Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Zaginięcie dziecka. Ten filmik działa na wyobraźnię! ,,Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o zagrożeniach. Zanim dojdzie do tragedii”

Zaginięcie dziecka. Ten filmik działa na wyobraźnię! ,,Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o zagrożeniach. Zanim dojdzie do tragedii”


Lubuscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne, aby uświadomić nieletnich o możliwych zagrożeniach. Stworzony klip ma uświadomić ich i rodziców, jak ważne są codzienne rozmowy o tym, jak reagować na niebezpieczeństwa. To ważne, tym bardziej że za pasem wakacje, a podczas nich wiele zagrożeń.

Zaginięcie dziecka

Za kilkanaście dni kolejny rok szkolny przejdzie do historii. Do historii przechodzi także kolejna fala pandemii, która od ponad roku ograniczała wszystkim optymalne funkcjonowanie. To oznacza, że z dużo większym pragnieniem, entuzjazmem i zapałem podejdziemy do wypoczynku. W tym porywie nie możemy zapominać o zagrożeniach, na które narażone są nasze dzieci.

Dlatego lubuscy policjanci z profilaktyki i spotkań z najmłodszymi nie rezygnowali nawet podczas walki z koronawirusem. Z tym że spotkania te przeprowadzane były on-line. Teraz kontynuowane są w sposób bezpośredni.

– Nie można po prostu rezygnować z obszaru, który jest tak istotny z punktu widzenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Ale sojusznikiem policjantów i nauczycieli powinni być przede wszystkim rodzicie. To od ich codziennych rozmów ze swoimi pociechami zależy to jaką wiedzą i świadomością będą dysponowali, kiedy rodziców przy nich nie będzie. I kiedy przyjdzie zmierzyć się z faktycznym, realnym zagrożeniem. Wówczas nie ma miejsca na błędy, na kalkulacje. Od tego jak w tym konkretnym momencie zachowają się nasze dzieci zależy ich zdrowie i życie – tłumaczy podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Klip policjantów

Tym razem lubuscy policjanci w najnowszym klipie skupili się na zaufaniu do nieznanych osób, które przekupując najmłodszych materialnymi atrakcjami, porywają je. Temat z pewnością odmieniony przez wszystkie przypadki niemniej różnego rodzaju prowokacje stosowane w specjalnie przygotowywanych materiałach dobitnie pokazują, że wielu małoletnich ulega pokusom oferowanym przez napastników.

– Dlatego tak ważne jest, abyśmy uczyli nasze pociechy, ograniczonego zaufania do nieznanych osób, które tylko pozornie i początkowo mają dobre intencje. Niech ten klip będzie przestrogą, która obudzi świadomość najmłodszych. Czym może zakończyć się uleganie pokusom, otwartość i zbyt duże zaufanie do nieznajomych – dodaje podinsp. Maludy.

WIDEO: Tomasz M. porwał i zamordował 11-latka. „Nie wiem, czy powinienem nazywać go jeszcze swoim synem”

Źródło: Uwaga! TVN / x-news

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka?

 • Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach.
 • Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
 • Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
 • Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
 • Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
 • Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

 • Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
 • Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
 • W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
 • Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
 • W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.

Jak informuje zielonogórska policja, pomimo licznych kampanii oraz akcji ostrzegawczych, wciąż zdarzają się przypadki, gdy oszustom udaje się naciągnąć mieszkańców naszego regionu. – Niestety, lata mijają, a stare metody przestępców wciąż okazują się skuteczne – mówi podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik KMP w Zielonej Górze. Czego, więc należy unikać? Jakie sytuacje powinny wzbudzić naszą czujność? W naszej galerii opisujemy najpopularniejsze "zagrywki" oszustów!Wideo: Zauważył, że w stacyjce są kluczyki i odjechał. Policyjny pościg za złodziejem w Zielonej Górze

Zielona Góra. Wciąż padamy ofiarami oszustów. Sprawdź, czego…Źródło artykułu

Udostępnij