Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Metoda Krakowska – poznaj bliżej przełomową terapię dla dzieci z autyzmem

Metoda Krakowska – poznaj bliżej przełomową terapię dla dzieci z autyzmem


Diagnoza „autyzm” często jest traktowana przez rodziców, jak wyrok dla ich dziecka. Tak jednak być nie musi. Poznaj zasady Metody Krakowskiej. Jaki wpływ ma na dzieci? Czy warto się w nią zaangażować? Jak to zrobić?

Największym stresem dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko nie rozwija się prawidłowo lub gdy już mają potwierdzoną diagnozę, jest znalezienie odpowiedniej terapii dla dziecka. Często rodzice boją się wybrać terapię, która jest nowa lub jest wokół niej więcej rozbieżnych opinii. Jednak takie terapie mogą się okazać bardzo skuteczne.

Jedną z nich jest terapia według reguł Metody Krakowskiej. Jest to stosunkowo młoda forma terapii, niektóre jej elementy wzbudzają niepokój u rodziców, jednak efekty terapii dają wiele do myślenia. Na czym polega Metoda Krakowska?

Metoda Krakowska – terapia neurobiologiczna dla dzieci z
autyzmem

Metoda Krakowska opiera się na badaniach dotyczących funkcjonowania mózgu człowieka. Naukowcy odkryli niesamowite właściwości naszego umysłu, a mianowicie: mózg jest neuroplastyczny, co oznacza, że nieustanie się rozwija.

Tworzenie się nowych połączeń w neuronalnych następuje pod wpływem czynników zewnętrznych, czyli odpowiednio stymulując mózg możemy wypracować nowe ścieżki w mózgu, nawet jeśli wcześniej nie zostały wytworzone. Im bardziej mózg jest zmuszony do wysiłku, tym szybciej zwiększają się jego możliwości.

Opierając się na tych badaniach, Metoda Krakowska zakłada przeprowadzenie dziecka przez wszystkie etapy rozwoju, tak jak dzieje się to w naturalny sposób.

Elementy Metody Krakowskiej

Na Metodę Krakowską składa się kilkanaście elementów, między innymi:
• Stymulacja słuchowa
• Manualne Torowanie Głosek®
• Programowanie języka
• Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania®
• Ćwiczenie funkcji wzrokowych
• Stymulacja funkcji motorycznych
• Wybór dominującej ręki
• Nauka zabawy tematycznej
• Ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu
• Nauka emocji zachować społecznych
• Stymulacja pamięci
• Ćwiczenia kategoryzacji.

Niektóre z tych elementów budzą obawy, na przykład nauka czytania dwulatka, słuchanie nagrań na słuchawkach, czy Manualne Torowanie Głosek. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tym technikom – będzie można wtedy przekonać się, że są to właściwe metody, które przynoszą wymierne rezultaty.

Dlaczego uczyć czytać dziecko, które nie umie jeszcze komunikować się ze światem zewnętrznym? Właśnie dlatego, by dać mu narzędzie umożliwiającemu taką komunikację. Celem Metody Krakowskiej jest zbudowanie w umyśle dziecka systemu językowego, który pozwoli mu na swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie. Czytanie jest do tego kluczem.

Jak skorzystać z terapii?

Centrum Metody Krakowskiej udostępnia listę certyfikowanych terapeutów Metody. Można wybrać osobę, które znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania lub która polecają nam inni. Na spotkanie warto się umówić nawet, jeśli nie am się orzeczenia.

Terapeuta na pierwszym spotkaniu określi poziom rozwoju dziecka i ewentualne braki oraz ustali plan działania. W przypadku zaburzeń autystycznym ogromne znaczenia ma czas rozpoczęcia terapii – im szybciej tym lepiej. Dlatego nie warto zwlekać lub czekać na opinię – lepiej od razu zacząć działać.

Terapia Metodą Krakowską jest bardzo intensywna, a jest to możliwe dzięki pełnemu zaangażowaniu rodziców lub opiekunów dziecka. Spotkania z terapeutą odbywają się dwa razy w tygodniu, natomiast rodzice pracują z dzieckiem każdego dnia. Wymaga to ogromnej determinacji ze strony rodziców,a także całej rodziny. Wysiłek się jednak opłaca.

Warto zapoznać się z wypowiedziami rodziców, których dzieci przeszły terapię, a którzy mówią o wpływie Metody Krakowskiej na życie ich oraz ich dzieci. Praktyczne pomoce do terapii Metodą Krakowską można zakupić w sklepie dedykowanym tej metodzie – juniora.pl.

Metoda Krakowska to nowa terapia, ale ma na swoim koncie ogromne sukcesy. Zachęcamy do zapoznania się z jej podstawami. Można spotkać się z terapeutami tylko po, by zapytać o szczegóły i uzyskać z pierwszej ręki potrzebne do podjęcia decyzji informacje.

Źródło artykułu

Udostępnij