • Sieć Strategii Autystycznych, Republika Południowej Afryki;
 • Kenijczycy żyjący z autyzmem, Kenia;
 • Autistic Collaboration Trust, Aotearoa.

To wydarzenie jest również częścią globalny projekt społeczności autystycznychw kierunku zakazu szkodliwych technik modyfikacji zachowania (Applied Behaviour Analysis, czyli ABA, oraz różnych form terapii konwersyjnych).

Techniki takie jak stosowana analiza zachowania lub ABA to pseudonaukowe praktyki polegające na próbie zmiany zachowania jednostki w celu dostosowania do oczekiwań społecznych określonej kultury za pomocą interwencji psychologicznych i fizycznych. Różne jurysdykcje na całym świecie uchwaliły przepisy przeciwko terapii konwersyjnej LGTBQIA+. Jednak te same podstawowe techniki przymusu są nadal stosowane wobec małych dzieci z autyzmem i innych podatnych na zagrożenia osób.

Opieramy się na osiągniętych do tej pory wynikach, koncentrując się na naruszeniach praw człowieka w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych (CRPD) oraz Deklarację Helsińską, które są istotne dla wszystkich członków Światowego Stowarzyszenia Medycznego ( WMA).

We wrześniu 2021 r. nasze zgłoszenie do Ustawy o zakazie praktyk konwersji w Aotearoa w Nowej Zelandii zostało dobrze przyjęte.

Teraz nadszedł czas, aby rządy na całym świecie przyjęły odpowiednie protokoły w celu ochrony praw człowieka osób z autyzmem oraz wprowadziły i zakazały ABA we wszystkich jej formach. Istnieje wiele grup w wielu różnych jurysdykcjach, które równolegle pracują nad tym celem.

Grupa docelowa

 • Globalna społeczność osób niepełnosprawnych
 • Decydenci polityczni
 • Pracownicy służby zdrowia (zwłaszcza lekarze rodzinni i pediatrzy, którzy zajmują się wstępną oceną dzieci z autyzmem)
 • Nauczyciele
 • Pracodawcy
 • Rodzice dzieci autystycznych

Dostępność

Prezentacje będą w języku angielskim i będą zaopatrzone w napisy na żywo. Transkrypcja w języku angielskim zostanie opublikowana po wydarzeniu.

Głośniki

 1. Tania Melnyczukzałożyciel, Autistic Strategies Network, Republika Południowej Afryki
 2. Karen MuriukiAutistic Self Advocate, założyciel Kenians Living with Autism i stypendysta Bridge Kenya CRPD-SDGs, Kenia
 3. Kim Crawleybadacz cyberbezpieczeństwa i orędownik autyzmu, Kanada
 4. Jorn Bettinwspółzałożyciel, Autistic Collaboration Trust, Aotearoa

Harmonogram

 1. Wprowadzenie do autystycznych sposobów bycia, interesów handlowych i łamania praw człowieka w światowym przemyśle autystycznym oraz przegląd aktualnego stanu kampanii zakazujących terapii konwersyjnych, Tania Melnyczuk i Jorn Bettin10 minut.
 2. Sytuacja osób z autyzmem i rozpowszechnienie terapii konwersyjnych w Kenii i naruszeń CRPD, Karen Muriuki, 10 min.
 3. Perspektywa niemówiących osób z autyzmem w RPA i na całym świecie na szkody wyrządzone przez ABA, Tania Melnyczuk10 minut.
 4. Hipokryzja zakazu terapii konwersji LGBTQ+ i jednoczesne wprowadzenie ABA jako obowiązkowego „wsparcia” dla uczniów z autyzmem w szkołach w Ontario w Kanadzie, Kim Crawley10 minut.
 5. Obecny stan kampanii AutCollab zakazującej wszelkich form terapii konwersji w Aotearoa Nowa Zelandia oraz pozostałe wyzwania, Jorn Bettin10 minut.
 6. Perspektywy: globalnie koordynowane kampanie organizacji autystycznych na całym świecie, mające na celu zakazanie wszelkich form ABA, dla wszystkich potencjalnych odbiorców docelowych, Karen Muriuki i Jorn Bettin10 minut.
 7. Interaktywne pytania i odpowiedzi na podstawie przesłanych pytań odbiorców, wszyscy mówcy15 minut.

Rejestracja

Aby dołączyć do tego wydarzenia, zarejestruj się za pośrednictwem Autistic Collaboration Trust. Możesz również zadać konkretne pytania, które chciałbyś, aby zostały omówione. Wszelkie pytania, których nie zdołamy omówić w sesji pytań i odpowiedzi, posłużą jako paliwo do dalszych dyskusji panelowych i będą informować o naszej działalności rzeczniczej online na blogach, w mediach społecznościowych itp.

Wpis „Sprawa praw człowieka przeciwko szkodliwym modyfikacjom zachowań osób z autyzmem” pojawił się jako pierwszy w serwisie NeuroClastic.Źródło

Udostępnij