Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Gabinet stomatologiczny przyjazny dla dzieci z autyzmem

Gabinet stomatologiczny przyjazny dla dzieci z autyzmem


Wizyty w klinice dentystycznej mogą być bardzo obciążające dla dziecka z autyzmem, rodzica i lekarza dentysty. Te trudności  zwiększają ryzyko złego stanu zdrowia jamy ustnej.

Plastikiem pokryte siedzenia, powietrze pachnące środkami dezynfekującymi, jaskrawe oświetlenie, hałas pracujących narzędzi  – środowisko gabinetu stomatologicznego  może być stresujące dla każdego pacjenta.  Jednak te same wrażenia mogą być wręcz przytłaczające dla dzieci z zaburzeniami autystycznymi.

Autyzm jest złożonym zaburzeniem neurorozwojowym, na który składają się zaburzenia interakcji społecznych, upośledzone umiejętności komunikacyjne (język werbalny i niewerbalny),  a także deficyty czuciowo-ruchowe, które sprawiają, że reakcje na bodźce takiego dziecka są nieprzewidywalne. 

Od 2000 r. częstość występowania autyzmu wzrosła, na przykład w Stanach Zjednoczonych  niemal trzykrotnie. Coraz większa liczba dentystów spotyka się z takimi pacjentami w codziennej praktyce. Jednak badania wykazały, że wielu lekarzy nie czuje się dobrze przygotowanymi do pracy z osobami ze specjalnymi potrzebami.

Choroby przyzębia nawet u dzieci

W badaniach prowadzonych w Izraelu dorośli pacjenci  z autyzmem, mieli często duże problemy z chorobami przyzębia. Mimo młodego wieku (średnia wieku uczestników projektu 22 lata) niemal połowa wymagała zabiegów chirurgicznych, nawet dzieci objęte tym badaniem musiały być poddane leczeniu periodontologicznemu.

Dużym problemem jest także próchnica. Osoby z autyzmem mają słabą koordynację językową, wolą miękkie i słodzone pokarmy, które zamiast gryźć i połykać, często przetrzymują je w ustach. Ponadto  z powodu ograniczeń motorycznych nie są w stanie dobrze szczotkować i nitkować zębów, na domiar złego zwykle bardzo przeszkadza im smak pasty do zębów.  Nie mają więc dobrej higieny jamy ustnej.

Urazy zębów są również częste u pacjentów z autyzmem . Częściej występują u nich wady zgryzu, takie jak ostrołukowe podniebienie, stłoczenie zębów i zgryz otwarty. Powszechne są szkodliwe nawyki –  bruksizm, wypychanie języka, gryzienie warg i kaleczenie dziąseł.

Pacjent autystyczny wymaga dodatkowej wiedzy 

Podczas leczenia stomatologicznego głównym wyzwaniem jest to, że dzieci z autyzmem słabo się komunikują i są bardzo drażliwe – reagują na niepojące je bodźce wizualne, słuchowe, węchowe, smakowe czy dotykowe.

Zespół stomatologiczny powinien być zorganizowany tak, aby reagował na  nietypowe zachowania, ponieważ pacjenci ci nie lubią nawet drobnych zmian w swoim otoczeniu. Dzieci autystyczne mają rozszerzone  widzenie peryferyjne. Dlatego należy unikać np. poruszania zabawką z boku głowy dziecka. osoba która to robi ma na celu odwrócenie uwagi małego pacjenta, jednak jego reakcja może być bardzo gwałtowna i odwrotna do tej, jaką chce się uzyskać.

Źródło artykułu

Udostępnij