Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Norwegia. Anders Breivik – wniosek o warunkowe zwolnienie rozpatrywany w sądzie

Norwegia. Anders Breivik – wniosek o warunkowe zwolnienie rozpatrywany w sądzie


W Skien pod Oslo w Norwegii sąd rozpatruje wniosek Andersa Breivika o warunkowe zwolnienie z więzienia. W środę psychiatra Randi Rosenqvist oświadczyła, że wciąż istnieje ryzyko, że mężczyzna będzie w przyszłości stosował przemoc.

Lekarz psychiatra Randi Rosenqvist podkreśliła, że „Breivik nadal jest niebezpieczny”. – Ryzyko dokonania przez niego nowego aktu przemocy jest statystycznie wysokie – oceniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Psychiatra podtrzymała postawioną przez siebie w 2012 roku diagnozę Breivika, w której wykluczyła, że cierpi on na schizofrenię. – Breivik ma cechy autystyczne. Nieważne, jak to nazwiemy, można odnieść wrażenie, że żyje w swoim wszechświecie. Jednak kluczowy dla sprawy jest jego dyssocjalny i narcystyczny typ osobowości – podkreśliła.

Anders Breivik w sądziePAP/EPA/Ole Berg-Rusten / POOL

Rosenqvist uważa, że Breivik wykazuje cechy psychopatyczne. – Jest niekonsekwentny i nie można mu ufać. Zmienia strategię w zależności od sytuacji – oceniła.

Słysząc opinie na swój temat, Breivik wielokrotnie przerywał ekspertce, pokazując, że się nie zgadza.

Psychiatra Randi RosenqvistPAP/EPA/Ole Berg-Rusten / POOL

Psychiatra pochwaliła postępy Breivika, który zaczął uczyć się języka chińskiego oraz podjął studia politologiczne. W jej ocenie powinien on mieć więcej możliwości robienia czegoś praktycznego, „aby nie poświęcał czasu tylko na myślenie”.

Breivik odcina się od zamachu i zapowiada, że nie będzie stosować przemocy

We wtorek w pierwszym dniu rozprawy Breivik opowiadał o swoich „planach politycznych”. Zapowiedział, że „przez następne 50 lat będzie walczył w nordyckim ruchu oporu” albo „założy niewojowniczy ruch nacjonalistyczny w Europie”. Oświadczył także, że odcina się od zamachu, jakiego dokonał 22 lipca 2011 roku i nie będzie już stosować przemocy.

Psychiatra oceniła jednak, że „Breivik w każdej chwili może uznać, że środki bojowe są lepsze”.

Anders Breivik przed sądemPAP/EPA/Ole Berg-Rusten / POOL

W środę jako świadek z inicjatywy Breivika zeznawał szwedzki neonazista, członek Nordyckiego Ruchu Oporu, Paer Oeberg. Potwierdził on, że jego organizacja „gotowa jest współpracować z Breivikiem, jeśli wyjdzie on na wolność”. – Możemy mu pomóc uczestniczyć w debacie politycznej. Nie stosujemy przemocy, jedynie w samoobronie – zapewnił.

Wniosek o warunkowe zwolnienie

W ubiegłym roku Breivik, w pierwszym możliwym terminie, czyli po upływie 10 lat, złożył wniosek o warunkowe zwolnienie. Na to nie zgodziła się prokuratura, następnie sprawa trafiła do sądu. Rozprawa odbywa się na terenie więzienia w Skien, gdzie przebywa skazany.

Breivik odsiaduje karę 21 lat pozbawienia wolności za dokonanie zamachu bombowego w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya z 2011 roku, w których zginęło łącznie 77 osób.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Ole Berg-Rusten / POOLŹródło artykułu

Udostępnij