Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Anders Breivik. Wniosek o wyjście z więzienia. Psychiatra wydała opinię

Anders Breivik. Wniosek o wyjście z więzienia. Psychiatra wydała opinię


Przemawiając przed sądem, lekarz psychiatra podkreśliła, że “Breivik nadal jest niebezpieczny”. – Ryzyko dokonania przez niego nowego aktu przemocy jest statystycznie wysokie – oceniła Rosenqvist.

Specjalistka podtrzymała postawioną przez siebie w 2012 roku diagnozę Breivika. Wykluczyła w niej, że cierpi on na schizofrenię. – Breivik ma cechy autystyczne. Nieważne, jak to nazwiemy, można odnieść wrażenie, że żyje w swoim wszechświecie. Jednak kluczowy dla sprawy jest jego dyssocjalny i narcystyczny typ osobowości – podkreśliła.

Rosenqvist uważa ponadto, że Breivik wykazuje cechy psychopatyczne. – Jest niekonsekwentny i nie można mu ufać. Zmienia strategię w zależności od sytuacji – stwierdziła.

Słysząc opinie na swój temat, Breivik wielokrotnie przerywał ekspertce, pokazując, że się nie zgadza. Rosenqvist pochwaliła jednak postępy Andersa Breivika, który zaczął uczyć się języka chińskiego oraz podjął studia politologiczne. W jej ocenie, zamachowiec powinien mieć więcej możliwości robienia czegoś praktycznego, “aby nie poświęcał czasu tylko na myślenie”.

We wtorek w pierwszym dniu rozprawy Breivik opowiadał o swoich planach politycznych. Zapowiedział, że “przez następne 50 lat będzie walczył w nordyckim ruchu oporu” albo “założy niewojowniczy ruch nacjonalistyczny w Europie”. 

Oświadczył także, że odcina się od zamachu, jakiego dokonał 22 lipca 2011 roku i nie będzie już stosować przemocy. Psychiatra uznała jednak, że “Breivik w każdej chwili może uznać, że środki bojowe są lepsze”.

W środę jako świadek z inicjatywy Breivika zeznawał szwedzki neonazista, członek Nordyckiego Ruchu Oporu, Paer Oeberg. Potwierdził on, że jego organizacja “gotowa jest współpracować z Breivikiem, jeśli wyjdzie on na wolność”. – Możemy mu pomóc uczestniczyć w debacie politycznej. Nie stosujemy przemocy, jedynie w samoobronie – zapewnił.

W ubiegłym roku Breivik, w pierwszym możliwym terminie, czyli po upływie 10 lat, złożył wniosek o warunkowe zwolnienie. Na to nie zgodziła się prokuratura, następnie sprawa trafiła do sądu. Rozprawa odbywa się na terenie więzienia w Skien, gdzie przebywa skazany.

Breivik odsiaduje karę 21 lat pozbawienia wolności za dokonanie zamachu bombowego w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya z 2011 roku, w których zginęło łącznie 77 osób.

Źródło artykułu

Udostępnij