Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Autyzm u niemowlaka | WP abcZdrowie

Autyzm u niemowlaka | WP abcZdrowie


Autyzm u niemowląt jest trudny do zdiagnozowania. Przed trzecim rokiem życia dziecka nie jest łatwo stwierdzić na 100%, czy maluszek cierpi na autyzm. Jednak już w okresie niemowlęcym pierwsze symptomy choroby mogą się ujawniać. Dostrzeżone przez rodziców powinny zaniepokoić i skłonić do podjęcia pierwszych kroków zaradczych. Różnorodność objawów autyzmu u dzieci jest tak duża, że stanowi problem w diagnozie. Co powinno wzbudzić w rodzicach niepokój?

Zobacz film: „Terapia dziecka autystycznego”

1. Przyczyny autyzmu

Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Prawdopodobnie u podłoża wszystkich jego zaburzeń leżą defekty neurologiczne. Do najczęstszych należą:

  • zaburzenia genetyczne,
  • zaawansowany wiek ojca (od 40. roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania),
  • zaburzenia metaboliczne, zwłaszcza zaburzenia przemiany glutenu,
  • urazy okołoporodowe,
  • zatrucia metalami ciężkimi,
  • obniżona zdolność do naturalnego odtruwania organizmu,
  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • silne alergie,
  • uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
  • toksoplazmoza.

Wiele lat temu wysnuto teorię, że autyzm u dzieci spowodowany jest emocjonalnym odrzuceniem malca w okresie niemowlęcym przez matkę. Obecnie jednak wiadomo, że w przypadku tej choroby nie ma to żadnego znaczenia.
Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm dziecięcy jest leczony w specjalnych ośrodkach państwowych i prywatnych. Niestety, dostępność…


zobacz galerię

2. Pierwsze objawy autyzmu

W pierwszych miesiącach życia dziecka najwięcej czasu z maluszkiem zazwyczaj spędza mama. To właśnie ona jest w stanie zauważyć specyficzne zachowanie malucha, które może świadczyć o autyzmie. Na początku sygnały choroby są niejednoznaczne, dlatego należy uważnie obserwować dziecko. Pierwsze objawy autyzmu u dzieci to problemy w nawiązywaniu kontaktu. Zaniepokoić powinna sytuacja, w której niemowlę nie podąża wzrokiem za mamą, nie jest zainteresowane jej twarzą. Dzieci autystyczne często wydają się błądzić wzrokiem gdzieś w przestrzeni.

W późniejszym okresie autyzm u niemowląt może się objawiać trudnościami w nawiązywaniu relacji, np. brak reakcji ze strony maluszka na inicjowanie kontaktu przez mamę, nieodwzajemnienie uśmiechu. Charakterystyczna dla autyzmu u dzieci jest niechęć do nawiązywania kontaktu fizycznego. Niemowlę wówczas wydaje się nie odczuwać przyjemności z przytulania czy pieszczot najbliższych osób. Autyzm u niemowląt może się także objawiać poprzez powtarzalność pewnych charakterystycznych ruchów obrotowych, wykonywanych przez dziecko dłoniami i paluszkami w niewielkim oddaleniu od twarzy. Są to tzw. stereotypie ruchowe.

3. Objawy autyzmu u dzieci w wieku poniemowlęcym

Rozwój dziecka powinien być stale monitorowany przez rodziców. Jeśli zauważą oni objawy autyzmu u szkraba w wieku poniemowlęcym, są one powodem do większego niepokoju. Wtedy nie wystarczy już bierna obserwacja dziecka, ale konieczna staje się wizyta u lekarza, który pomoże ustalić przyczyny zachowania maluszka i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Co może wskazywać na autyzm u dzieci w wieku poniemowlęcym? W tym okresie łatwiejsze do dostrzeżenia są zaburzenia w komunikacji społecznej. Dzieci autystyczne są często niezdolne do komunikowania się z rówieśnikami i innymi osobami. Właściwie nie wykazują zainteresowania nimi. Rodzice mogą mieć wrażenie, że dziecko żyje jakby we własnym wyizolowanym świecie. Poza tym autyzm u dzieci objawia się brakiem reakcji malucha na to, kiedy mama znika z pola widzenia, jak i wtedy, gdy przebywa z nim w jednym pomieszczeniu. Opór do nawiązywania kontaktu fizycznego nasila się. Charakterystyczny objaw autyzmu u dzieci, przykry dla najbliższych, to unikanie przez maluszka kontaktu wzrokowego.

Rozwój niemowlęcia postępuje dość szybko, więc trudno rodzicom w tym czasie rozpoznać objawy autyzmu. Jednak w okresie poniemowlęcym o autyzmie mogą świadczyć zaburzenia w rozwoju mowy. Chociaż dziecko może gaworzyć, to ani gaworzenie, ani nawet pierwsze jego słowa nie służą do zwrócenia na siebie uwagi ani nawiązania komunikacji z innymi. Ekspresja emocjonalna u dzieci autystycznych niemal nie istnieje. Jakikolwiek kontakt z nimi, zarówno werbalny, jak i niewerbalny, jest bardzo utrudniony.

4. W jaki sposób bawi się dziecko z autyzmem?

Cechy zachowania, które mogą wskazywać na autyzm, łatwo zaobserwować podczas zabawy dla dziecka. Maluszek może dążyć do odosobnienia, przejawiać brak zainteresowania zabawą z rówieśnikami, być obojętnym na reakcje innych osób. Poza tym dzieci autystyczne nie interesują się zazwyczaj misiami, pluszakami czy miękkimi zabawkami. Często też bawią się w identyczny, schematyczny sposób, np. zataczają samochodzikiem kółka, układają klocki zawsze w jednakowej linii itp. Jeśli ktoś inny będzie chciał wprowadzić swój porządek w działanie maluszka, u dziecka zauważalny będzie niepokój. Dzieci autystyczne nie lubią bowiem wszelkich zmian i źle na nie reagują.

Zdrowie dziecka powinno być dla rodziców najważniejsze. Choć autyzm u niemowląt trudno stwierdzić i diagnozę najczęściej stawia się przed trzecim rokiem życia dziecka, warto jednak uważnie obserwować szkraba. Szybka diagnoza to większa szansa na udzielenie pomocy. Kontakt z chorym dzieckiem może okazać się łatwiejszy, gdy najbliżsi zrozumieją malucha i nauczą się z nim komunikować nieco inaczej niż z dzieckiem zdrowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.Źródło artykułu

Udostępnij