Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

ADHD – jak dorośli radzą sobie z trudnościami?

ADHD – jak dorośli radzą sobie z trudnościami?


W powszechnej świadomości ADHD to przypadłość przypisywana dzieciom i młodzieży. Tymczasem mierzą się z nią także dorośli. Ich codzienność bywa trudna. Nie wybacza im się tak łatwo nadpobudliwości, kładąc jej przyczyny na karb wieku. Uważa się ich za kłótliwych, leniwych, roztargnionych. Powszechne myślenie sugeruje przecież, że z ADHD się wyrasta. Z jakimi stereotypami muszą się więc mierzyć dorośli z tą przypadłością?

O rzeczywistości osób z ADHD rozmawiamy z naszymi gośćmi: Agnieszką Zieman (u której diagnozę postawiono późno, bo gdy miała 39 lat) oraz z Małgorzatą Walęcką (psychologiem i psychoterapeutą diagnostą). Czy jest więc choć ziarno prawdy w myśleniu, że u dorosłych zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi objawia się inaczej niż u dzieci?

Rdzeń objawów u dorosłych i u dzieci pozostaje ten sam: zaburzenia uwagi i jej kontroli. Natomiast przejawy mogą być różne – zaznacza Małgorzata Walęcka – Bo jeśli mówimy o trudności czy o cechach, które trwają całe życie, to jasne, że nasze funkcjonowanie, to, czego doświadczamy w życiu modyfikuje sposób, w jaki sobie radzimy.

Jak podsumowuje ekspertka: to ta sama trudność, to samo zaburzenie, ale może się prezentować inaczej u dorosłych i u dzieci. To powoduje problemy diagnostyczne. Dorośli zwykle mają różne trudności, objawiające się z większą różnorodnością niż u dzieci.

– Lubię metaforę lekarza amerykańskiego, zajmującego się ADHD. Powiedział, że mózg osoby z ADHD jest trochę jak Ferrari z hamulcami Malucha. Jeśli nauczymy się to auto prowadzić, te problemy będą mniejsze – dodaje.

Codzienność osób z ADHD

Agnieszka Zieman to przykład osoby dorosłej, która musi mierzyć się z codziennością życia z ADHD. Sama jednak diagnozę usłyszała bardzo późno -tj. gdy miała 39 lat.

– Diagnozę mam dzięki mojej córce. To śmieszny paradoks. Moja córka prezentowała pewne objawy (okazało się, że ma ADD, czyli deficyt koncentracji i uwagi, bez nadpobudliwości psychoruchowej), miałyśmy podobne zachowania – tłumaczy Agnieszka Zieman.

Wspomina, że uwagę zwracała przede wszystkim nadpobudliwość kinetyczna. Najbardziej dokuczało jej to w skupianiu się w szkole.

– Przepłakałam wiele nocy. Miałam słabe oceny z matematyki na egzaminach klasowych, ale u pani korepetytorki szło mi świetnie. Nie było dystraktorów – wyjaśnia.

Jak wygląda teraz jej codzienność?

Ta nadpobudliwość trochę się wypłyca, my się uspołeczniamy – wyjaśnia Agnieszka Zieman – U mnie objawia się ona gadatliwością. Mówi się, że dwie rzeczy są trudne: odmówienie babci posiłku i przegadanie Agi – śmieje się.

Często zdarza jej się przerywać rozmowy z innymi.

– Nie dlatego, że jestem niekulturalna – zaznacza – ja po prostu tak mam.

Zastanawiasz się, czy Twoje objawy i zapominalstwo mogą świadczyć o ADHD? Wysłuchaj rozmowy z naszego studio, by dowiedzieć się, jak zaburzenie jest diagnozowane.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Michał i Krzysztof – ojcowie zakochani w swoich dzieciach. „Mój syn to pierwszy Koterski, który urodzi się w trzeźwej rodzinie”

Andrzej Piaseczny w szpitalu: „Dziękuję tym, którzy się mną opiekują”. Menadżerka wydała oświadczenie

Intymne listy księżnej Diany trafiły na licytację. Lady Di miała specjalny przydomek do królowejŹródło artykułu

Udostępnij