Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Nowy termin w diagnozie dzieci. Czym ADD różni się od ADHD? – Super Express

Nowy termin w diagnozie dzieci. Czym ADD różni się od ADHD? – Super ExpressCo zrobić, żeby dziecko przeszło na edukację domową? Poradnik krok po kroku
Autor: Getty images
ADD a ADHD


ADD to zaburzenia koncentracji uwagi. Występują głównie u dzieci, ale bywają też diagnozowane u dorosłych. Zaburzenia koncentracji w ADD wyglądają inaczej niż w przypadku ADHD. Dzieci cierpiące na zespół zaburzeń uwagi ADD określane są często przez rodziców czy nauczycieli jako „bujający w obłokach” marzyciele. Czym jeszcze objawia się to zaburzenie? Jak różnicować je z ADHD?

Objawem ADD jest przede wszystkim brak umiejętności skupienia się na konkretnym zadaniu, przez co szkolne aktywności będą zajmowały takiemu dziecku więcej czasu niż jego rówieśnikom. Dzieci z ADD przez brak skupiania uwagi mają problem z zapamiętaniem tego, co wydarzyło się w szkole lub co było zadane do zrobienia w domu. To po nich możemy spodziewać się zapominania drobnych rzeczy, takich jak klucze do szafki czy podręcznik szkolny. Przez te wszystkie problemy, dziecko z ADD często charakteryzuje się obniżoną samooceną.

Dzieci z zespołem zaburzeń uwagi ADD widziane są przez środowisko jako grzeczne, spokojne, radosne i ogólnie pozytywnie nastawione do życia. W przeciwieństwie do dzieci z ADHD, nie doświadczają one nadpobudliwości ani impulsywności w działaniu. Uważane bywają za marzycieli lub też za dzieci leniwe.

Każde zaburzenie psychiczne jest czymś trudnym dla osoby na nie cierpiącej. Warto jest więc poszukiwać diagnozy, aby móc jak najsprawniej pomagać dziecku. Pomoże to nie tylko w odróżnieniu, czy jego zaburzenia uwagi mają swoje źródło w ADHD czy w ADD (które są innymi jednostkami chorobowymi), ale i w dbaniu o dobrostan i samoocenę dziecka.

Sonda

Jak często szukasz porad dotyczących wychowania?

Kościół Baptystów w Szczecinie odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka!Źródło artykułu

Udostępnij