Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Dzięki tej sali teraz można pomóc dzieciom chorym na autyzm

Dzięki tej sali teraz można pomóc dzieciom chorym na autyzm


W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kalwarii Zebrzydowskiej otwarto pierwszą w naszym powiecie salę do integracji sensorycznej, przystosowaną do ćwiczeń dla dzieci chorujących na autyzm.

Sala powstała dzięki środkom finansowym przyznanym od zarządu powiatu wadowickiego, który przeznaczył na ten cel ponad 14 tysięcy złotych. Dzięki powstaniu tej sali, uczniowie kalwaryjskiego ośrodka mogą od teraz uczęszczać na zajęcia z terapii integracji sensorycznej. Zajęcia te bardzo rzadko organizowane są w szkołach i placówkach publicznych, co spowodowane jest zarówno brakiem specjalistów w tej dziedzinie, jak również kosztownym wyposażeniem.

Bez wątpienia jednak udział uczniów niepełnosprawnych, zwłaszcza tych chorujących na autyzm, w tego typu zajęciach – stanowi milowy krok w kierunku ich rehabilitacji i edukacji. Zaburzenia SI powodują nieumiejętność prawidłowego odbierania i przetwarzania bodźców sensorycznych, takich jak ruch, dźwięk i dotyk.

Osoba zaburzona na wielu płaszczyznach nie potrafi normalnie funkcjonować i często dopuszcza się takich czynności, jak gryzienie swojego ciała, drapanie się do krwi, wyrywanie włosów czy niechęć do pewnych dźwięków. Ma również problem z opanowaniem umiejętności jazdy na rowerze. Zajęcia z SI pomagają w niwelowaniu tych wszystkich problemów.

Chciałbym serdecznie podziękować Pani dyrektor ośrodka Małgorzacie Pasternak, która tak bardzo zabiegała o powstanie tej sali, starając się o środki finansowe nie tylko z powiatowego budżetu, ale również pozyskując wielu sponsorów, którzy wsparli tą inwestycję. Podziękowania kieruje również do pracowników tej placówki za serce i pasję, którą wkładają podczas prowadzenia terapii integracji sensorycznej z dzieciakami. Mam nadzieję, że ta sala i znajdujący się w niej sprzęt będzie jak najlepiej służył wszystkim dzieciom. To wielka wartość nie tylko dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska, ale dla całego Powiatu Wadowickiego – podkreślał starosta Bartosz Kaliński, który uczestniczył w uroczystym otwarciu sali.

W uroczystości, która odbyła się we wtorek (30.09) udział wzięli również poseł RP Filip Kaczyński, radny powiatowy Marek Cimer, kustosz sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – O. Azarian Hess oraz proboszcz parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej – ks. Wiesław Cygan, który dokonał poświęcenia nowej sali.

Jest mi niezmiernie miło, że mogłem dziś być razem z Państwem. Jako parlamentarzysta deklaruję pełne wsparcie dla Państwa działań. Na co dzień współpracuję z Panem Starostą na wielu płaszczyznach i jeśli będzie mi dane kontynuować swoją służbę po październikowych wyborach, to z pewnością razem dołożymy wszelkich starań, by Państwa ośrodek w dalszym ciągu się rozwijał – podkreślał poseł Filip Kaczyński.

Do kalwaryjskiej placówki szkolno-wychowawczej uczęszcza obecnie 36 uczniów, w większości mieszkających na terenie naszego powiatu. Szesnastu z nich choruje na autyzm.

/Źródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Źródło artykułu

Udostępnij