Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Neurovit – opinie

Neurovit – opinie


Neurovit – skład i działanie

Neurovit jest to lek, który w swoim składzie posiada mieszankę witamin B1, B6 i B12. Jedna tabletka tabletka powlekana Neurovitu zawiera:


  1. tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1) – 100 mg,

  2.  pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) – 200 mg,

  3.  cyjanokobalaminę (Cyanocobalaminum) (witamina B12) – 0,20 mg.

Kompleks tych witamin, pełni wiele ważnych ról w organizmie człowieka. Wspierają metabolizm organizmu, pomagając mu wytworzyć niezbędne substancje, takie jak neuroprzekaźniki i czerwone krwinki.

Witamina B1, czyli tiamina, pomaga organizmowi przekształcać żywność w energię. Mózg człowieka jest uzależniony od witaminy B1, która metabolizuje glukozę, a nerwy potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Kobiety potrzebują 1,1 miligrama, a mężczyźni powinni codziennie otrzymywać 1,2 miligrama witaminy B1.

Witamina B6 aktywuje enzymy odpowiedzialne za wytwarzanie energii, neuroprzekaźników, czerwonych krwinek i białych krwinek, które wspierają układ odpornościowy. Witamina B6 eliminuje z krwi aminokwas homocysteinę. Wysoki poziom homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Z kolei ciało ludzkie potrzebuje witaminy B12 do produkcji neuroprzekaźników, hemoglobiny i DNA. Obniża również poziom homocysteiny, ale w inny sposób niż witamina B6. Witamina B12 pomaga przekształcić homocysteinę w S-adenozylometioninę lub SAMe, która jest niezbędna do syntezy hemoglobiny i witamin. SAMe jest stosowana w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i depresji oraz może pomóc złagodzić ból spowodowany fibromialgią. Zalecane dzienne spożycie witaminy B12 wynosi 2,4 mikrograma dla mężczyzn i kobiet.

W leczeniu zaburzeń układu nerwowego, witaminy z grupy B działają poprzez uzupełnianie związanych z nimi niedoborów witaminy B i stymulowanie naturalnych procesów zdrowienia w tkankach nerwowych. Istnieją badania wskazujące na przeciwbólowe działanie witaminy B1.

Lek Neurovit stosowany jest w zaburzeniach układu nerwowego spowodowanych niedoborem witamin z grupy B. W szczególności Neurovit stosuje się wspomagająco w leczeniu schorzeń nerwów obwodowych różnego pochodzenia, takich jak polineuropatia, nerwoból i zapalenie nerwów obwodowych.

Przeczytaj również: Nerwobóle – rodzaje, objawy, diagnostyka i sposób leczenia neuralgii

Neurovit – dawkowanie i środki ostrożności

Neurovit jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia. W chwili obecnej, nie ustalono bezpieczeństwa stosowania Neurovitu wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Dawkowanie Neurovitu powinno wyglądać następująco:


  1. 1 tabletka powlekana raz na dobę,

  2. w indywidualnych przypadkach, dawka może zostać zwiększona do 1 tabletki powlekanej trzy razy na dobę.

Tabletki Neurovitu należy przyjmować po posiłku, połykać popijając niewielką ilością wody. Długość stosowania Neurovitu zależy od jednostki chorobowej pacjenta. Lekarz zdecyduje o odpowiedniej długości okresu stosowania. Najpóźniej po 4 tygodniach stosowania należy podjąć decyzję o możliwości zmniejszenia dawki Neurovitu.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, w tym Neurovitu, należy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą, gdyż nie każda osoba powinna go przyjmować.

W sytuacji, kiedy dojdzie do przekroczenia dobowej dawki witaminy B6 bądź przewyższa ona 50 mg, lub jeśli dawka przyjmowana przez krótszy okres przewyższa 1 g witaminy B6, może wystąpić uczucie kłucia i mrowienia w rękach lub stopach (objawy obwodowej neuropatii czuciowej lub parestezje). Jeśli u pacjenta wystąpi uczucie kłucia lub mrowienia lub inne działania niepożądane należy skontaktować się z lekarzem, który zmieni dawkowanie lub zaleci odstawienie leku.

Zobacz: O czym świadczy drętwienie rąk w ciąży?

Neurovit – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jakim jest Neurovit, jest nadwrażliwość/ alergia na substancje zawarte w preparacie. Nie należy stosować Neurovitu wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Nie zaleca się również stosowania Neurovitu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

W przypadku ciąży to lekarz powinien decydować o możliwości zastosowania Neurovitu. Istnieją jednak pewne dowody, świadczące o niekorzystnym wpływie Neurovitu na rozwój zarodka, płodu w okresie prenatalnym i po urodzeniu.

Kobiety karmiące piersią także nie powinny stosować Neurovitu, ze względu na to, że witaminy B1, B6 i B12 przenikają do kobiecego mleka. Wysokie stężenie witaminy B6 może zahamować wydzielanie mleka.

Prowadzenie samochodu i innych maszyn mechanicznych nie jest przeciwwskazaniem do zażywania Neurovitu. Preparat ten nie wpływa na percepcje psychiczną i wzrokową.

Neurovit – działania niepożądane

Jak każdy lek, tak i Neurovit może powodować pewne działania niepożądane. Występują dość rzadko, bądź bardzo rzadko. Jednak, nie oznacza to, że nie mogą pojawić się w ogóle. Oto lista działań niepożądanych, które mogą pojawić się po zażyciu Neurovitu:


  1. zaburzenia ogólne – w tym bóle i zawroty głowy,

  2. zaburzenia żołądka i jelit – w tym nudności,

  3. zaburzenia układu nerwowego – długotrwałe przyjmowanie (w ciągu 6 do 12 miesięcy) dobowej dawki witaminy B6 przekraczającej 50 mg może powodować neuropatię obwodową,

  4. zaburzenia układu immunologicznego – reakcja nadwrażliwości np.: pocenie się, tachykardia lub reakcje skórne jak świąd i pokrzywka.

Zobacz: Jak obniżyć tętno? Przyczyny i sposoby na obniżenie tętna

Neurovit – przedawkowanie

Jeżeli doszło do zażycia większej dawki Neurovitu niż przepisał lekarz, bądź większej dawki niż jest zalecana w ulotce, powinno się udać do najbliższej placówki zdrowotnej celem uzyskania pomocy.

W przypadku przedawkowania Neurovitu może dojść do tłumienia przewodzenia impulsów nerwowych. Zbyt długie stosowanie preparatu może wykazywać działanie neurotoksyczne, powodować neuropatię obwodową, neuropatię z ataksją i zaburzeniami czucia, drgawki ze zmianami w zapisie EEG i w bardzo rzadkich przypadkach niedokrwistość niedobarwliwą i łojotokowe zapalenie skóry.

Neurovit – opinie

Lek Neurovit opinie ma różnorodne. Jednak przeważają te pozytywne – użytkownicy cenią lek m.in. za skuteczność działania – bóle i skurcze przestają dokuczać.

Neurovit – zamiennik

Jeśli zachodzi potrzeba zastosowania zamiennika leku Neurovit, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni preparat do potrzeb konkretnego pacjenta. Zamiennik trzeba stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Umów e-wizytę u lekarza w 5 minut

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.Źródło artykułu

Udostępnij