Redakcja Medonet
ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Steroidy (sterydy), dzięki którym przedwcześnie urodzone dzieci lepiej się rozwijają, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń takich jak ADHD – informuje pismo PLoS One.
U wcześniaków – czyli dzieci urodzonych pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży – często pojawiają się problemy zdrowotne. Steroidy – na przykład deksametazon – podawane są ciężarnym kobietom, u których istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Dzięki temu płuca dziecka rozwijają się szybciej, co zmniejsza ryzyko poważnych problemów z oddychaniem po urodzeniu.
Badania specjalistów z Imperial College w Londynie oraz uniwersytetu w Oulu ( Finlandia) wykazały, że steroidy mogą wpływać na rozwijający się mózg, a u dzieci, których matkom podawano je w czasie ciąży jest większe ryzyko zaburzeń uwagi – takich jak ADHD – w wieku ośmiu lat.
W wieku 16 lat nie stwierdzono takiego wpływu, co jednak mogło wynikać z niewielkiej liczby badanych dzieci. Porównywano rozwój 37 wcześniaków, których matkom podawano steroidy oraz 185 dzieci o tej samej wadze i wieku rozwojowym, które nie korzystały z takiego leczenia.
Zdaniem specjalistów odkrycie przemawia za regularnymi badaniami przeglądowymi. Rezygnacja ze steroidów byłaby w przypadku wcześniaków niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka.
Przyczyny przedwczesnych porodów nie zostały jeszcze dokładnie wyjaśnione, wiadomo że sprzyjają im na przykład infekcje układu moczowego, stany przedrzucawkowe, problemy z łożyskiem, otyłość czy cukrzyca ciążowa.
Do prognozowania przedwczesnego porodu wykorzystywany jest test na poziom białka – płodowej fibronektyny. Zwykle pojawia się w wydzielinie pochwowej około 22 tygodnia ciąży, potem zanika i pojawia się znów w pod koniec ciąży. Wydzielanie fibronektyny po 22 tygodniu ciąży może wskazywać na ryzyko przedwczesnego porodu. Podobne znaczenie ma pomiar hormonu – progesteronu – w ślinie. (PAP)
-
Concerta w leczeniu ADHD – skład, działanie, przeciwwskazania i dawkowanie
ADHD jest zaburzeniem, które dotyczy od 3 do nawet 5% populacji. Dorośli pacjenci często pozostają niezdiagnozowani lub są diagnozowani nieprawidłowo. Leczenie…
Monika Wasilonek
| Onet.
-
Trening mózgu pomaga na ADHD
Jak wykazała analiza kilku badań, specjalistyczny komputerowy program Cogmed pozwalający ćwiczyć uwagę może pomagać zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z ADHD…
-
ADHD i co dalej?
ADHD jest chorobą, o której wiele już napisano, zarówno faktów jak i mitów. My jednak zajmiemy się sytuacją gdy nasze dziecko ma już rozpoznany przez specjalistów…
Anna Zielińska
-
Ekspert: wakacje od leków na ADHD – po uzgodnieniu z lekarzem
Wakacyjna przerwa w stosowaniu leków u dzieci z ADHD może zniweczyć dotychczasowe postępy w terapii. Dlatego, decyzja o niej powinna być podejmowana przez…
-
Naukowcy: Dieta pomocna w leczeniu dzieci chorych na ADHD
Restrykcyjna dieta eliminacyjna – taka, jaką stosuje się u dzieci z alergią – powinna być częścią standardowej opieki nad dziećmi chorymi na ADHD – przekonują…
-
Eksperci: pokażmy nauczycielom, jak mają wspierać dzieci z ADHD
Dzieci z ADHD mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele muszą poznać metody, które pozwolą uczniom z tym schorzeniem lepiej sobie radzić w szkole – mówili…
-
Zachodnia dieta związana z ADHD
Dieta zachodnia, tj. bogata w produkty typu fast-food, smażone, wysoce przetworzone mięso oraz w wyroby cukiernicze zwiększa ryzyko wystąpienia nadpobudliwości…
-
Eksperci: ADHD nie jest wymyśloną chorobą
ADHD jest zaburzeniem dotyczącym 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. Nieleczone prowadzi do problemów w nauce, w kontaktach z rówieśnikami, może być przyczyną…
-
Naukowcy: 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym ma ADHD
Od 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym cierpi na zespół deficytu uwagi i nadruchliwości (ADHD), więcej wśród nich jest chłopców niż dziewcząt – poinformowano we…
-
ADHD (Zespół nadpobudliwości psychoruchowej)
ADHD to ogólna nazwa zaburzeń zachowania, które są najczęstszą przyczyną wizyt dzieci w gabinecie psychologa lub psychiatry. Schorzenia te nie powinny być…
Matylda Mazur