Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Świąteczne zabawy dla dzieci – 8 pomysłów na wspólne spędzenie czasu. Co robić z dziećmi, aby się nie nudziły w Wigilię i Boże Narodzenie?

Świąteczne zabawy dla dzieci – 8 pomysłów na wspólne spędzenie czasu. Co robić z dziećmi, aby się nie nudziły w Wigilię i Boże Narodzenie?


Święta to czas nie tylko prezentów. To wspólne biesiadowanie przy stole, które dla większości dzieci jest bardzo nudne. Sprawdź nasze pomysły, jak kreatywnie spędzić Wigilię i Boże Narodzenie z maluchami.

Spis treści

Okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas mi.in. sprzątania domu, gotowania i zakupów prezentów choinkowych. Wówczas wielu rodziców po prostu nie ma czasu dla swoich dzieci. Wynagrodzić im to można później, na przykład podczas Wigilii oraz kolejnych świątecznych dni. Z pewnością tak spędzone chwile pozostaną na długo w pamięci maluchów, a rodzice unikną marudzenia, płaczu, niezadowolenia i nudy swoich pociech. Gwarantujemy, że zaproponowane przez nas zabawy sprawią radość wszystkim gościom i domownikom!

Dużo dzieci na pytanie, kim chcą zostać w przyszłości, odpowiada, że yotuberami. Dajcie dziecku kamerę lub telefon i pozwólcie nagrać mu filmik z kolacji wigilijnej lub bożonarodzeniowego śniadania. Możecie zacząć przygotowania już wcześniej, czyli wymyślić scenariusz, dialogi lub nakręcić materiał całkowicie spontanicznie. Takie nagranie będzie dodatkowo bardzo miłą pamiątką, którą potem wspólnie obejrzycie.

Dowiedz się więcej:

Śpiewanie wspólnie kolęd podczas wigilijnej kolacji w wielu domach to tradycja. Dlaczego by jej nie unowocześnić i nie zrobić karaoke? W tym celu trzeba przygotować listę utworów oraz teksty, które można wyświetlić na komputerze lub telewizorze. Pamiętajcie o mikrofonie, który jest niezbędnym gadżetem podczas takiej zabawy.

Kiedy opadną emocje po rozpakowywaniu prezentów, większość dzieci zaczyna się nudzić. Świetnym pomysłem jest wspólnie wykonane ozdób na Sylwestra – zwłaszcza, jeśli planujecie spędzić go w gronie znajomych w domu. Przygotuj:

  • kolorowe kartki,
  • bibułki,
  • wstążki,
  • klej i nożyczki.

Te akcesoria przydadzą się do wykonania dużych cyferek – napisu „2022” lub „Szczęśliwego Nowego Roku”. Wymienione produkty posłużą także do zrobienia spiralek z papieru lub girlandy z bibuły, którą ozdobicie ściany mieszkania.

Sylwester nie może się obyć bez balonów zawieszonych na suficie. Można je wypełnić własnoręcznie zrobionym confetti. Takie prace plastyczne nie tylko zajmą maluchy na wiele godzin, ale także idealnie przydadzą się na Sylwestra!

Wykonanie kartek świątecznych, np. z życzeniami noworocznymi, to świetny pomysł na zagospodarowanie czasu dzieciakom. Możecie oczywiście wykonać je razem z nimi. Pamiętajcie tylko, aby wcześniej przygotować różne akcesoria – naklejki, gwiazdki, brokaty, kolorowy papier, klej i nożyczki. Takie kartki z życzeniami możecie wysłać rodzinie lub całkowicie obcym osobom.

Tradycyjne świąteczne potrawy niestety potrafią być bardzo tuczące. Smażony karp, sałatka jarzynowa z majonezem, pierogi i sernik, nawet w małych ilościach, mogą być przyczyną nadprogramowych kilogramów. Jak temu zapobiec? Oczywiście przyrządzić te dania w wersji FIT, ale nie tylko… można również wymyślić kilka zabaw ruchowych, które wykonacie razem z dziećmi. Tym samym połączycie przyjemne z pożytecznym. Zapewnicie sobie i maluchom odrobinę ruchu i spędzicie wspólnie z nimi czas. Ta propozycja zabawy nie wymaga zbyt wielkich przygotowań. Potrzeba jedynie odrobiny miejsca, odpowiedniego oświetlenia i muzyki – potańczcie w rytm świątecznych piosenek. Zabawę warto urozmaicić poprzez migoczący projektor lub dodatkowe polecenia. Na przykład, kiedy muzyka gaśnie, dzieci stoją w bezruchu.

Gdy emocje po świątecznej wieczerzy opadną, a goście już wyjdą, zorganizujcie sobie zimowy biwak pod choinką. Dzieci uwielbiają budować namioty, bazy i kryjówki, a potem w nich spać. Pozwólcie im na to. Kiedy maluchy będą konstruowały swoje miejsce do wypoczynku, rodzice w tym czasie w spokoju będą mogli posprzątać naczynia po kolacji. Oczywiście, jeśli miejsce na to pozwoli, zachęcamy do spędzenia tej nocy wspólnie z dzieciakami!

Quiz świąteczny to propozycja zabawy po wigilijnej kolacji lub bożonarodzeniowym śniadaniu. Oczywiście pytania trzeba przygotować wcześniej, a ich poziom trudności uzależnić od wieku graczy. Powinny one dotyczyć wiedzy z zakresu świąt. Przy większej rodzinie można podzielić się na drużyny. Ekipa, która zwycięży, musi otrzymać nagrodę, np. dodatkowy prezent. Przegrani będą musieli pozmywać naczynia.

Dzieci uwielbiają zabawę w „ciepło i zimno”. Można im zaproponować poszukiwanie według tych zasad gwiazdkowego prezentu. Każdy obdarowany upominkiem będzie musiał go znaleźć za pomocą wskazówek. Mówimy „ciepło”, gdy zacznie się do niego zbliżać, a „zimno”, gdy zacznie się oddalać.

Zobacz, jaki prezent świąteczny wybrać

Materiały promocyjne partnera

Najlepsze promocje świąteczne na maskotki dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

WideoŹródło artykułu

Udostępnij