Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Chorzy na autyzm. Dzieci gorszego sortu – Społeczeństwo

Chorzy na autyzm. Dzieci gorszego sortu – SpołeczeństwoTo nic, że Igor ma autyzm, co powoduje, że chłopiec jest aspołeczny, bywa agresywny, ma skłonności do samookaleczeń, parę razy rzucał się pod samochód.


– Problem w tym, że nasze dzieci, na pierwszy rzut oka, wyglądają na zdrowe, fizycznie sprawne, na dodatek mają nadzwyczajne uzdolnienia. Igor na przykład jest w stanie wyliczyć wszystkie ulice w naszym mieście – tłumaczy Marta. Jest w stanie również nie jeść nic przez kilka dni, bo jego ulubiona zupa pieczarkowa, nie wiedzieć czemu, zmieniła smak. Postanowił więc jeść ją widelcem. Oprócz zupy Igor uznaje tylko parówki (ale jednej wyłącznie marki) i ciastka.


Poza tym ma padaczkę i silną alergię. W domu i w szkole czasem zdarza mu się miarowo uderzać głową o ścianę. Albo przeraźliwie krzyczeć. Marta nieustannie jest wzywana do szkoły, bo syn na przykład niszczy zabawki, albo dostał drgawek i pedagodzy już nie wiedzą, co robić.


A komisja – owszem. Niechętnie przejrzała dokumentację medyczną Igora. Komisyjna psycholog zadała kilka pytań matce i dziecku, po czym chłopca przebadał lekarz internista.


– Zmierzył wzrost, zajrzał mu do gardła, popukał po plecach. Wszystko trwało pięć minut, do widzenia – opowiada Marta. (Poprzednim razem na komisji chłopca badał… ortopeda). Tym razem komisja uznała, że Igor jest w dobrej formie, nie wymaga stałej opieki. Jego matka może iść do pracy, nie dostanie już na dziecko miesięcznego zasiłku w wysokości 1400 złotych.


– Chętnie bym poszła do pracy, tylko to nierealne – tłumaczy Marta. – Z kim ja Igora zostawię? Mąż od nas odszedł, nie mam rodziny, na opiekunkę mnie nie stać. Te pieniądze pozwalały nam przeżyć.


W równie tragicznej sytuacji są dziś w Polsce setki innych rodzin, w których są dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Na forach, poświęconych tym zaburzeniom matki (rzadziej ojcowie) piszą, że państwo „uzdrawiając” nieuleczalnie zaburzone dzieci, skazuje je na wegetację, nawet śmierć. Jedna z matek, w akcie zupełnej desperacji, napisała niedawno błagalny list z prośbą o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy.


– Rodzice się buntują, bo zasady świadczeń dla niepełnosprawnych przypominają rosyjską ruletkę. Zgłaszają się do nas różne osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji. Wśród naszych podopiecznych jest też osoba, która urodziła się bez rąk i mimo to, co kilka lat staje wciąż na kolejnych komisjach, które stwierdzają, jakie świadczenia i wsparcie jej się należą. Podobnie jest z autyzmem i Zespołem Aspergera. Dziecka z taką diagnozą nie da się wyleczyć. Można opanować pewne złe zachowania, uczyć właściwych, poddając dziecko wieloletnim terapiom, poświęcając mu czas. Mnóstwo czasu – zauważa Maja Jaworska, dyrektor Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która sama ma dorosłego już syna z autyzmem i też co trzy lata musi z nim stawać na komisji.


– To okropne uczucie – zapewnia. – Dla urzędników jesteśmy rodzicami gorszych dzieci. Chciałabym, by państwo nas wspierało, a tymczasem karze nas za to, że jesteśmy w trudnej sytuacji, urzędnicy podważają często diagnozy specjalistów. A samotne matki dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu naprawdę potrzebują naszej pomocy.


Podobnego zdania jest Barbara Barwacz-Mikuła, szefowa Stowarzyszenia „jestem ZA”, które wspiera dzieci z zespołem Aspergera. – Lekarze w komisjach nie mają ani zrozumienia ani współczucia dla rodziców, którzy robią wszystko, by poprawić stan dziecka. Każde dziecko jest inne, często ma także schorzenia dodatkowe jak epilepsja, niedowidzenie, niedosłyszenie. Leczenie jest kosztowne, ale przynosi efekty. Odbieranie świadczeń to skazywanie rodzin na życie na marginesie. Bo matki, owszem, pójdą do pracy. I, przez problemy z dzieckiem, szybko ją stracą.


Marcie, matce Igora zostało jeszcze odwołanie się od decyzji komisji do sądu. Ze stresu przed kolejną odmową świadczeń dla syna schudła dziesięć kilo, nie jest w stanie spokojnie przespać nocy. Igor częściej niż wcześniej bije głową o ścianę. – Jakby przeczuwał – mówi Marta – że za chwilę możemy mieć potworne kłopoty.Zobacz też: Rozmowa Katarzyny Burdy z Izą Redlinska o szczepionkachŹródło artykułu

Udostępnij