Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Odkrywanie kontrowersji wokół terapii ABA


ABA: dobry czy zły? Poniżej przedstawiamy niektóre poglądy dorosłych na spektrum autyzmu dotyczące tej formy terapii.

Odkrywanie kontrowersji wokół terapii ABA https://www.autismparentingmagazine.com/exploring-controversy-aba-therapy/

W tym artykule przedstawiono niektóre opinie dorosłych osób z autyzmem na temat terapii stosowanej analizy zachowania (ABA) i ich wspomnienia z sesji terapeutycznych. Często widzimy informacje od terapeutów i naukowców w różnych badaniach naukowych, ale nie tak często widzimy opinie odbiorców. Poprzez ten artykuł, moim celem jest dostarczenie Tobie, jako rodzicowi i prawdziwemu ekspertowi od Twojego dziecka, informacji od mniej słyszanych głosów, które pomogą Ci podjąć decyzję o najbardziej odpowiedniej terapii dla Twojej ukochanej osoby.

Jeśli Twoim marzeniem jest zostać światowej sławy tenisistką, podejrzewam, że chciałbyś porozmawiać z ludźmi takimi jak Rafael Nadal, Roger Federer i Serena Williams. Byłoby inspirujące i pouczające zapytać ich eksperta i uczyć się na ich zwycięstwach i możliwych błędach w zostaniu mistrzami, którymi są w interesującej cię dziedzinie.

Gdy chcemy dowiedzieć się, co jest najlepsze (i najgorsze) dla osób z autyzmem, podobnie powinniśmy wziąć pod uwagę opinie dorosłych na temat spektrum autyzmu. Doświadczają tego, przez co codziennie przechodzą nasze dzieci, i lepiej rozumieją potrzeby kogoś ze spektrum, ponieważ doświadczają świata intensywniej niż większość osób neurotypowych.

Na ogół istnieją dwie szkoły myślenia dotyczące ABA. Pierwsza grupa jest zdecydowanie przeciwna takiej terapii; grupa ta obejmuje zwykle wielu zwolenników autyzmu (dorosłych) i niektóre metody terapeutyczne.

Druga grupa to głównie specjaliści i świadczeniodawcy terapii ABA. Uważają, że przy wyborze opcji terapii dla Twojego dziecka należy wziąć pod uwagę badania wspierające techniki ABA.

Wyraźnie brakuje w tych grupach rodziców dzieci autystycznych. Kiedy Twoje dziecko ma dwa lub trzy lata, jako rodzic decydujesz, co jest dla niego najlepsze. Biorąc pod uwagę, że autyzm jest wciąż stosunkowo „nowy” jako diagnoza, a nasze zrozumienie tego stanu jest wciąż ograniczone, z pewnością powinniśmy rozważyć wszystkie szkoły myślenia przed podjęciem ważnych decyzji związanych z terapią?

Wiele dostępnych informacji na temat ABA pochodzi od społeczności medycznej i terapeutów ABA. Aby zapewnić rodzicom zrównoważony pogląd, dzielę się opiniami tych, którzy pamiętają własne sesje ABA. Niektóre osoby z autyzmem mają zdecydowane zdanie na temat ABA i chociaż nie sugeruję ignorowania badań profesjonalistów zajmujących się autyzmem, uważam, że rodzice powinni rozumieć uzasadnienie ich opinii.

Oferta specjalna

Nie przegap naszej oferty specjalnej.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej

Opinie i wspomnienia dorosłych na spektrum:

  1. Amy Sequenzia jest dorosłą osobą ze spektrum autyzmu, która publicznie mówi o skutkach terapii ABA u osób z ASD. Możesz przeczytać więcej o jej doświadczeniach, klikając tutaj. Krótko mówiąc, Amy stwierdza, że ​​terapia ABA narusza podstawowe prawa człowieka dziecka. Na przykład dziecku nie wolno powiedzieć „nie”, nawet jeśli chce. Dziecko jest również zmuszane do spełniania wszystkich żądań terapeuty ABA, prawdopodobnie wbrew jego/jej woli. Ogólnie rzecz biorąc, ostatecznym celem (odrzuconym przez Amy) terapii ABA jest „normalizacja” jednostki, umieszczenie jej w pudełku, do którego nie chcą się zmieścić. Jej pisma są potężne, dzieląc się relacją osoby, która zdecydowanie odrzuca ten pomysł ABA i znalazł sposób na bycie niezależnym i szczęśliwym
  2. Max Sparrow (dawniej Sparrow Rose Jones) jest autystycznym autorem, artystą, adwokatem i mówcą. Max elokwentnie napisał artykuł na temat ABA z punktu widzenia rodziców i dorosłych z autyzmem, stwierdzając, że żadna z tych grup nie jest „błędna” w swoim myśleniu. Zawiera również kontrowersyjne przemyślenia na temat tego, dlaczego niektóre terapie są nadal oznaczone jako „ABA”, aby pokryć opłaty rodziców w ramach ubezpieczenia. Jest to temat, który zasługuje na więcej uwagi, ponieważ rodzice płacą ogromne sumy pieniędzy, aby pokryć terapie ich dziecka – jeśli można je objąć ubezpieczeniem, będą bardziej trwałe. W związku z tym więcej terapii może być określanych jako ABA, pomimo przyjęcia innego podejścia w nadziei, że więcej rodzin otrzyma usługi wsparcia. Przeczytaj pismo Maxa tutaj
  3. Alexander jest nastolatkiem z autyzmem i pisze o swoim doświadczeniu „uciekania” z sesji ABA. O powodach, dla których nie lubi ABA, możesz przeczytać tutaj. Podczas sesji czuł się niezrozumiany i poniżany. Uważa, że ​​terapeuci ABA są zbyt sztywni i nie będą brać pod uwagę unikalnych cech każdej osoby. Chociaż istnieją terapeuci ABA, którzy powiedzą „nie wszystkie ABA są takie same”, ważne jest, aby zrozumieć, że filozofia ABA, której celem jest zmiana wrodzonego zachowania dziecka (na formę bardziej akceptowalną społecznie), nie jest przestrzegana przez niektóre osoby z autyzmem
  4. Ido Kedar jest autorem, blogerem i mówcą, który jest niewerbalny i na spektrum. Ido napisał list otwarty do profesjonalistów, wzywając ich do spojrzenia poza badania nad autyzmem, a raczej na dziecko przed nimi. Wspomina, że ​​on również czuł się niezrozumiany i sfrustrowany przez lata terapii ABA, ale został uwolniony, gdy jego rodzice znaleźli sposób, aby mógł wyrazić swoje prawdziwe pragnienia i pokazać swój inny typ inteligencji. Więcej o Ido przeczytasz tutaj, gdzie znajdziesz również informacje o jego książce, Ido w krainie autyzmu
  5. Eileen jest mamą z dzieckiem w spektrum. Jednak umieściłem ją na tej liście, ponieważ prowadzi bloga, w którym neutralny punkt widzenia dzieli się tym, że niektóre strategie ABA mogą być przydatne. Uważa, że ​​warto zintegrować opcje terapii, które są objęte ubezpieczeniem, ponieważ jest to zrównoważona opcja dla rodzin na dłuższą metę. Jej blog można przeczytać tutaj

Czy zatem rodzice powinni wybierać ABA dla swoich dzieci?

Jak wspomniano wcześniej, wy, rodzice, jesteście prawdziwymi ekspertami, jeśli chodzi o swoje dziecko. Większość z nas chce, aby nasze dzieci wyrażały swoje opinie, potrzeby i pragnienia, które szanujemy. Ale jako rodzice bierzemy na siebie odpowiedzialność za zapewnienie naszym dzieciom tego, co naszym zdaniem jest najlepsze.

Kiedy rozmawiam z rodzicami dzieci, z którymi pracowałem wiele lat temu, które otrzymały terapię ABA, wszyscy zgadzają się, że niektóre strategie działały wyjątkowo dobrze dla ich dzieci. Były to jednak tylko strategie, a nie filozofia, której dziecko potrzebuje, aby zmienić to, kim jest, co lubi i jak komunikuje swoje potrzeby.

Kiedy rozmawiam z dziećmi, z którymi pracowałem wiele lat temu, niewiele wspominają o tym, z czym się nie zgadzały; wspominają tylko, że są zadowoleni ze sposobu, w jaki niektóre sesje są teraz wykonywane. Kiedy pytam moich siostrzeńców i siostrzenic, którzy są już dorośli, co im się podobało w szkole, niektórzy mówią, że wcale im się to nie podobało. Jak więc podejmujemy decyzję za własne dziecko? Przeprowadzamy badania, pytamy ludzi, których spotkaliśmy w terenie, i idziemy z instynktem.

Wiemy, że mózg jednostki zawsze ewoluuje i zawsze jest w stanie zbudować nowe ścieżki neuronowe, a te pozostają elastyczne. Zawsze jest czas, aby nauczyć się nowej umiejętności, wziąć udział w kursie językowym lub zmienić dotychczasowe nawyki.

Czym to się różni dla naszych dzieci? Tak, niektóre badania pokazują, że wczesna interwencja jest korzystna, ale moją osobistą radą byłoby zwolnienie tempa przed przejściem do pierwszego usługodawcy, jakiego znajdziesz i przyjrzenie się dziecku. Co według ciebie byłoby dla niego/niej najlepsze? Czy Twoje dziecko poradziłoby sobie w ścisłym środowisku behawioralnym, czy też wymaga bardziej płynnego i niefrasobliwego terapeuty?

Wspaniała analogia, którą kiedyś słyszałem, dotyczyła nauk jogi. Ashtanga i Iyengar są dobrze zbadanymi i szanowanymi stylami jogi. Nazwy tych praktyk niewiele się zmieniły, jednak niektórzy praktykujący jogę zdali sobie sprawę, że powtarzanie pewnych sekwencji i póz w ramach tych praktyk prowadzi do dolegliwości ciała. Zamiast „zawstydzać” styl jogi, usunęli pozycje, które prowadzą do opóźnionego bólu i kontynuowali dobre sesje jogi.

Załóżmy teraz, że możemy to zrobić z ABA; może uda nam się usunąć opóźniony ból, jaki powodowały niektóre osoby z autyzmem, filozofię próby zmiany osoby, powtarzalność pewnych zadań i egzekwowanie harmonogramów wzmacniania? Może wtedy znajdziemy sposób na dalsze wykorzystywanie skutecznych, zabawnych i interaktywnych strategii, których potrzebują nasze dzieci – i pomagamy rodzicom i dzieciom, wspierając ich w najlepszy możliwy sposób.

Ten artykuł został przedstawiony w Wydanie 125 – Rozpakowywanie terapii ABA

Magazyn „Wspieraj autyzm dla rodziców”

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł. Aby wesprzeć nas w tworzeniu bardziej przydatnych informacji, takich jak ta, rozważ zakup subskrypcji magazynu Autism Parenting Magazine.

Odkrywanie kontrowersji wokół terapii ABA

Odkrywanie kontrowersji wokół terapii ABA

Zrozumienie niekontyngentnego wzmacniania autyzmu

Zrozumienie niekontyngentnego wzmacniania autyzmu

Dzień z życia technika zachowań

Dzień z życia technika zachowań

Co to jest analiza wyzwalaczy w ABA?

Co to jest analiza wyzwalaczy w ABA?

Adaptacja zachowania poprzez wcześniejsze interwencje

Adaptacja zachowania poprzez wcześniejsze interwencje

Odkrywanie kontrowersji wokół terapii ABA

Odkrywanie kontrowersji wokół terapii ABA

Terapia ABA blisko mnie

Terapia ABA w pobliżu: znalezienie dostawcy dla swojego dziecka

Co to jest wzmocnienie różnicowe?

Czy rodzice mogą wykonywać terapię ABA w domu?

Dlaczego rodzice powinni się tym przejmować, a organizacje powinny dążyć do tego?

Znaczenie akredytacji zarówno dla rodziców z autyzmem, jak i organizacji ABA

Ile kosztuje terapia ABA na autyzm?

Korzyści z treningu terapii ABA dla rodzicówŹródło

Udostępnij