Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

9-latka inteligentniejsza niż Einstein – Kobieta

9-latka inteligentniejsza niż Einstein – Kobieta


Adhara zawsze była „inna”. Trudno było nawiązać z nią kontakt, zachowywała się też w charakterystyczny sposób.

Bawiła się klockami, ustawiając je wszystkie w rzędach. Jedząc w swoim foteliku do karmienia, zawsze się kołysała. To mogło trwać godzinami

– opowiada jej mama.

Kiedy dziewczynka skończyła trzy lata zdiagnozowano u niej zespół Aspergera, który zalicza się do spektrum autyzmu i wpływa na wzajemne interakcje społeczne oraz komunikację werbalną i niewerbalną. Osoby z tym schorzeniem charakteryzują się tak zwaną „sztywnością myślenia” — nie rozumieją metafor ani podwójnego znaczenia.

Z powodu trudności z nawiązywaniem relacji dziewczynka spotkała się z odrzuceniem ze strony rówieśników. Nie rozumieli jej również nauczyciele. Dziecko było wytykane palcami i wyszydzane przez innych uczniów.

W wieku 5 lat skończyła szkołę podstawową, rok później gimnazjum, a w wieku 8 lat – liceum. Obecnie studiuje inżynierię przemysłową na Uniwersytecie w Mexico City. Pracuje nad bransoletką, która pomoże rodzicom zrozumieć, jakie emocje odczuwają ich autystyczne dzieci.

Młoda naukowcyzni marzy o tym, by zostać astronautką. Wierzy, że kiedyś skolonizuje Marsa.

Adhara chciałaby wyjechać na studia do Stanów Zjednoczonych. Jej mama wie, że nie będzie to łatwe zadanie, głównie ze względów finansowych. Kobieta ma jednak nadzieję, że pomoże córce zostać naukowcem lub astronautą.

Dziewczynka została przyjęta do udziału w Międzynarodowym Programie Lotniczym i Kosmicznym (IASP), wydarzeniu, które odbędzie się w Alabamie, gdzie będzie miała okazję uczyć się u boku ekspertów lotniczych, a także zaprezentować swoje własne projekty.Źródło artykułu

Udostępnij