Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Rodzicu, to nie musi być ADHD – mama pokazała zdjęcie, które może pomóc w diagnozie

Rodzicu, to nie musi być ADHD – mama pokazała zdjęcie, które może pomóc w diagnozie


A Ty widzisz coś złego w tym zdjęciu? Kiedy widzimy zmiany w zachowaniu dziecka, podejrzewamy ADHD i dążymy do jego zdiagnozowania, jednak nie zawsze objawy tożsame z ADHD są jego wyznacznikiem. Ta mama przekonała się o tym na własnej skórze.

Kiedy Melody Yazdani wrzuciła na swój profil na Facebooku zdjęcie ze śpiącym synem, nie spodziewała się tak ogromnego odzewu. Nie chodzi bowiem o uroczy obrazek, ale o przekaz, jaki ze sobą niesie.

„Na zdjęciu, którym się z Wami dzielę jest ogromny znak ostrzegawczy. Widzisz go?” – zaczyna mama. Część rodziców z pewnością nie widzi w zdjęciu śpiącego chłopca niczego złego.

Dzieci nie powinny oddychać przez usta. Ani na jawie, ani podczas snu. Nigdy. Jeśli Twoje dziecko: zasypia natychmiast po położeniu głowy na poduszce, chrapie, zgrzyta zębami, budzi się w nocy, ma nocne „wypadki” lub zdarzają się w ciągu dnia, ma problemy z kontrolą impulsów, trudno je zrozumieć podczas mówienia, ma sińce po oczami, ma krzywe zęby lub zgryz, budzi się wcześnie, jest rozdrażniony w ciągu dnia, nie ma apetytu, to…” – kontynuuje wymieniając objawy, które miał jej syn Kian i przytacza historię jego problemów zdrowotnych i wychowawczych.

Jej syn zaczął szkołę w wieku 8 lat. Nie różnił się od innych dzieci, szybko się uczył, miał w sobie dużo energii. Po pewnym czasie zaczęły się jednak sygnały, że w jego zachowaniu jest coś niepokojącego. Rodzice dostawali informacje ze szkoły o tym, że ich syn miewa napady złości i jest uparty, czasami nie kontroluje swojego ciała. Kiedy skończył pierwszą klasę, różnica w zachowaniu pomiędzy nim, a jego rówieśnikami była zauważalna.

„Podczas gdy inne dzieci wyrastają już ze swoich napadów złości, Kian je pogłębia i czyni codziennym widowiskiem, wywołanym przez najmniejszą rzecz.” – pisze mama pod zdjęciem.

Chłopiec nie był zdolny do spędzenia w jednym miejscu dłuższego czasu, rzucał rzeczami, był wyraźnie sfrustrowany. Budził się codziennie o 5 nad ranem. Rodzice byli bezradni i postanowili skierować go do terapeuty.

Terapeuta zaczyna z nim pracować, ostatecznie zalecając testy ADHD. W międzyczasie Kian cierpi na uporczywy, przewlekły kaszel, który po prostu nie znika, więc odwiedzamy również pulmonologa i wbrew zaleceniu pulmonologa, alergologa. Każdy lekarz przepisuje coraz więcej leków.” – przyznaje Melody.

To dopiero wizyta u dentysty otworzyła mamie oczy. Kiedy lekarz powiedział jej, że syn ściera sobie zęby, miażdżąc je podczas snu, skonfrontowała to z jednym z przeczytanych artykułów.

„Natknęłam się na artykuł, który zmienił nasze życie. Dotyczył związku między ADHD, zaburzeniami oddychania w czasie snu i oddychaniem przez usta. Każde słowo w tym tekście brzmiało jak opis Kiana.” – dodała.

Okazało się, że oddychanie przez usta podczas snu nie jest normalne i może nieść skutki dla dalszego rozwoju dziecka, a przede wszystkim świadczyć o poważnych problemach. Przy otwartych ustach podczas snu, język nie znajduje dla siebie miejsca, przez co szczęka może nie rozwijać się prawidłowo i prowadzić do problemów z mową, a także krzywego zgryzu i tzw. „twarzy adenoidalnej”. To może przyczynić się do bezdechu sennego i braku snu. Dodatkowo, mózg dziecka, a także ciało nie dostaje takiej ilości tlenu, jakiej potrzebuje. Kiedy mózg nie odpoczywa, u dziecka (ale i u dorosłego) wystąpi nadmierna nerwowość, pobudzenie, bezsenność, bóle brzucha lub głowy, które mogą prowadzić do nudności, czy braku apetytu, a co za tym idzie, masy ciała.

„Po wizycie u laryngologa i badaniu snu, zdiagnozowano u niego bezdech senny i zapalenie zatok. Uzyskał dokładnie 0 minut snu REM podczas pierwszego badania, nasycenie tlenem utrzymywało niskie 80%, a zatoki były zapchane aż w 90%. Nie mieliśmy pojęcia, że ​​Kiana codziennie bolała głowa, a dla niego to było po prostu normalne, więc nigdy nam o tym nie mówił. Usunęliśmy Kianowi migdałki i zmiana była natychmiastowa.” – opisuje zmiany mama Kiana.

Zachowanie chłopca uległo poprawie. Mama zauważyła, że przestał miewać napady złości, nie był tak sfrustrowany. Wyniki badań uległy poprawie. Ilość minut snu REM wzrosła aż do 360. W szkole nie są zgłaszane uwagi dotyczące zachowania, a Kian zaczął normalnie jeść. Jego apetyt wrócił. Przed rodzicami walka o zgryz i szczękę syna.

Często zdarza się sytuacja, w której nieświadomi rodzice nie widzą problemu, mając przed sobą symptomy np. niedoboru snu. Czasami to przeoczenie, niekiedy błądzenie wokół niewłaściwych diagnoz. Musimy uświadomić sobie jednak, że „niewłaściwe zachowanie” dziecka może być spowodowane czymś innym niż ADHD, które tak często przypisujemy „niesfornym” dzieciom. Dlaczego cudzysłów? Bo to nie ich wina, że czują się źle. Powody mogą być oczywiste, jednak niedostrzegalne przez dorosłych.Źródło artykułu

Udostępnij