Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Trening samodzielności. W Białej Podlaskiej powstały mieszkania dla dorosłych autystów – Trójka


edukacja nauka dziecko autyzm spektrum autyzmu syndrom aspergera 1200.jpg

Spektrum autyzmu – wielkie wyzwanie dla uczniów i szkoły

Samodzielny start w dorosłość

Mieszkania treningowe to obiekty przynależące do Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Powstały one z inicjatywy Stowarzyszenia “Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej. W jednym takim obiekcie może zamieszkać 12 osób. Każda z nich ma swój własny pokój z łazienką oraz dostęp do części wspólnej, gdzie znajduje się m.in. kuchnia, stolarnia, pracownia ogrodnicza i sala kinowa. – Można tu uczyć się funkcjonowania w świecie  zawodu, ale też tego, jak ugotować sobie posiłek i innych najprostszych rzeczy – powiedziała Katarzyna Trochimiuk, matka autystycznego Mateusza.


Posłuchaj
03:52 Trojka do trzeciej mieszkania treningowe 2021_09_27-13-19-38.mp3 Osoby z autyzmem spróbują samodzielnego życia dzięki tzw. mieszkaniom treningowym (Trójka do Trzeciej)

 

Potrzebne wsparcie dla dorosłych autystów

– Niezwykle ważne jest wsparcie osób dorosłych w zakresie mieszkalnictwa, ponieważ aktualnie brakuje tego rodzaju placówek, w których osoby z autyzmem mogą względnie samodzielnie żyć – podkreśliła Marta Łukowska-Almasz, dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki z Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. 

– W Polsce główne problemy dotyczą oferty dla młodzieży i dorosłych z autyzmem. Dlatego cieszę się, że marzenie o tym, by oferować pomoc od diagnozy aż po opiekę w dorosłym życiu, zaczyna się spełniać – dodała Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia “Wspólny Świat” i główna inicjatorka przedsięwzięcia.

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem


Dwa lata temu powstały pierwsze obiekty Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, tj. ośrodek diagnostyki i terapii oraz przedszkole. Koszt budowy drugiego etapu centrum wyniósł ponad 10 mln złotych. Zdecydowana większość pieniędzy przeznaczona na projekt pochodziła z budżetu Unii Europejskiej. 

Ruszył II etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem/Biper TV

***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Tymicka
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 13.19

kr

Źródło artykułu

Udostępnij