Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Bezpłatne badania na boreliozę dla mieszkańców powiatu słupskiego. Zapisy tylko do soboty

Bezpłatne badania na boreliozę dla mieszkańców powiatu słupskiego. Zapisy tylko do soboty


Słupskie Starostwo Powiatowe informuje, że jeszcze do 20 listopada trwa akcja bezpłatnych badań w kierunku boreliozy. Z badań mogą skorzystać mieszkańcy wszystkich gmin i miast powiatu słupskiego od 20. roku życia.

Mieszkańcy powiatu słupskiego nadal mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu profilaktyki boreliozy organizowanego przez słupskie Starostwo Powiatowe we współpracy z Gminą Damnica, Gminą Główczyce, Gminą Słupsk, Gminą Kępice i Ustka.

Program adresowany jest do mieszkańców wszystkich gmin i miast powiatu, od 20. roku życia, u których wcześniej nie stwierdzono boreliozy i które nie były leczone z jej powodu. Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania limitu, ale tylko do 20 listopada.

Zgłoszenia na badania przyjmowane są w przychodniach i ośrodkach zdrowia w miastach i gminach powiatu oraz w punktach pobrań Medycznego Laboratorium Diagnostyka S.A. w Słupsku (ul. Jana Pawła II 1a, Tuwima 23, Szczecińska 59a, Wileńska 30) oraz w Ustce (ul. Grunwaldzka 18).

Borelioza
Borelioza to choroba spowodowana zakażeniem bakterią Borrelia przenoszona na ludzi w czasie ukąszenia przez kleszcza, drobnego pajęczaka butującego głównie w lasach, choć coraz częściej spotykanego także w parkach i ogrodach.

Borelioza przebiega w dwóch etapach. Wczesnej, trwającej od kilku tygodni od zakażenia, i późnej mogącej trwać nawet kilka lat. Najczęstsze objawy tej choroby to tzw. rumień wędrujący na ciele, który pojawia się kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza w miejscu, gdzie to ukąszenie nastąpiło. Późniejsze objawy przypominają grypę, czyli zmęczenie, bóle mięśni i stawów, czasem gorączka. Potem choroba może doprowadzić do groźniejszych powikłań, jak zmiany na skórze, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia koncentracji, a nawet zapalenie opon mózgowych. Bardzo często na ukąszenie kleszcza narażeni są grzybiarze.

WideoŹródło artykułu

Udostępnij