Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Niedobór witaminy B12. Symptomy widoczne są na języku

Niedobór witaminy B12. Symptomy widoczne są na języku


Jedna z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych do pozyskania witamin – niedoborów witaminy B12 powinni obawiać się nie tylko weganie. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak jest ważne kontrolowanie jej poziomu, a przecież symptomy niedoboru kobalaminy widoczne są gołym okiem.

Zobacz film: „Palący problem. Zaczęło się od języka”

1. Witamina B12

Należąca do witamin z grupy B, kobalamina, jest koenzymem biorącym udział w reakcjach metylacji w organizmie. Te są istotne m.in. dla przemian węglowodanów, tłuszczy i białek.

Witamina B12 bierze udział także w produkcji czerwonych krwinek, dlatego też o jej niedoborze mówimy często w kontekście anemii (niedokrwistości). Kobalamina wpływa na układ nerwowy, wspiera równowagę psychiczną oraz wspomaga koncentrację.

Biały nalot na języku może wskazywać na niedobory
Biały nalot na języku może wskazywać na niedobory (Getty Images)

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się ok. 3 mg witaminy B12, co stanowi zapas na kilka lat. Gdy zostanie wykorzystany, konieczna jest suplementacja lub dostarczenie jej wraz z dietą.

Powstaje w końcowym odcinku układu pokarmowego – tworzy się w jelicie grubym poprzez symbiozę bakterii. Są to jednak śladowe ilości, dlatego dla człowieka głównym źródłem kobalaminy są produkty pochodzenia zwierzęcego – m.in. mięso czy jaja.

Stąd o niedobory mogą się martwić zwłaszcza wegetarianie i weganie, ale nie tylko. Szacuje się, że ok. 39 proc. populacji może mierzyć się z niedostateczną ilością kobalaminy w organizmie. Dlaczego? Bo prawidłowe wchłonięcie witaminy B12 zagwarantować może tylko sprawnie funkcjonujące: żołądek, trzustka i jelito cienkie.

Po czym poznać niedobory? Wystarczy przyjrzeć się dokładnie językowi.

2. Niedobory witaminy B12 a język

W jaki sposób język może wskazywać na niedobór kobalaminy? Istnieje kilka wskazówek:

 • język błyszczący i gładki, ze zgładzonymi receptorami smaku,
 • zapadnięty język – poza niedoborami witaminowymi może być wyznacznikiem zaburzeń hormonalnych,
 • nieregularne krawędzie języka – poszarpane, ząbkowane – taki wygląd konturów języka można oznaczać niedobór witamin z grupy B (w tym B12 i B2), ale też niektórych minerałów,
 • zapalenie języka – to schorzenie powodujące ból, pieczenie, zaczerwienie i obrzęk, czasem też pojawia się biały nalot. Objawy mogą sygnalizować niedobór witaminy B12, a nawet anemię z powodu niedoboru żelaza i/lub kobalaminy.

3. Inne objawy niedoboru kobalaminy

Poza symptomami widocznymi na języku również szereg innych dolegliwości może być wskazówką, że czas zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację witaminy B12.

 • mrowienie w dłoniach lub stopach,
 • drżenia i drgawki,
 • zaburzenia równowagi,
 • zawroty głowy,
 • bóle głowy,
 • problemy z koncentracją i pamięcią,
 • stany zapalne błon śluzowych: jamy ustnej, gardła,
 • zaburzenia smaku,
 • stany depresyjne, napady lęku, zespoły urojeniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.Źródło artykułu

Udostępnij