Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Sieradz na niebiesko. O autyzmie w niedzielę 12 września w CiK

Sieradz na niebiesko. O autyzmie w niedzielę 12 września w CiK


Grupa „Razem dla Autyzmu” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych Dary Losu w Sieradzu zapraszają na wydarzenie „Sieradz na niebiesko”. W najbliższą niedzielę (12 września) w sieradzkim Centrum Informacji Kulturalnej chętni będą mogli dowiedzieć się czym jest autyzm i jak nauczyć się z nim żyć. Start o godz.15.

Organizatorzy przedstawiają

Od 15:00 do 17:00 będziecie mogli skorzystać z bezpłatnych testów oraz porad.
W programie są:

  •  testy przesiewowe pod kątem autyzmu,
  •  testy przesiewowe,  testy logopedyczne,
  •  konsultacje z terapeutą integracji sensorycznej, logopedą, pedagogiem specjalnym, oligofrenopedagogiem,  punkt informacyjny dla rodziców,
  •  animacje dla dzieci.

Poprzez organizację wydarzenia „Sieradz na niebiesko” chcemy szerzyć wiedzę na temat autyzmu – przedstawiają organizatorki Renata Kurzawska, Zuzanna Kuran oraz Agnieszka Sapiejka-Reichan. – Pokazać, że wśród nas jest coraz więcej dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma na celu zmniejszenie barier izolacyjnych dzieci oraz zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród społeczeństwa. Chcemy zwrócić uwagę na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie.

W „spektrum autyzmu” znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i realizujące się w życiu zawodowym.

Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób prowadzi do niepełnosprawności o różnym stopniu, ponieważ może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Z tego powodu warto jest podejmować działania, które pomogą przezwyciężać trudności wynikające z autyzmu i lepiej sobie z nimi radzić.

Rodzicu! Jeśli zauważyłeś niepokojące Cię zachowania u swojego dziecka, przyjdź i skonsultuj to ze specjalistami. Nie oznacza to, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale każde deficyty skutkują trudniejszym startem w szkolnym życiu. Wczesna interwencja jest bardzo ważna i nierzadko pozwala pomóc dziecku poradzić sobie z trudnościami, a rodzicom zrozumieć zachowania i stany emocjonalne dziecka, co przekłada się na większe zrozumienie.

WideoŹródło artykułu

Udostępnij