Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Co się dzieje z dziećmi z ADHD? Dorastają i wciąż walczą – Trójka


Łukasz z przewodnikiem na wysokości ok.5000 m npmFoto: fot. arch. pryw. uczestników wyprawy

– Nie widzę od urodzenia, ale świat smakuję poprzez dźwięk dotyk. Oczywiście był moment, że zazdrościłem innym dzieciom postrzegania świata wzrokiem, ale poszedłem do liceum masowego, jestem informatykiem – opowiada w Trójce niewidomy Łukasz Żelechowski.

Dziś Łukasz pracuje w szkole dla dzieci niewidomych i swoim uczniom, z którymi – jak mówi – jedzie na tym samym wózku, stara się pokazywać, że brak wzroku, to nie koniec świata.

Wraz z nim w „Godzinie prawdy” gościł Piotr Pogon, który od ponad 20 lat zmaga się z chorobą nowotworową i ma usunięte płuco. – Mogę powiedzieć, że podpisałem umowę sponsoringową z Panem Bogiem, trzykrotnie zostało mi coś podarowane, to znaczy życie – opowiadał Michałowi Olszańskiemu. Z perspektywy czasu ocenia, że nawroty choroby nowotworowej dały mu potężnego kopa. – Ja to nazywam onkologicznym ADHD. Człowiek po każdym wyjściu ze szpitala realizuje to, co innym zajmuje 15 lat, nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla.

Mężczyźni nie użalają się nad sobą. Każda kolejna góra, to dla nich przełamywanie siebie samych i zwycięstwa nawet, jeśli po drodze napotykają problemy. Zdobyli Kilimandżaro, Elbrus i Aconcaguę. Planują stanąć na wszystkich siedmiu najwyższych szczytach zdobywając tym samym Koronę Ziemi.

Jak sobie radzą? – Łukasz, kiedy jest ciężko zaczyna śpiewać, dla reszty ekipy to napęd na cztery koła – mówi z uśmiechem Piotr. Sił dodają im także myśli o rodzinach oraz wiara w sukces, jaką mają wszyscy zaangażowani w wyprawy.

Pogon podkreśla, że jak się spotkają dwa takie „wadliwe egzemplarze” – jak sami siebie nazywają – zaczynają się też dziać niezwykłe rzeczy, znajdują się pieniądze na wyprawy i pomocni ludzie.

– Kryzysy oczywiście były, góry potrafią dać się we znaki, ale jesteśmy facetami i potrafimy sobie pewne rzeczy w sposób jasny i klarowny wyjaśnić. Męska przyjaźń to coś niesamowitego – podsumowuje Piotr.

Jak się poznali i jak rodziła się ich przyjaźń? Co przeżyli podczas wspinaczek w ekstremalnych warunkach? Dowiesz się słuchając całej audycji „Godzina prawdy, 9 grudnia 2011”.

 

 

Jeżeli przeżyliście Państwo niezwykłą historię i chcielibyście opowiedzieć o tym naszym Słuchaczom, piszcie na adres godzinaprawdy@polskieradio.pl. 

Audycji można słuchać w każdy piątek w samo południe. Zapraszamy.

(asz)

Źródło artykułu

Udostępnij