Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Minecraft, Autcraft. Te Gry komputerowe uczą uczy empatii i łagodzą lęk społeczny – Nauka

Minecraft, Autcraft. Te Gry komputerowe uczą uczy empatii i łagodzą lęk społeczny – NaukaWydawałoby się, że gra internetowa to ostatnia rzecz, jakiej potrzeba dzieciom mających trudności w relacjach społecznych. Okazuje się jednak, że wystarczy nieco je zmodyfikować albo stworzyć specjalne, wirtualne światy, które odpowiadają na specyficzne potrzeby osób – nie tylko dzieci – mających różne trudności i dysfunkcje, od autyzmu po depresję, fobię społeczną czy zespół stresu pourazowego. – Te demonizowane gry okazują się coraz częściej nie tylko skutecznym narzędziem terapeutycznym, ale też rozwijają zdolności poznawcze i potencjał zdrowych osób – mówi Grzegorz Zyzik, znawca gier, doktorant Uniwersytetu Opolskiego. Jego opinię potwierdza coraz więcej badań z całego świata.


Czytaj też: Katedra na pustyni. Potężną budowlę odkryli polscy archeolodzyNawiązać kontakt


Kiedy Stuart Duncan rozpoczynał swoją zabawę z Minecraftem, nie przypuszczał, że zmieni życie tak wielu osób. – W 2013 r. w Minecraft grali wszyscy, dorośli i dzieci, z autyzmem i bez – wspomina w internetowym wykładzie na platformie TED. Minecraft okazał się idealny dla dzieci z autyzmem dzięki jasnej strukturze i zasadom oraz uproszczonym, „klockowym” postaciom pozbawionym mimiki, z którymi łatwo identyfikowały się autystyczne dzieci. – W różnych mediach społecznościowych, zrzeszających rodziców dzieci z autyzmem, zauważyłem, że rodzice umawiają się, aby ich dzieci pograły razem. Na serwerach publicznych spotykały ciągle dręczycieli i trolli, którzy nawet namawiali je do samobójstwa – wspomina Duncan. On miał podobne spostrzeżenia, dlatego założył własny serwer, którego został administratorem, przyjmując nick FatherAutism. Sądził, że dołączy kilka, kilkanaście dzieci, chcących bawić się wspólnie, ale odzew był olbrzymi. Społeczność serwera szybko urosła do 7 tys. osób, dzieci i rodziców.


W Autcrafcie nie ma przemocy ani agresji. Administrator Duncan pilnuje, aby rozmawiających ze sobą dzieci nie spotkała żadna przykrość z powodu ich inności. Tego samego pilnują też obecni w grze rodzice. I to oni pierwsi zobaczyli efekty. – Ich zamknięte w swoim świecie dzieci zaczęły się lepiej komunikować, zdobyły przyjaciół, zaczęły też rozmawiać z rodzicami o swoich doświadczeniach w Minecrafcie – opowiada Grzegorz Zyzik.


Postępy autystycznych graczy korzystających z Minecrafta obserwuje także dr Kathryn Ringland z University of California w Santa Cruz. Opublikowała ona kilkanaście artykułów poświęconych wpływowi platformy na rozwój dzieci. Prowadzone przez nią badania psychologiczne pokazały, że u dzieci rozwinęły się zdolności komunikacyjne i poczucie bezpieczeństwa, dzieci chętniej angażowały się w interakcje online. Czy to może w jakikolwiek sposób przełożyć się na kontakty tych dzieci w świecie rzeczywistym, również ze zdrowymi rówieśnikami? Na wyniki długoterminowych badań trzeba jeszcze poczekać, ale dr Ringland nie ma wątpliwości, że tak się stanie. W jednym z artykułów pisze, że wbrew temu, co instynktownie myślimy o grach jako medium sprzyjającym izolacji społecznej, w przypadku dzieci autystycznych jest to czynnik poprawiający komunikację offline, zachęcający do nawiązania kontaktów w realu. – To działa podobnie jak randki online – są one często impulsem wyzwalającym chęć spotkania face to face – tłumaczy dr Ringland.Oswoić lęk


Minecraft i jego specjalna wersja dla autystycznych dzieci to tylko jeden z przykładów, jak gry komputerowe mogą pomóc ludziom z różnymi dysfunkcjami. Naukowcy stworzyli również grę, która skutecznie obniża poziom niepokoju u osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Została na razie przetestowana w laboratorium Hunter College w Nowym Jorku, a wyniki testów zaprezentowane przez zespół dr Tracy Dennis na dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.


Gra wykorzystuje założenia treningu ABMT, polegającego w skrócie na wyuczeniu odwracania uwagi od przedmiotu, myśli czy sytuacji wywołującej napad lęku. Naukowcy przeprowadzili test z udziałem 75 osób z wysokim poziomem lęku. W czasie badania część uczestników przez 25 minut miała grać w grę ABMT, a druga grupa w zwykłą grę na smartfonie. Potem wszystkich badanych poproszono o wygłoszenie krótkiego wystąpienia, które zostało nagrane na wideo. Odtwarzając nagrania, badacze zauważyli, że osoby, które wcześniej grały w grę ABMT, wykazywały mniej przejawów nerwowości, np. podrygiwania nogą, bębnienia palcami, zacinania się, niż pozostali uczestnicy eksperymentu.


W terapeutycznym oddziaływaniu gier nie chodzi tylko o skupienie uwagi na czymś innym niż negatywne emocje. – Kiedy tego typu problemy przenoszone są w obszar zabawy, następuje psychologiczny efekt redukcji dyskomfortu i lęku. Coś, co nas bawi, przestaje kojarzyć się źle – tłumaczy Grzegorz Zyzik. Psycholodzy wykorzystują ten efekt w celu tzw. desensytyzacji, przyzwyczajenia chorego do bodźca, którego najbardziej on się obawia. Taką grę, leczącą z arachnofobii, czyli lęku przed pająkami, opracował angielski psychiatra dr Russel Green, sam cierpiący na tę fobie. Przeznaczona na smartfony oswaja chorych z widokiem pająków stopniowo i łagodnie. Gracz przechodzi w niej przez kolejne poziomy, w których pająki przedstawiane są w coraz bardziej realistyczny sposób, od uroczych rysunków małych pajączków po bardzo realne obrazy włochatych krzyżaków czy ptaszników. Desensytyzacji towarzyszy wytwarzanie pozytywnych skojarzeń, a jednym z zadań w grze jest pomoc pająkowi w ukryciu się przed nadciągającym odkurzaczem.


Powstają też specjalne gry, będące platformą edukacyjną dla młodych ludzi z problemami emocjonalnymi. – To na przykład gra Sparx, która polega na odgrywaniu ról. Ma ona jednak ukryty przekaz do młodzieży cierpiącej na stany depresyjne – mówi Zyzik. Twórcy wykorzystali znany z psychologii mechanizm projektowania doświadczeń, przypisując postaciom z gry, w które wcielają się poszczególni gracze, różne problemy psychiczne, np. stany lęku czy depresji. – To bezpieczne zbliżenie się do problemu depresji, bo przecież nie ja ją mam, tylko moja postać, co pozwala wielu uczestnikom gry nazwać swoje stany i uświadomić je sobie – tłumaczy Zyzik.


Czytaj też: Sekret spalonych miast. Nowe spojrzenie na historię wschodniej Europy


Gra wcale nie musi być zaprojektowana przez terapeutów, żeby mieć leczniczą moc. W przeprowadzonej w tym roku analizie naukowcy z irlandzkiego University of Limerick wykazali, że również komercyjne gry, takie jak „Animal Crossing: New Horizons” czy „Minectaft”, miały – zwłaszcza w czasie pandemii – pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne graczy, redukując uczucie społecznej izolacji i łagodząc symptomy depresji. Komercyjne gry mogą też uspokajać, nawet jeśli noszą tak złowieszcze nazwy jak „Plants vs. Zombies”. Badacze z University of Limerick opisują eksperyment, z którego wynika, że osoby z nerwicą grające w tę grę cztery razy w tygodniu czuły się lepiej niż korzystające przez ten sam czas z farmakoterapii.Sprawny mózg gracza


Pozytywnych efektów czasu spędzanego w świecie ulubionych gier doświadczają również osoby zdrowe, nie wyłączając dzieci i młodzieży. – W wielu badaniach dowiedziono, że granie poprawia koordynację ruchową oko-ręka oraz jest świetnym ćwiczeniem dla mózgu, wzmacniającym zdolności poznawcze – mówi Grzegorz Zyzik. Do tego stopnia, że pod wpływem grania niektóre struktury i rejony mózgu ulegają przebudowie. Naukowcy z Universitat Oberta de Catalunya w Barcelonie wykazali, że u graczy powiększone są potyliczne rejony kory mózgowej odpowiedzialne za zdolności wzrokowo-przestrzenne oraz prawej strony hipokampu odpowiedzialnego za pamięć.


Inny efekt zauważyli neurolodzy Daphne Bavelier i Richard Davidson z angielskiego University of Rochester, którzy za pomocą fMRI (funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) obserwowali mózgi młodych graczy i osób niegrających w gry podczas rozwiązywania zagadek logicznych. Okazało się, że u graczy rejony mózgu odpowiedzialne za utrzymanie uwagi były mniej aktywne niż w grupie kontrolnej, co zdaniem badaczy świadczy o tym, że gracze z mniejszym wysiłkiem koncentrują się na zadaniu i szybciej oddzielają niepotrzebne informacje. Rozwiązanie zadania jest dla ich mózgu zwyczajnie łatwiejsze i wymaga mniejszego nakładu energii.


Pozytywnego wpływu gier komputerowych na inteligencję i zdolności dzieci dowodzi też badanie prof. Davida Uttala z Northwestern University w Illinois. W 2013 r. wykazał on, że gry komputerowe poprawiają zdolność do myślenia przestrzennego w tym samym stopniu, co akademickie kursy rozwijające tę umiejętność.


Ogólny rozwój zdolności poznawczych zapewniają gry strategiczne. Jak dowiedli badacze z holenderskiego Uniwersytetu Radboud w Nijmegen, dzieci, które zaczynały grać, w kolejnym roku szkolnym wykazywały wyższy poziom kreatywności w testach psychologicznych, a średnia ich ocen była wyższa niż w roku poprzednim.Te okropne strzelanki


Wielu rodziców wciąż jednak obwinia gry komputerowe za złe zachowanie swoich dzieci. Uważają, że dorośli gracze są w stanie odróżnić fikcję z gier od rzeczywistości, ale dzieci z tym sobie nie bardzo radzą. – Gry komputerowe demoralizują w stopniu nie większym niż filmy czy książki – twierdzi Zyzik. – Nie są przecież pierwszym medium, które oswaja nas z przemocą. To, jak dziecko podejdzie do treści prezentowanych w grze, zależy od relacji, jakie ma w życiu z innymi ludźmi, a nie od fabuły samej gry. Warto też pamiętać, że w zdecydowanej większości tzw. strzelanek gracz najczęściej obsadzany jest w roli pozytywnej, ostatniego sprawiedliwego walczącego ze złem


Odgrywanie takich ról nie tylko nie demoralizuje, ale sprawia, że dzieci stają się bardziej wrażliwe na etyczne dylematy. Wykazała to dr Kathy Sanford z University of Victoria w Kanadzie, która przez pięć lat obserwowała graczy w wieku 13-17 lat, grających między innymi w tzw. strzelanki. Wyniki zdumiały badaczkę i jej zespół. – To, co wygląda na losowe strzelanie do ludzi, daje graczom głęboką wiedzę z zakresu rozwiązywania problemów i strategii. Młodzi uczą się współpracy i umiejętności przywódczych. Dowiadują się, jak zachowywać się etycznie, zaczynają rozumieć mocne i słabe strony innych graczy – wyjaśnia dr Sanford w rozmowie z kanadyjskim dziennikiem „The Globe and Mail”.


Z grami, jak ze wszystkim, można przesadzić. Naukowcy z University of Oxford wyliczyli, jaka dzienna dawka gier może negatywnie wpływać na psychikę, relacje i zachowanie dziecka, np. poziom nadpobudliwości, trudności ze skupieniem uwagi, empatię, liczbę przyjaciół i ogólną satysfakcję z życia. Obserwowali grupę dzieci z różnych środowisk w wieku 10-15 lat i ustalili, że gry mają zdecydowanie mniejszy wpływ na zachowanie i samopoczucie dzieci w porównaniu z wpływem, jaki ma status materialny rodziny czy jej wykształcenie. A granie od jednej do trzech godzin dziennie w żaden sposób nie zaburza prawidłowego funkcjonowania dzieci. Dopiero gdy spędzają one przed komputerem więcej godzin, pojawiają się problemy. Najlepiej z życiowymi wyzwaniami i relacjami radziły sobie nastolatki, które korzystały z gier co najwyżej jedną godzinę dziennie. One wykazywały najwyższy poziom towarzyskości i zadowolenia z życia.


Wirtualny świat gier może być zatem świetnym i rozwojowym rozszerzeniem realu, ale pod warunkiem że nie zacznie nam się bardziej podobać niż prawdziwe życie.


Czytaj też: Były wielkie jak wieżowce i świetnie pływały. To jedne z najbardziej tajemniczych dinozaurówŹródło artykułu

Udostępnij