Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Marlena Stradomska: «Weź się w garść!» to najgorsze, co możemy powiedzieć osobie, która cierpi na depresję czy inne zaburzenia natury psychicznej – “Siódma – Dziewiąta”

Marlena Stradomska: «Weź się w garść!» to najgorsze, co możemy powiedzieć osobie, która cierpi na depresję czy inne zaburzenia natury psychicznej – “Siódma – Dziewiąta”


„Niestety nam jako społeczeństwu brakuje często odwagi, żeby zapytać: «Co się z Tobą dzieje? Jak się masz? Czy mogę Ci jakoś pomóc?» (…) Czasem to, że wyciągniemy do kogoś rękę, damy telefon do specjalisty, umówimy wizytę, czy nawet pójdziemy z tą osobą do danego specjalisty, może być elementem, który może uratować ludzkie życie” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Marlena Stradomska, psycholog, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.

„Mówienie o depresji, o tym, że mam kryzys czy trudność wydaje się być słabością, czymś pejoratywnym, a to naprawdę nie jest tak. Ważne, żebyśmy zastanowili się nad sobą, nad tym co możemy zrobić dla siebie, żeby to nasze życie było bardziej znośne, jeżeli np. mamy depresję” – mówiła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Depresja niewątpliwie jest też mocno skorelowana z samobójstwami. Jeśli nie będziemy leczyć depresji, nie pójdziemy do psychologa, psychoterapeuty – a jeżeli będzie taka potrzeba, do psychiatry, w celu uzyskania farmakoterapii – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że może dojść do próby samobójczej” – dodała.

„«Weź się w garść!» to najgorsze, co możemy powiedzieć osobie, która cierpi na depresję czy inne zaburzenia natury psychicznej” – podkreślał Gość Poranka „Siódma9”.

„Niestety nam jako społeczeństwu brakuje często odwagi, żeby zapytać: «Co się z Tobą dzieje? Jak się masz? Czy mogę Ci jakoś pomóc?» (…) Czasem to, że wyciągniemy do kogoś rękę, damy telefon do specjalisty, umówimy wizytę, czy pójdziemy z tą osobą do danego specjalisty, może być elementem, który może uratować ludzkie życie” – zauważyła Marlena Stradomska.

Czy jednoznacznie możemy stwierdzić, że to z czym się mierzymy, to depresja?

„To trudne zadanie. Diagnozę zawsze zostawiłabym specjalistom, jednakże sami możemy zauważyć pewne objawy” – mówiła rozmówczyni red. Zalewskiego.

W rozmowie poruszono też temat ukrytej depresji, a także mówiono o czynnikach, które mogą świadczyć o depresji. W rozmowie zwracano także szczególną uwagę na podkreślenie roli profilaktyki.

Po więcej informacji oraz porad zapraszamy na stronę: https://zwjr.pl/  

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.Źródło artykułu

Udostępnij