Urazy okołoporodowe
Poród jest ogromnym wysiłkiem zarówno dla matki, jak i dziecka. Mały człowiek, przychodząc na świat poddany jest ogromnemu parciu, dlatego nietrudno o uraz. Dodatkowymi czynnikami ryzyka jest nieproporcjonalny stosunek główki dziecka do rozmiarów miednicy kobiety; poród ze wspomaganiem narzędzi (szczypce, próźnociąg) oraz ewentualne błędne postępowanie położnika. Niestety, możliwości jest wiele i tak naprawdę nawet cesarskie cięcie nie może dać żadnych gwarancji, że dziecko nie ulegnie urazom okołoporodowym. Czym jest taki uraz? Zaliczamy do niego uszkodzenie tkanek i organów dziecka wywołane przez siły mechaniczne w trakcie porodu, oraz całościową reakcję na te uszkodzenia ze strony organizmu. Te dwa stany w dłuższym okresie mogą doprowadzić do powstania dziecięcego porażenia mózgowego, autyzmu czy opóźnienia umysłowego. Oczywiście, należy pamiętać, że sytuacje tu wymienione nie są rutyną każdego porodu, a odstępami od normy i żadna z kobiet nie powinna nastawiać się negatywnie przed przyjściem swojego dziecka na świat, zwłaszcza, jeśli do tej pory nie stwierdzono u niej żadnych nieprawidłowości mogących przyczynić się do takiej sytuacji.
Co powinno zaniepokoić
Trudny poród nie zawsze daje oznaki w pierwszych chwilach życia dziecka. Często rozwija się ono prawidłowo do czasu, kiedy ich rodzice nie zauważą pewnych niepokojących objawów. Są bardziej płaczliwe, nie chcą spać, mają słabą koordynację, nie mówią, późno rosną im zęby. Mimo upływającego czasu, dystans rozwoju między dzieckiem, a rówieśnikami powiększa się. Widać wyraźne zaburzenia funkcji mowy, funkcji ruchowych, dziecko ma zaburzenia słuchu, wzroku, ma napady bólów głowy a nawet napady drgawkowe.
Wymienione objawy to skutki niedotlenienia dziecka, do którego dochodzi podczas porodu. To ciężkie i nieodwracalne schorzenie, stanowiące zagrożenie dla rozwoju najważniejszego organu kształtującego osobowość człowieka i regulującego pracę całego organizmu – mózgu. Choć po zweryfikowaniu tych symptomów niejednokrotnie rodzice usłyszą: to autyzm, dziecięce porażenie mózgowe lub opóźnienie umysłowe – nie należy traktować tego jako wyrok.
Shutterstock
/
Shutterstock
Jak niwelować skutki
Grupa specjalistów zebrana pod szyldem „Dr. Vel” zajmuje się tym zagadnieniem od lat. Bazując na doświadczeniu w pracy z dziećmi z diagnozą zaburzeń rozwojowych, u których przy porodach doszło do pewnych nieprawidłowości, grupa opracowała multiterapię, która, jako jedna z niewielu, skupia się nie na samych objawach chorób, ale na skutkach tych objawów. Specjaliści doszli do wniosku, że w sytuacji, w której dochodzi do urazu okołoporodowego, odcinek szyjny kręgosłupa dziecka narażony jest na uszkodzenie dwóch pierwszych kręgów oraz ich aparatu łączącego. W wyniku przemieszczeń w obrębie tego obszaru, dochodzi do zaburzenia krwiobiegu w części podstawnej mózgu, zaburzeń dynamiki płynu mózgowo-rdzeniowego, a w konsekwencji do patologii pracy samego narządu. Zmiany te zachodzą powoli, nie budząc niepokoju rodziców w pierwszych tygodnia dziecka, mogą ujawniać się nawet po pierwszym roku życia.
Sama rehablitacja jest w stanie usunąć objawy zaburzeń poznawczych. Efekt regenerujący opiera się o usunięcie patologii odcinka szyjnego kręgosłupa, co prowadzi do przywrócenia przekazywania impulsów nerwowych, usunięcia niedoboru tlenu w mózgu i rdzeniu kręgowych, usunięcia skutków schorzeń organicznych układu nerwowego (takich jak niedowłady, przykurcze, osłabienia mięśni). Specjaliści zespołu „Dr. Vel” prowadzą multiterapię, łącząc powyższe rodzaje oddziaływania i osiągając pozytywną dynamikę w procesie rehabilitacji dzieci.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.
-
„Kobieta będzie miała pełną wiedzę, będzie miała wybór, będzie mogła decydować, gdzie i jak chce rodzić”. Nowe standardy okołoporodowe
Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje i co ją czeka w trakcie porodu i później…
Katarzyna Lechowicz-Dyl
| PAP
-
UNICEF o śmiertelności kobiet w związku z komplikacjami okołoporodowymi
Jedna kobieta na świecie umiera co minutę z powodu komplikacji okołoporodowych. Około 99 proc. przypadków zgonów na skutek ciąży i jej powikłań zdarza się w…
-
Pięć dowodów na to, że zabawa wspiera prawidłowy rozwój najmłodszych
Zabawa towarzyszy dziecku już od okresu niemowlęcego. Na początku są to proste i powtarzalne czynności, takie jak chwytanie i przesuwanie przedmiotów czy…
NUTRICIA POLSKA SP. Z O.O.
-
Jak sprawdzić, czy niemowlę odpowiednio przybiera na masie ciała?
W pierwszych miesiącach życia najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, dostarczającym wszystko to, czego potrzebuje młody organizm, jest mleko mamy. W tym czasie…
NUTRICIA POLSKA SP. Z O.O.
-
Najczęstsze wady wymowy u dzieci. Kiedy udać się do logopedy?
Nabycie umiejętności mówienia i prawidłowej artykulacji głosek to proces, który trwa latami. Rodzice często niepokoją się, że ich dziecko może mieć wadę wymowy,…
-
Ćwiczenia na koncentrację — jak skutecznie poprawić zdolność uwagi u dziecka?
Koncentracja uwagi jest niezbędna w codziennym życiu. Pozwala na efektywne wykonywanie zadań, szybszą naukę i uzyskanie lepszych ocen w szkole. Jednak niektóre…
-
Jak bezpiecznie kupować zabawki w czasie pandemii?
Chociaż ścisła izolacja dobiegła końca, a rząd znosi coraz więcej restrykcji, pozostanie w domach nadal jest najlepszym sposobem na ochronę przed koronawirusem….
-
Kraje, w których dzieciom żyje się najlepiej. Nowy raport WHO
Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z UNICEF i „The Lancet” opublikowała raport dotyczący krajów, w którym dzieciom żyje się najlepiej. Wnioski…
Magda Ważna
| WHO
-
Płacz dziecka – co oznacza?
Płacz to podstawowe narzędzie w komunikacji dziecka z rodzicem od czasu urodzenia. Kluczowa jest odpowiednia interpretacja płaczu, która może początkowo sprawiać…
Natalia Kurpiel
-
Ponowna operacja zeza – kiedy jest konieczna?
Zez to choroba, która nie jest jedynie problemem natury estetycznej. Nieleczony zez może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i rozwoju dziecka. Jedną z metod…
Marta Pawlak