Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Siostry z autyzmem. Pomaga im Fundacja Polsat

Siostry z autyzmem. Pomaga im Fundacja Polsat


Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu Fundacji Polsat zwróciła uwagę na ogromną rolę rodziców we wczesnym zdiagnozowaniu autyzmu u dziecka. 

 

– Autyzm można zdiagnozować już, kiedy dziecko ma 18 miesięcy. Najważniejsze jest to, żeby rodzice obserwowali rozwój swojego dziecka. Jeżeli zauważą niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem – powiedziała.

 

Rodzic jest najważniejszą osobą, która może zauważyć, że dziecko rozwija się inaczej niż jego rówieśnicy – dodała.

 

Terapia i wsparcie otoczenia

 

– Każda historia jest inna, dlatego mówi się o spectrum autyzmu. Może być to autyzm głęboki, ale również autyzm w łagodnej postaci. Wtedy dzieci potrafią rozwijać się w określonym kierunku i potrafią być specjalistami w konkretnej dziedzinie – wyjaśniła Grzegorczyk. 

 

ZOBACZ: Youtuberzy oddali adoptowanego syna z autyzmem. “Inna rodzina lepiej poradzi sobie z jego chorobą”

 

– Najważniejsza dla takich dzieci jest terapia i wsparcie otoczenia. Dużo miłości, dużo pomocy i dużo cierpliwości ze strony rodziców i opiekunów, ale także akceptacja ze strony środowiska. Często, gdy widzimy dzieci autystyczne, a nie wiemy o ich chorobie, wydaje nam się, że są to dzieci niegrzeczne, a to jest nieprawda. One wymagają wsparcia i terapii – stwierdziła. 

 

Taką terapie, dzięki wsparciu telewidzów, dofinansowuje Fundacja Polsat. Jednymi z dzieci objętych pomocą Fundacji są siostry – 9-letnia Hania i 4-letnia Zosia. Dziewczynki mają spectrum autyzmu, a Fundacja Polsat pomogła sfinansować im terapię.

 

Historię sióstr będzie można poznać w najbliższą niedzielę w programie Fundacji Polsat #JesteśmyDlaDzieci w Polsat News o godz. 13:30.

 

WIDEO: Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu Fundacji Polsat oraz Bartosz Kwiatek, prowadzący program #JesteśmyDlaDzieci

  

Szczepionki dla dzieci

 

W programie poruszony zostanie również temat szczepień dla dzieci. – Te szczepienia są ważne, szczególnie teraz – w okresie pandemicznym. Pandemia nie powinna w żaden sposób zatrzymywać kalendarza szczepień obowiązkowych, dzięki którym dzieci są zdrowe i zabezpieczone przed groźnymi chorobami na dalsze lata życia – powiedział Bartosz Kwiatek, prowadzący program #JesteśmyDlaDzieci.

 

ZOBACZ: Sondaż: połowa Polaków nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi

 

Przypomniał, że od stycznia przyszłego roku zwiększa się kalendarz obowiązkowych szczepień refundowanych. Finansowane z budżetu państwa będzie m.in. bardzo ważne szczepienie dla dzieci na rotawirusy.  

 

W programie będzie również mowa o szczepionkach na koronawirusa. 

 

– Mamy coraz więcej doniesień na temat szczepionek na koronawirusa. Będziemy mówić o badaniach, powiemy również o tym, kiedy możliwe będą szczepienia przeciw koronawirusowi oraz czy te szczepionki będą bezpieczne – dodał dziennikarz. 

 

Więcej na temat autyzmu i szczepionek dla dzieci w programie #JesteśmyDlaDzieci w Polsat News w niedzielę o godz. 13:30.

dk/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Źródło artykułu

Udostępnij