Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Błotniki rowerowe Simpla ADHD (MTB)

Błotniki rowerowe Simpla ADHD (MTB)


Na rowerowym rynku w ostatnich latach nie brakuje ciekawych premier i innowacji, ale pewnie mało kto z Was spodziewałby się, że można jeszcze coś nowego wymyślić w takim segmencie, jak rowerowe błotniki. To błąd! Wbrew pozorom i tutaj dużo się robi na polu poprawy ergonomii, funkcjonalności, oraz… bezpieczeństwa.

Tak jest – dobry błotnik powinien oczywiście spełniać swoją podstawową funkcję, czyli chronić przed wodą, błotem, a także poprawiać inne parametry jazdy w deszczu. Dzięki odblaskom i kolorom może poprawiać naszą widoczność, a nieco wysiłku włożonego w przemyślenie systemu mocowania może sprawić, że tego typu akcesoria będziemy mieli zamontowane w rowerze faktycznie tylko wtedy, kiedy chcemy, bo ich montaż i demontaż zajmą dosłownie chwilę.

Firma Simpla ma już ogromne doświadczenie w projektowaniu i produkcji błotników, które często są także brandowane przez innych producentów. Jedną z najnowszych propozycji jest zestaw błotników ADHD SDF i ADHD SDR, przeznaczonych do wykorzystania w kolarstwie górskim z naciskiem na jego bardziej agresywne odmiany. 

Trzy błotniki… w dwóch

Jak można się domyślić po nazwie, błotnik ADHD SDF jest przeznaczony do montażu z przodu roweru, podczas gdy ADHD SDR z tyłu. Błotnik występuje także jako wersja Long, przeznaczona do montażu z kołami 29 cali (standardowo to błotniki pod koła 26 oraz 27.5). 

Błotniki wykonano z lekkiego tworzywa, które wykazuje dużą elastyczność, dzięki czemu nawet mocniejsze uderzenie w przeszkodę czy np. wylatujące spod kół kamienie i błoto nie powinny zrobić na nich wrażenia. Dodatkowo mamy tu kontrastowe kolory i odblaskowe aplikacje, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i widzialności.

 


 

 

 

System montażu to to, na czym Simpla skupiła się w szczególności. Zarówno przedni, jak i tylny błotnik można bardzo szybko i bez użycia narzędzi zdemontować. Z tyłu odpowiada za to klamerka niczym w szybkozamykaczu, za pomocą której dopasowujemy błotnik do sztycy. Konstrukcja tylnego błotnika jest też regulowana (jest dwuczęściowy), dzięki czemu możemy go ustawić tak blisko opony, jak tylko chcemy.

Błotnik przedni ma konstrukcję modułową, która pozwala nam zdecydować, czy chcemy mieć zainstalowane obie jego części, czy tylko przednią, lub tylną. Całość mocowana jest do specjalnego adaptera blokowanego pod rurą sterową. Adapter jest tak zaprojektowany, że pasuje praktycznie do wszystkich sterówek (łącznie z 1.5 cala). 

 


 

 

 

Błotniki ważą kolejno 419 g w przypadku SDL (komplet) oraz 399 g w przypadku tyłu SDS (komplet). Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Ich cena wynosi 90 złotych za komplet.

ADHD w praktyce

Podczas testu sprawdziliśmy błotniki pod kątem łatwości montażu, jego stabilności oraz faktycznej ochrony przed błotem. Nie mamy zastrzeżeń do żadnego z tych parametrów i nie da się ukryć, że tego typu błotniki zapewniają nam dużo lepszą ochronę, niż minimalistyczne konstrukcje mocowane np. przy goleniach widelca. Tutaj błotnik jest po prostu szerszy i bardziej wytrzymały na uderzenia błotem i brudem. Dodatkowo tylny błotnik pozostaje bardzo blisko opony, dzięki czemu hamuje wylatującą spod koła wodę i błoto jeszcze zanim ta zdąży się rozproszyć na boki.

Dodatkowo podkreślić trzeba fakt, że Simpla oddaje w nasze ręce naprawdę wytrzymały na uszkodzenia produkt – jeden aspekt to sam zastosowany do ich wykonania materiał, natomiast drugi godny odnotowania fakt, to technika łączenia różnokolorowych materiałów. Otóż Simpla już od dawna chwali się opanowaniem do perfekcji metody produkcji, która nazywa się „wtryskiem dwukomponentowym” – zapewnia on trwałe połączenie elementów w różnych kolorach. Jesteśmy przekonani, że jeśli nie nastąpi żaden bardzo przykry wypadek, to błotniki ADHD posłużą nam przez lata.

 


 

 

 

Podsumowanie

Simpla ADHD SDF i SDR to kompleksowa propozycja na jesień i zimę dla miłośników MTB, którą bez problemu dostosujemy do dosłownie każdego roweru. Podejrzewamy, że zwłaszcza modułowy błotnik przedni zostanie w większości rowerów na cały sezon, chroniąc nie tylko przed brudem, ale także zapewniając ochronę dolnej rury ramy przed kamieniami.

 


Simpla ADHD SDL Long 27,5” / 29”
  • Cena: 90.00 PLN
  • Waga (komplet): SDL – 419 g, SDS – 399 g
  • Rozmiar koła: 26, 27.5 oraz 29 cali
  • Materiał: tworzywo sztuczne

Strona producenta: www.simpla.plŹródło artykułu

Udostępnij