Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Magne B6 Forte – skład, działanie, zastosowanie

Magne B6 Forte – skład, działanie, zastosowanie


Lek Magne B6 Forte przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z niedoborami magnezu w organizmie i ich konsekwencjami. Trzeba bowiem wiedzieć, że magnez to jeden z kluczowych makroelementów, które kontrolują pracę poszczególnych układów i regulują ważne procesy zachodzące w naszym organizmie.

To od prawidłowego poziomu magnezu zależą m.in.:


 1. aktywacja licznych enzymów, głównie tych, które są odpowiedzialne za metabolizm energetyczny tłuszczu, białek, węglowodanów i ATP, czyli komórkowego źródła energii;

 2. udział w rozkładzie glikogenu – cukru zapasowego;

 3. budowanie białek mięśniowych;

 4. skurcz włókien mięśniowych;

 5. dobry stan zębów i kości;

 6. prawidłowe działanie układu nerwowego;

 7. prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego;

 8. utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych;

 9. utrzymanie równowagi elektrolitowej.

 10. Przeczytaj więcej o działaniu i funkcjach magnezu w regulacji procesów życiowych.

Ile magnezu dziennie potrzebuje nasz organizm? Dzienna dawka tego pierwiastka wynosi ok. 270-350 mg, w zależności m.in. od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Przy hipomagnezemii – czyli niedoborze magnezu – zalecana dzienna podaż magnezu może być znacznie większa. Musi jednak wcześniej zostać skonsultowana z lekarzem.

Utrzymanie prawidłowego poziomu magnezu w organizmie w wielu przypadkach okazuje się trudnym zadaniem. Wpływa na to przede wszystkim prowadzony przez nas tryb życia – jony magnezu są bowiem wypłukiwane z organizmu przez alkohol, a także napoje bogate w kofeinę – herbatę, kawę oraz popularne „energetyki”. Na obniżenie stężenia magnezu może też wpływać m.in. kuracja przy użyciu antybiotyków lub diuretyków (leków moczopędnych), a także stosowanie antykoncepcji hormonalnej,

Mniejsze niedobory magnezu zwykle objawiają się:


 1. drażliwością;

 2. nerwowością;

 3. wahaniami nastroju;

 4. niepokojem i łagodnym lękiem;

 5. przejściowym uczuciem zmęczenia

 6. zaburzeniami snu o niewielkim nasileniu

 7. ospałością.

W przypadku większych niedoborów magnezu mogą się pojawić poważniejsze dolegliwości, między innymi:


 1. somatyczne oznaki lęku (takie jak kołatanie serca czy kurcze przewodu pokarmowego);

 2. niekontrolowane skurcze mięśni;

 3. drganie powiek;

 4. mrowienie i drętwienie kończyn.

Zbyt niski poziom magnezu zwiększa też podatność na stres, stres natomiast sprzyja nadmiernemu wypłukiwaniu magnezu.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, które mogą świadczyć o niedoborach magnezu, warto sięgnąć po lek taki jak Magne B6 Forte. Uzupełnienie magnezu może zmniejszyć lub wyeliminować te objawy, o ile faktycznie były one spowodowane niedoborem jonów magnezowych.


 1. Sprawdź, dlaczego magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Jeśli symptomy, które u siebie obserwujesz, niepokoją Cię, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Zleci on zestaw badań i na podstawie ich wyników oceni, czy Twoje dolegliwości faktycznie wynikają z niedoboru jonów magnezu i ile magnezu dziennie powinieneś przyjmować.

Lek Magne B6 – skład

Substancjami czynnymi leku Magne B6 Forte są:


 1. 100 mg cytrynianu magnezu (dostarczającego jonów magnezu)

 2. oraz 10 mg chlorowodorku pirydoksyny (czyli witaminy B6).

Do substancji pomocniczych preparatu Magne B6 Forte należą:


 1. laktoza bezwodna;

 2. stearynian magnezu;

 3. makrogol 6000.

W skład otoczki Magne B6 Forte wchodzą zaś:


 1. hypromeloza;

 2. dwutlenek tytanu (E 171);

 3. makrogol;

 4. talk.

Lek Magne B6 Forte, tak jak kilka innych dostępnych na rynku farmaceutycznym preparatów, łączy w swoim składzie magnez z witaminą B6. Dlaczego te dwie substancje tak często występują w duecie?

Warto wiedzieć, że magnez tylko częściowo wchłania się z układu pokarmowego. W zwiększeniu stopnia jego absorpcji przez organizm przydają się więc substancje pomocnicze – takie jak witamina B6. Jest ona w stanie zintensyfikować wchłanianie magnezu nawet o 20-40%.

Magnez z witaminą B6 szybciej i skutecznie dociera do komórek organizmu, gdzie jego zapasy są utrzymywane na optymalnym poziomie. Magne B6 Forte sprawia więc, że magnez z witaminą B6 jest znacznie łatwiej przyswajalny niż „osamotnione” jony magnezu.

Dowiedz się więcej na temat roli witaminy B6 w organizmie człowieka.

Magne B6 Forte – dawkowanie

Ile magnezu dziennie należy przyjmować i jak powinno w związku z tym wyglądać dawkowanie leku Magne B6 Forte? Dobowa dawka leku dla dorosłych wynosi od 3 do 4 tabletek, podzielonych na 2 lub 3 dawki. Dla najlepszego przyswojenia substancji czynnych Magne B6 Forte należy przyjmować podczas posiłku, popijając wodą.

Młodzież i dzieci od 6. roku życia (lub o masie ciała wyższej niż 20 kg) dziennie mogą przyjmować od 10 do 30 mg leku na kilogram masy ciała, czyli od 2 do 4 tabletek na dobę w 2 lub 3 dawkach.

W razie wątpliwości dotyczących stosowania leku Magne B6 Forte należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Do lekarza należy zwrócić się także wtedy, gdy odnosimy wrażenie, że działanie leku jest zbyt mocne lub zbyt słabe.

Jak długo brać magnez? To zależy od efektów kuracji i zaleceń lekarza rodzinnego. Jeżeli po miesiącu stosowania preparatu Magne B6 Forte nie nastąpi poprawa, dalsze leczenie nie jest zalecane.

Magne B6 Forte – przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Magne B6 Forte w przypadku uczulenia na którąkolwiek z substancji czynnych lub pomocniczych preparatu. Nie powinni sięgać po niego także pacjenci z ciężką niewydolnością nerek (czyli tacy, u których klirens kreatyniny wynosi mniej niż 30 ml/min). Szczególną ostrożność podczas kuracji lekiem Magne B6 Forte muszą zachować osoby z umiarkowaną niewydolnością nerek, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego stężenia magnezu we krwi.

Warto przy tym wiedzieć, że lek Magne B6 Forte zawiera laktozę – jeśli więc u pacjenta zdiagnozowano wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, konieczna jest konsultacja lekarska przed przyjęciem tego leku.

Magne B6 Forte a inne leki

Decydując się na stosowanie leku Magne B6 Forte, należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszelkich innych stosowanych lekach i suplementach diety. Warto wiedzieć, że:


 1. Odradza się stosowania równolegle z Magne B6 Forte preparatów, które zawierają fosforany lub sole wapniowe. Te związki utrudniają przyswajanie magnezu z jelita cienkiego.

 2. Jeśli pacjent stosuje jednocześnie antybiotykoterapię i przyjmuje doustnie antybiotyk z grupy tetracyklin, należy zachować minimum 3 godziny odstępu między dawką antybiotyku a dawką leku Magne B6 Forte.

 3. Niewskazane jest także przyjmowanie leku Magne B6 Forte, jeśli pacjent w tym samym czasie stosuje lewodopę – pirydoksyna osłabia bowiem jej działanie.

Magne B6 Forte – możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, Magne B6 Forte może powodować u niektórych osób pewne działania niepożądane. Badania kliniczne wykazują, że czasami wystąpić może biegunka i bóle brzucha, a także zaczerwienie skóry. Reakcje alergiczne podczas stosowania Magne B6 Forte pojawiają się bardzo rzadko. Lek Magne B6 Forte nie wpływa na zdolność obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Stosowanie pirydoksyny (witaminy B6) przez długi czas (od kilku miesięcy do kilku lat) może wywołać aksonalną neuropatię czuciową. Schorzenie to objawia się drętwieniem ciała, zaburzeniami poczucia pozycji, wibracjami w dystalnych częściach kończyn oraz postępującą stopniowo ataksją sensoryczną (czyli zaburzeniami koordynacji ruchowej). U większości pacjentów dotkniętych tymi dolegliwościami objawy ustępują po odstawieniu pirydoksyny.

Magne B6 w ciąży i podczas karmienia piersią

Pacjentka, która jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajście w ciążę w niedalekiej przyszłości, przed zastosowaniem leku Magne B6 Forte powinna skonsultować się ze swoim lekarzem. We wskazanych sytuacjach nie należy stosować tego leku na własną rękę.

Magne B6 Forte może być stosowany podczas karmienia piersią przy zachowaniu terapeutycznych dawek pod kontrolą lekarza. Zwykle kobietom karmiącym zaleca się stosowanie witaminy B6 w dawce 20 mg/dobę – musi to być jednak ustalone ze specjalistą.

Magne B6 Forte – cena

Ile kosztuje Magne B6 Forte? Cena leku oscyluje pomiędzy 16 a 20 zł za opakowanie, które zawiera 60 tabletek powlekanych (taka ilość zwykle wystarcza na 15-20 dni kuracji). Dostępny bez recepty lek Magne B6 Forte można kupić zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i za pośrednictwem internetu.

Preparat Magne B6 Max, w przeciwieństwie do leku Magne B6 Forte, jest suplementem diety. Służy on uzupełnianiu diety osób zdrowych. Jedna tabletka tego preparatu zawiera 200 mg cytrynianu magnezu oraz 4 mg witaminy B6.

Należy go jednak przyjmować po jednej tabletce dwa razy dziennie, czyli rzadziej i w mniejszej ilości niż lek Magne B6 Forte.


 1. Dowiedz się, jak działa suplement diety Magne B6 Max.

Magne B6 Forte – zamiennik

Tę samą substancję aktywną, co lek Magne B6 Forte, zawiera wiele leków i suplementów diety dostępnych na polskim rynku. Mogą się one jednak różnić zawartością substancji czynnej (czyli dawką leku). Niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na substancje pomocnicze leku stosowanego jako zamiennik.

Do popularnych suplementów diety zawierających magnez z witaminą B6 należą:


 1. Magne B6, Magne B6 Max,

 2. Magnella,

 3. Magnez B6, Magnez Gold B6,

 4. Magvit B6,

 5. Mg500B6,

 6. Protego Magnez B6,

 7. Zdrovit Magnum Chelat Max.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.Źródło artykułu

Udostępnij