Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Dysleksja, ADHD, czy spektrum autyzmu. Badania naukowe potwierdzają, że za te choroby dzieci odpowidzialny jest smog

Dysleksja, ADHD, czy spektrum autyzmu. Badania naukowe potwierdzają, że za te choroby dzieci odpowidzialny jest smogSmog powoduje choroby neurologiczne u dzieci
Autor: pixabay
Smog powoduje choroby neurologiczne u dzieci


Smog powoduje choroby neurologiczne u dzieci. W ostatnich latach pojawiły się prace wskazujące na wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój chorób ze spektrum autyzmu.

Najdrobniejsze cząsteczki pyłów o średnicy 2,5 mikrometra lub mniejsze dostają się do małych organizmów dzieci i uszkadzają ich układ nerwowy.

W Szanghaju przeprowadzono bardzo szczegółowe badania. Zbadano kobiety w ciąży, które były narażone na działanie zanieczyszczeń. Zwłaszcza skupiono się na dioksynach, na takich związkach chemicznych wytwarzanych w trakcie spalania śmieci, biomas. Udowodniono, że wzrosła wykrywalność chorób ze spektrum autyzmu aż o 78 procent. Kobiety w ciąży, przeważnie w trzecim trymestrze, które były narażone na zanieczyszczenia, ten smog przenika przez barierę łożyska. Dioksynę znaleziono nie tylko w łożysku, ale także w krwi kobiety, krwi pępowinowej, a najwięcej dioksyn znaleziono w mleku matki – powiedziała nam neurologopeda Dominika Szeja-Sypek.

Ekspozycja na bardzo małe ilości drobnych cząstek stałych ma też związek między innymi z problemami z nauką oraz chorobami serca, udarmi, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy infekcjami układu oddechowego u dzieci.

Dzieci oddychają o wiele szybciej od nas czyli wchłaniają bardzo dużo zanieczyszczeń, nie mają tak jak my wykształconego układu odpornościowego. Dzieci są tez na takim poziomie, bo są niskie, a wiemy że smog unosi się tuż nad ziemią, dlatego one wdychają tego smogu najwięcej – dodaje Dominika Szeja-Sypek.

W miejscach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 w powietrzu dzieci znacznie częściej chorują, m.in. na alergię wziewną i astmę, w porównaniu do dzieci z miejsc najmniej zanieczyszczonych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl”

Katarzyna Ziółkowska-DąbekŹródło artykułu

Udostępnij