Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Jak leczyć katar u dzieci? – RODZICE.PL

Jak leczyć katar u dzieci? – RODZICE.PL


Zadbaj o oczyszczanie nosa specjalnymi roztworami

Niezależnie od tego, czy katar sam leci z nosa, czy zalega i utrudnia oddychanie, trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu wydzieliny. Najlepiej robić to poprzez naukę wydmuchiwania nosa. W pozbywaniu się kataru pomagają także specjalne roztwory z zaokrąglonymi aplikatorami. Warto wybierać przede wszystkim preparaty z wodą morską w składzie. Produkt ten umożliwia łatwiejsze oczyszczanie nosa i specjalne produkty dla dzieci są dostosowane do delikatnej śluzówki. Ważne jest także odpowiednie nawilżenie nosa, ponieważ katar – wbrew pozorom – może ją nadmiernie wysuszyć.

Wybierz odpowiednie olejki eteryczne dla dzieci

Olejki eteryczne są wykorzystywane w wielu różnych celach – do kąpieli, masażu, a także zrelaksowania się na przykład po ciężkim dniu. Można je jednak także wykorzystać u dzieci, ponieważ idealnie nadają się do łagodzenia kataru. Popularne są specjalne plasterki do naklejania na przykład na piżamę. Stosuje się je zazwyczaj na noc, kiedy oddychanie ze względu na leżącą pozycję jest szczególnie utrudnione. Podczas snu stopniowo uwalniane są specjalnie dobrane aromaty, które obkurczają śluzówkę, dzięki czemu dziecko ma ułatwione oddychanie bez konieczności dmuchania nosa i częstych pobudek.

Krople rozrzedzające i obkurczające błonę śluzową

Jeśli powyższe sposoby nie działają, możesz udać się do apteki po specjalne kropelki, które można wkroplić do nosa. Jest to zazwyczaj najbardziej skuteczny sposób, aczkolwiek pamiętaj o tym, by dobrać lekarstwo do wieku dziecka. Najmłodsze mogą bowiem opierać się przed tego typu produktami. Krople mogą bowiem spływać po gardle i powodować nieprzyjemne dla dziecka odczucie. W tym przypadku lepsze będą łagodne aerozole, o których wspominaliśmy w pierwszym akapicie.

Jakie mogą być lekarstwa przepisywane przez lekarza?

Jeśli katar trwa dłużej niż kilka dni i mimo podawanych leków lub suplementów, stan dziecka się nie poprawia i nie wiesz, czemu tak się dzieje, udaj się z pociechą do lekarza. Może się bowiem okazać, że katar ma podłoże alergiczne. Wówczas pediatra powinien przepisać odpowiednio dobrane leki przeciwalergiczne, które wyleczą przyczynę, dzięki czemu uda się kompleksowo pozbyć uciążliwych objawów. Czasami w gabinecie możesz też dostać wskazówki na temat tego, jak postępować z dzieckiem oraz jak pomóc mu różnymi domowymi sposobami. Warto zatem z wszelkimi wątpliwościami udać się do lekarza.

Katar u dziecka to uciążliwa dolegliwość. Nigdy nie wolno go ignorować, ponieważ może być objawem zbliżającej się wielkimi krokami infekcji, która może już w dużym stopniu zaszkodzić dziecku.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule:

https://gemini.pl/poradnik/dziecko/przewlekly-katar-u-dzieci-przyczyny-i-leczenie/

Tworząc treść tego artykułu naszym źródłem inspiracji były materiały zawarte m.in. na stronie Apteki Internetowej Gemini.Źródło artykułu

Udostępnij