Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Tysiące błędnych diagnoz. Te dzieci nie mają ADHD, lecz…

Tysiące błędnych diagnoz. Te dzieci nie mają ADHD, lecz…


Rodzice obecnych uczniów raczej nie pamiętają ze swojego dzieciństwa, by oni sami lub ich koledzy cierpieli na ADHD. Tymczasem obecnie w większości klas szkoły podstawowej przynajmniej jeden uczeń ma nadpobudliwość psychoruchową.

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Uczeni z University of British Columbia postanowili bliżej przyjrzeć się temu, dlaczego w ostatnich latach lawinowo wzrasta liczba diagnoz ADHD. Zaobserwowali ciekawą zależność, która może podważyć wiele orzeczeń lekarskich.

Otóż niektóre dzieci wcale nie muszą mieć ADHD, lecz być po prostu niedojrzałe w porównaniu z rówieśnikami – podaje dziennik „Daily Telegraph”, powołujący się na publikację w „Canadian Medical Association Journal”.

Skąd sugestia uczonych, że nadpobudliwość psychoruchową można pomylić z niedojrzałością? Z prostej obserwacji. Generalnie dzieci urodzone w grudniu, a więc najmłodsze w klasie, były 40 proc. bardziej narażone na diagnozę ADHD (i 50 proc. bardziej zagrożone tym, że będą traktowane jakby miały ADHD) w porównaniu z kolegami, którzy urodzili się w styczniu.

Choć chłopcy trzy razy częściej mają orzeczenia o nadpobudliwości psychoruchowej, to u dziewczynek w sposób dobitny obserwuje się związek pomiędzy wiekiem a diagnozą ADHD. Z badania wynika, że dziewczynki urodzone w grudniu są 70 proc. bardziej narażone na zdiagnozowanie u nich nadpobudliwości psychoruchowej w porównaniu z koleżankami, które urodziły się w styczniu.

Co gorsza, dzieci z błędnie postawioną diagnozą ADHD często niepotrzebnie przyjmują leki, tj. Ritalin. Dlatego uczeni apelują do lekarzy, by byli bardziej uważni w stawianiu diagnozy.

Autor badań Richard Morrow z University of British Columbia podkreśla: Nasze badanie sugeruje, że młodsze, mniej dojrzałe dzieci są niewłaściwie diagnozowane i traktowane. Ważne jest, aby nie narażać je na potencjalne szkody wynikające z niewłaściwej oceny oraz niepotrzebnego stosowania leków. Leki na ADHD mają wiele skutków ubocznych, tj. zaburzenia snu, zwiększone ryzyko chorób serca i wolniejsze tempo wzrostu. Poza tym źle zdiagnozowane młodsze dzieci są inaczej traktowane przez nauczycieli i rodziców, co może prowadzić do problemów psychicznych, tj. negatywne postrzeganie siebie.

Czytaj także: O zgrozo! Uczniowie nie korzystają z toalet, tylko noszą pieluchy >>>

Badanie zostało przeprowadzone w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Trwało dziesięć lat i objęło blisko milion uczniów w wieku od sześciu do dwunastu lat.Źródło artykułu

Udostępnij