Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Zaszczytne wyróżnienie dla porodówki gdańskiego Szpitala św. Wojciecha

Zaszczytne wyróżnienie dla porodówki gdańskiego Szpitala św. Wojciecha


Należący do spółki Copernicus Szpital św. Wojciecha w Gdańsku znalazł się w grupie szpitali wyróżnionych Srebrną Odznaką w rankingu “Maluchy na Brzuchy 2021”. Decydujący głos w tym wyborze należał do kobiet, które urodziły w nim swoje dzieci w trzech ostatnich latach.

Ranking powstał w oparciu o dane z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku z lat 2019-2021. To jedyny taki ranking polskich porodówek pod kątem realizacji prawa do dwugodzinnego kontaktuj skóra do skóry matki i dziecka po porodzie, czyli faktycznie sprawdzający, czy dana placówka wspiera taki kontakt.

Kontakt skóra do skóry to jeden z ważniejszych momentów po porodzie. Kiedyś nikt się nad tym nie zastanawiał. Kobieta po urodzeniu dziecka od razu brała go w ramiona. Bliski kontakt matki z dzieckiem był naturalnym etapem porodu. Potem medycyna rozwinęła się, porody przeniosły się do szpitali, nastąpiła lawina medykalizacji porodu i… kontakt skóra do skóry została odebrany.

Dziś już wiemy, że kontakt skóra do skóry jest bardzo ważnym elementem porodu i w trakcie jego dzieją się niesamowite rzeczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca minimum dwugodzinny i nie przerwany kontakt skin to skin po porodzie. Również obowiązujący od stycznia 2019 roku Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej taki kontakt uważa za niezbędny. Dlaczego jest on taki ważny? Bo to pierwszy kontakt mamy z dzieckiem. Zaczyna wtedy nawiązywać się więź mamy z dzieckiem. Jeżeli z jakiegoś powodu mama nie może uczestniczyć w kontakcie skóra do skóry, tę rolę przejmuje ojciec. Bo wpływa na termoregulacje dziecka. Pomaga utrzymać mu odpowiednią temperaturę. Stąd nie ma powodu, aby ubierać dziecko wcześniej. Również dlatego, że pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną matki i dziecka. W trakcie kontaktu skóra do skóry zaczyna się karmienie piersią. Maluszek po porodzie sam jest w stanie dopełznąć do sutka będąc na brzuchu mamy. Dziecko otrzymuje wtedy pierwsze mleko mamy (siarę), bogate w wiele fantastycznych związków. Bo uspokaja dziecko. Zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

Ten rodzaj kontaktu nie ma żadnych wad. Nawet po cesarskim cięciu może być praktykowany, jeżeli matka nie miała podanego znieczulenia ogólnego. W takim przypadku dziecko do kangurowania może jak najbardziej dostać ojciec dziecka lub inna wyznaczona przez mamę osoba. Zaleca się aby kontakt skin to skin matki z dzieckiem po cesarskim cięciu wykonywanym przy znieczuleniu ogólnym odbył się nie później niż do 24 godzin po porodzie.

Prawidłowy kontakt skóra do skóry po porodzie powinien być nieprzerywany i trwać minimum 2 godziny. Dziecko nie może być w tym czasie myte, ubierane czy zabierane od mamy. Ocena dziecka w skali Apgar może jak najbardziej odbywać się na brzuchu mamy. Badanie przez neonatologa, jeżeli jest konieczne, również może odbywać się na brzuchu mamy. Aby zapewnić dziecku i mamie komfort, wystarczy przykryć ich kocem, ręcznikiem itd.

To niepowtarzalna chwila, której ograniczenie lub brak może nieść poważne skutki dla późniejszego życia dziecka i matki, a także negatywnie wpływać na kondycję całego społeczeństwa. Pierwszy kontakt dziecka z mamą, pomaga dziecku w łagodniejszym przejściu z ciepłego wnętrza brzucha do zupełnie odmiennego środowiska zewnętrznego. Dziecko przez 9 miesięcy ciąży znało ciepło, zapach, głos i bicie serca swojej matki.

Kontakt skóra do skóry następujący od razu po porodzie pozwala mu się dziecku uspokoić. Noworodki, które miały zapewniony ten rodzaj kontaktu po porodzie mają bardziej stabilne parametry życiowe. Zwiększa się też wydzielanie hormonu – oksytocyny. A dzięki zwiększonej ilości naturalnej oksytocyny macica kobiety łatwiej się obkurcza, łożysko może się łatwiej urodzić. Badania naukowe dowiodły, że kobiety, które miały taki kontakt ze swoimi dziećmi po porodzie, rzadziej doświadczały krwotoku poporodowego. Z drugiej strony, dzięki oksytocynie zaczyna wytwarzać się więź między mamą a dzieckiem, a także rozpoczyna się karmienie piersią. Srebrnym medalem wyróżnione zostały szpitale, które dwugodzinny i nieprzerwany kontakt skóra do skóry stosowały w 70-79 proc. przypadków kobiet po porodzie siłami natury.

WideoŹródło artykułu

Udostępnij