Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Powoli wyniszcza całe ciało. Pierwszy objaw pojawia się na nogach – o2

Powoli wyniszcza całe ciało. Pierwszy objaw pojawia się na nogach – o2


Niedobór witaminy B12

Witamina B12 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspiera ona układ nerwowy, komórki krwi, a także wspomaga replikację DNA. Chroni kluczowe procesy zachodzące w naszym ciele.

Witamina B12 naturalnie występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. W ten składnik zawierają m.in. ryby oraz mleko. Najwięcej witaminy B12 jest w szczupaku, nerkach oraz wątrobie

bFdAGbFj

Niedobór B12 łatwo jest uzupełnić. Problem jednak polega na w tym, że wiele osób ignoruje objawy niedoboru. Lekarze ostrzegają, że może to doprowadzić do poważnych schorzeń.

Czym grozi niedobór witaminy B12?

Najbardziej niedobór witaminy B12 jest groźny dla naszego układu nerwowego. Najczęściej dochodzi do rozwoju neuropatii. Jest to stan chorobowy, który dotyka przede wszystkim nerwy. Zaburza prawidłowe przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wewnątrz kończyny.

Dlatego pierwszym objawem niedoboru witaminy B12 może być ból, drętwienie, mrowienie oraz wrażenie osłabienia kończyn. Najczęściej dotyczy to nóg.
Osobom cierpiącym na neuropatię jest zalecana rehabilitacja. Z kolei masaże pozwolą poczuć ulgę od bólu, a także zwiększają zakres ruchów.
Oprócz tego niedobór witaminy B12 może przyczynić się do anemii oraz pogorszyć stan psychiczny. U niektórych pacjentów dochodzi nawet do rozwoju depresji.

bFdAGbFp

Niedobór witaminy B12. Leczenie

Najczęściej przyczyna niedoboru niedobór witaminy B12 leży w niewłaściwej diecie. Dlatego uzupełnienie braków nie jest trudne – wystarczy zmienić niektóre nawyki żywieniowe.

Lekarze radzą zacząć od odstawienia żywności przetworzonej. W codziennym menu powinno znaleźć się więcej mięsa, ryb, nabiału oraz jaj.
W przypadku wegetarian oraz wegan konieczna jest suplementacja witaminy B12.

bFdAGbFK

Źródło artykułu

Udostępnij