Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Szałwia lekarska – właściwości i zastosowanie – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia

Szałwia lekarska – właściwości i zastosowanie – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia


Znana jest na całym świecie ze swojego leczniczego działania. Sprawdź, na co pomaga szałwia i jak ją stosować.

Prozdrowotne właściwości szałwii potwierdza nawet jej nazwa, która wywodzi się od łacińskiego słowa salvus oznaczającego zdrowie. Najważniejszą częścią tej wyjątkowej rośliny są liście. To właśnie z nich wytwarza się cenny dla zdrowia olejek eteryczny.

Szałwia lekarska – na co pomaga

Warto podkreślić, że szałwia jest cennym źródłem wielu – dobroczynnych dla naszego organizmu – składników. Roślina ta zawiera m.in.: garbniki i gorycze, kwasy organiczne, karotenu i związki żywicowe, a także witaminy (witamina A, witamina C, witaminy z grupy B) i minerały (wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo).

Szałwia ma działanie przede wszystkim: bakteriobójcze, odkażające i ściągające. Dlatego napar z tej rośliny polecany jest w stanach zapalnych gardła czy dziąseł, a także w przypadku infekcji bakteryjnych odpornych na antybiotyki. Świetnie sprawdzi się również jako środek na problemy skórne, takie jak: wypryski, trądzik, łuszczyca czy grzybica. Ponadto – zawarte w szałwii przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia, a także wykazują działanie ochronne przed niektórymi nowotworami.

Warto również zaznaczyć, że szałwia wpływa pozytywnie na pracę układu trawiennego: pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ułatwia trawienie i przyswajalność pokarmów. Ponadto wykazuje również działanie obniżające poziom cukru we krwi, a stosowana regularnie – pobudza apetyt.

Picie naparu z szałwii poleca się także do ograniczania nadmiernej potliwości. Natomiast jeśli borykamy się z silnie pocącymi się stopami czy dłoniami – warto dodać do kuracji kąpiele w naparze.

Roślina dobra dla kobiet

Niektóre z substancje zawarte w szałwii wykazują działanie przeciwzapalne i rozkurczające. Dzięki temu szałwia świetnie sprawdza się w tzw. “kobiecych problemach”. Regularne picie naparu z tej rośliny pomaga regulować obfite miesiączki, a także łagodzi – u wielu kobiet bardzo bolesne – skurcze towarzyszące menstruacji.

Polecamy:   Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

Ponadto poleca się ją również kobietom przechodzącym menopauzę. Szałwia pomoże złagodzić uderzenia gorąca, a także ograniczy występowania nocnych potów (częsty problem u kobiet w okresie przekwitania). Co więcej – pomoże w walce z bezsennością, a także ureguluje wahania nastrojów.

Zobacz też:Źródło artykułu

Udostępnij