Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Witaminy z grupy B – właściwości. W jakich produktach występują?

Witaminy z grupy B – właściwości. W jakich produktach występują?


1/9 Witamina B1, inaczej tiamina

To “pokarm” optymistów, bowiem ta witamina najbardziej chyba wpływa na samopoczucie. Jeśli mamy jej za mało w organizmie pojawia się zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, spada też apetyt, ciśnienie krwi się obniża, a żołądek pracuje bardziej leniwie. Pamiętajmy o jej suplementacji jeśli pijemy dużo kawy, żyjemy w stresie, sięgamy po alkohol, jemy sporo mącznych potraw i jesteśmy po 50. roku zycia.

Znajdziemy ją w: drożdżach piwnych, otrębach, kiełkach pszenicy, wątróbce, kaszy gryczanej, grochu, fasoli czy orzechach laskowych. Ważne: te pokarmy należy spożywać regularnie, bowiem nasz organizm nie potrafi magazynować witaminy B1 i musimy mu jej dostarczać na bieżąco.

2/9 Witamina B2, inaczej ryboflawina

To jeden z głównych składników enzymów niezbędnych do spalania cukrów, bierze też udział w transporcie tlenu przez komórki, przemianie komórkowej i w produkcji krwinek. Kiedy w diecie jest jej za mało pojawiają się zajady, oczy są suche i pieką. Skóra na twarzy może się łuszczyć, język robi się purpurowy, a powieki zaczerwienione, gorzej wyglądają też włosy. Znajdziemy ją w przetworach pełnoziarnistych, liściastych warzywach, drożdżach i wątróbce, tłustym twarogu, jakach, serze topionym i grochu. Uwaga: jedz więcej tych produktów, jeśli cierpisz na choroby tarczycy, bierzesz antybiotyki, środki antykoncepcyjne lub tabletki uspokajające.Źródło artykułu

Udostępnij