Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

List otwarty do południowoazjatyckich autystów » NeuroClastic

List otwarty do południowoazjatyckich autystów » NeuroClastic


Drodzy autystycy z Azji Południowej,

Witam! Nazywam się Iqra i jestem muzułmanką, Pakistanką z autyzmem i ADHD. Nie znasz mnie osobiście, ale chciałem napisać do Ciebie ten list w nadziei, że okaże się pomocny w odnalezieniu jasności i podstawowego zrozumienia Twojej autystycznej tożsamości jako osoby z Azji Południowej.

Zostałem zdiagnozowany w wieku 17 lat i dopiero potem zdałem sobie sprawę, jak wiele wykroczeń, które nasza kultura wciąż powstrzymuje wobec osób neuroróżnorodnych. Brak zrozumienia wśród społeczności południowoazjatyckiej świadczy o reakcjach często otrzymywanych w związku z rzeczami, których nie są pewni. Nieznajomość prowadzi do ignorancji, co nie jest twoją winą. Pokazuje głębię wiedzy, którą należy wydobyć na powierzchnię i uczyć w naszej społeczności, aby stworzyć bardziej akceptowalną przestrzeń dla osób neuroróżnorodnych.

Jakkolwiek żywa i kolorowa jest nasza kultura, nadal jest ona związana z nieprawdziwymi założeniami nas samych, które należy zerwać. Chociaż nie mogę dosłownie odciąć tych powiązań z kulturą i jej tradycjami, mam nadzieję, że ten list pomoże ci zrozumieć twoją wartość jako osoby z autyzmem w Azji Południowej. Mam nadzieję, że dzięki temu listowi będziesz w stanie zaakceptować, kochać i afirmować siebie jako osobę z autyzmem.

Liczysz się.

Jesteś ważny i nie jesteś mniej swojej tożsamości kulturowej z powodu swojej neurodywergencji. Nic z twojej neuroróżnorodnej tożsamości nie wymaga „modlitwy”. To pojęcie jest całkowicie błędne.

Jesteś niesamowity, jaki jesteś. Twoje potrzeby są ważne, ważne są wyzwalacze i wymagania sensoryczne. Nie sprawiają, że jesteś „wybredny” ani „wybredny”.

Jesteś autystyczną istotą ludzką, która może potrzebować większego wsparcia niż twoi neurotypowi rówieśnicy, ale to jest w porządku. Nie ma w tym wstydu, w przeciwieństwie do tego, w co społeczeństwo lubi, że wierzymy o sobie. Niezależność w nadmiernych ilościach jest niezdrowa. Twoje potrzeby mają znaczenie i zasługujesz na najwyższy szacunek.

Nie zachowujesz się źle.

Jednym z największych problemów w naszej społeczności jest to, jak często rzeczy są odbierane osobiście przez innych. Chcę, żebyś wiedział, że nie jesteś złą osobą. Twoje neuroróżnorodne cechy nie są równoznaczne z niewłaściwym zachowaniem ani nie sprawiają, że jesteś niegrzeczny lub niegrzeczny.

Zbyt często dzieciom z Azji Południowej mówi się, że każdy gram zachowania, który nie jest równy temu, co jest postrzegane jako „normalne”, jest delikatnością. To nie jest prawda.

Nie jesteś bezczelny, ponieważ wolałbyś nie siedzieć w pokoju pełnym nieznanych krewnych i bodźcami sensorycznymi, które są na przykład poza twoją kontrolą. Nie zachowujesz się źle.

Zasługujesz na cierpliwość.

Nierzadko zdarza się, że ludzie z Azji Południowej są zmuszani do przestrzegania tradycyjnych standardów kultury idealnej osoby. Może to w dużym stopniu prowadzić do lat maskowania, uniemożliwiania sobie stimmingu i uczenia się, jak tłumić swoje cechy.

Jako osoby z autyzmem zasługujesz na pielęgnowanie i uprawomocnienie, a nie na wstyd za cechy, które są częścią ciebie. Zasługujesz na ochronę i akceptację. Zasługujesz na każdą odrobinę cierpliwości ze strony starszych. Szacunek działa w obie strony, a nie w hierarchii, a ty zasługujesz na niego tak samo, jak każdy inny. Nie jesteś samolubny ani lekceważący, prosząc o cierpliwość, na którą zasługujesz.

Chcę, żebyście wiedzieli, że jesteście w takim samym stopniu swoją tożsamością kulturową, jak swoją neuroróżnorodną tożsamością. Jesteś cudowną południowoazjatycką osobą z autyzmem. Jesteś ważny, jesteś ważny, liczysz się, a świat cię potrzebuje.

Doceniam cię i mam nadzieję, że w moim liście znajdziesz pocieszenie. Nie jesteś sam. Mam nadzieję, że masz błogosławiony dzień.

Iqra (:

Najnowsze posty iqradraws (widzieć wszystko)Źródło

Udostępnij