Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Tak widzą świat osoby w spektrum autyzmu. Możesz ułatwić im życie

Tak widzą świat osoby w spektrum autyzmu. Możesz ułatwić im życie


Fundacja JiM wystartowała z kampanią społeczną zatytułowaną „Tylko bardziej”, która pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób osoby w spektrum autyzmu odbierają świat.

Na kampanię składa się kilka krótkich filmów, których głównym bohaterem jest 15-letni Miłosz, osoba w spektrum autyzmu. Chłopak uczestniczy w typowych, świątecznych sytuacjach — wspólnym posiłku czy odpakowywaniu prezentów.

„Tak samo, tylko bardziej”

Autorzy filmu pokazują, że osoby w spektrum autyzmu przeżywają pozornie zwyczajne bodźce intensywniej niż pozostała część społeczeństwa. Miłoszowi duży dyskomfort przysparza gwar przy świątecznym stole czy konieczność przytulania się z każdym z domowników.

„Bolą cię uszy od świątecznych szlagierów puszczanych od października? Razi cię przesyt światełek i dekoracji? Krępuje rozpakowywanie prezentów na oczach całej rodziny? Posłuchaj sprawdzonych sposobów” – piszą twórcy kampanii.

– W naszej kampanii osoby autystyczne pokazuj, jak odbierają świat na co dzień i jak możemy im pomóc, zwłaszcza w tym intensywnym, świątecznym czasie — mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM, cytowany przez Donald.pl. – W końcu wszyscy jesteśmy tacy sami, niektórzy z nas po prostu odczuwają pewne rzeczy trochę bardziej. Zależy nam na tym, by w ramach realizowanych działań budować świadomość na temat autyzmu, a także zrozumienie i akceptację dla osób w spektrum — dodaje.

Wszyscy chętni mogę wesprzeć Fundację JiM za pośrednictwem strony tylkobardziej.pl. Wystarczy kliknąć jedną z bombek zawieszonych na wirtualnej choince, a następnie wypełnić formularz i przelać wybraną kwotę (minimum 5 zł). Środki zebrane w ramach akcji zostaną przeznaczone przede wszystkim na walkę z wykluczeniem osób w spektrum autyzmu.

Zobacz również: Pisarka o autyzmie: Poczułam ulgę, że to jaka jestem, to nie moja wina

Według szacunkowych danych w Polsce ok. 30 tys. osób zmaga się z trudnościami, jakie wywołuje autyzm (20 tys. dzieci i 10 tys. osób dorosłych). Problem wykluczenia dotyczy również rodzin osób z autyzmem, co łącznie daje grupę ok. 100 tys. osób.Źródło artykułu

Udostępnij