Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Dzieci z ADHD: Ćwiczenia oddechowe poprawiają u nich koncentrację

Dzieci z ADHD: Ćwiczenia oddechowe poprawiają u nich koncentrację


Dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi dzięki ćwiczeniom oddechowym mogą poprawić koncentrację i wydłużyć czas skupienia na wykonywanych czynnościach. Mogą też zmniejszyć poziom pobudzenia – odkryli psychologowie z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego w Rosji.


Powstał interfejs mózg–komputer, który umożliwił „zapisanie” myśli na ekranie

Sparaliżowanemu od szyi w dół mężczyźnie wszczepiono do mózgu elektrody, dzięki którym – wyobrażając sobie pisanie piórem na papierze – przy…

zobacz więcej

Rosyjscy naukowcy zbadali, jak ćwiczenia oddechowe mogą regulować funkcjonowanie 16 dzieci z ADHD (ang. attention-deficit hyperactivity disorder) w wieku od sześciu do siedmiu lat. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Biological Psychiatry”.

U dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, twór siatkowaty – regulujący m.in. działanie ośrodków oddechowych, krążeniowych oraz napięcie mięśniowe – często nie działa wystarczająco. Ta nieprawidłowość prowadzi do częstego doświadczania przez osoby z nadpobudliwością rozproszenia uwagi i zmęczenia, oraz nieadekwatnego do sytuacji pobudzenia, przez co nie mogą funkcjonować prawidłowo w wybranych sytuacjach życia codziennego, m.in. podczas szkolnych lekcji.

Jak ćwiczenia oddechowe wpływają na koncentrację?

Mając to na uwadze, zespół badawczy wprowadził badanym dzieciom specjalne ćwiczenia oddechowe, polegające na nauce rytmicznego, głębokiego oddychania przeponowego – oddychania brzuchem. Takie oddychanie pomaga lepiej zaopatrywać mózg w tlen i pomaga tworowi siatkowatemu lepiej działać – kiedy dociera do niego wystarczającą ilość tlenu, zaczyna lepiej regulować stan aktywności dziecka.

Oprócz ćwiczeń oddechowych psychologowie stosowali też techniki zorientowane na ciało, w szczególności ćwiczenia pozwalające na rozluźnienie napięcia mięśniowego. Spotkania terapeutyczne odbywały się trzy razy w tygodniu i w zależności od programu, trwały przez dwa lub trzy miesiące.


Naukowcy zbadali, co o człowieku mówi jego głos

Niższy ton głosu może oznaczać większe skłonności do dominacji, ekstrawertyzm i otwartość na przypadkowe kontakty seksualne – pokazuje nowe…

zobacz więcej

– Ćwiczenia dają natychmiastowy efekt, a przez zachodzące dzięki nim zmiany w organizmie efekty są widoczne nawet rok po zakończeniu ćwiczeń – tłumaczy Sergey Kiselev z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego, główny autor badania.

– Dzieje się tak dlatego, że dzieci uczą się prawidłowego oddychania, które po niedługim czasie staje się nawykiem, przez co umożliwione jest stałe lepsze dotlenienie mózgu. To z kolei ma korzystny wpływ na zachowanie i psychikę dziecka z ADHD – dodaje badacz.

CZYTAJ TAKŻE: Dieta bezmięsna ryzykowna dla zdrowia mózgu

Technika ćwiczeń oddechowych stosowanych w badaniu została opracowana przez rosyjską neuropsycholog Annę Semenovich. Prowadzący badanie psychologowie sprawdzili, jakie korzyści program ten przyniesie dzieciom z ADHD.

Jak jednak zaznaczają, ich badanie jest pilotażowe – należy wykonać więcej badań na większej liczbie dzieci z ADHD, aby uwzględnić również takie czynniki, jak płeć, wiek, choroby współistniejące czy inne trudności rozwojowe dzieci.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilneAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne

źródło:

Źródło artykułu

Udostępnij