Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Te teatry w Utah zatrudniają więcej osób niepełnosprawnych i czynią swoje przestrzenie bardziej dostępnymi

Te teatry w Utah zatrudniają więcej osób niepełnosprawnych i czynią swoje przestrzenie bardziej dostępnymi


Ta historia została opublikowana wspólnie przez organizacje non-profit Amplify Utah i The Salt Lake Tribune, we współpracy z Salt Lake Community College, aby podnieść zróżnicowane perspektywy w lokalnych mediach poprzez dziennikarstwo studenckie.

Dwie grupy teatralne z Salt Lake City pracowały ostatnio, aby pomóc osobom niepełnosprawnym doświadczyć występów na żywo – jako aktorzy i członkowie publiczności, dając im dostępność i reprezentację.

W ostatnich miesiącach, Salt Lake Community College’s Black Box Theatre wyprodukował sztukę, w której w roli głównej wystąpili aktorzy z autyzmem, grający postać, która również ma autyzm, oraz Salt Lake Acting Company przebudował swoją przestrzeń, aby lepiej dostosować się do aktorów i widzów z niepełnosprawnością, i zaoferował pokazy cateringowe dla tych widzów.

W listopadzie 2021 roku Black Box Theatre zaprezentował „The Curious Incident of the Dog in the Night-Time”, sztukę Simona Stephensa opartą na książce o tym samym tytule autorstwa Marka Haddona. Sztuka skupia się na Christopherze, 15-letnim chłopcu z autyzmem, który odkrywa tajemnicę morderstwa w sąsiedztwie. Dwóch z trzech aktorów obsadzonych w roli Christophera w przedstawieniu Teatru Black Box jest dotkniętych spektrum autyzmu.

„Jesteśmy w stanie przełączać się pomiędzy [actors] w momencie, w którym Christopher może być przytłoczony emocjami” – powiedział Zac Curtis, profesor nadzwyczajny teatru w SLCC. „To symbolizuje dla nas sposób, w jaki osoba doświadczająca tych głębokich emocji może powiedzieć: 'To jest dla mnie teraz zbyt wiele’, a następnie potrzebuje innego kawałka siebie, aby wypełnić”.

Seth Howell, major edukacji ogólnej i jeden z aktorów, który sportretował Christophera, ma wcześniejsze doświadczenie ze sztuką i powiedział, że podejście Black Box jest wyjątkowe.

„Pomogłem w 'Curious Incident’ wcześniej, z tym, jak te pokazy interpretowały autyzm, ponieważ ich aktorzy nie mają autyzmu, ale ja tak”, powiedział. „To całkiem fajne dostać się do bycia częścią spektaklu, którego zawsze byłem częścią i pomagałem wcześniej”.

Osoby zaangażowane w produkcję Black Box Theatre powiedziały, że doceniają wyzwania związane z pokazaniem perspektywy kogoś z autyzmem.

(Joshua Black | Salt Lake Acting Company) Stary budynek 19th Ward meetinghouse, w którym mieści się Salt Lake Acting Company, jest w trakcie renowacji.

Cameron Westland, student wydziału teatru, który zagrał kilka ról, powiedział, że spektakl daje widzom „mały wgląd w zmagania, z którymi ludzie sobie radzą, które nie zawsze są zauważane lub pozostają niewypowiedziane, jak autyzm, a próba dopasowania się … do społeczeństwa czasami staje się wyzwaniem dla tych ludzi.”

W Salt Lake Acting Company, której teatr jest przerobionym domem spotkań Świętych w Dniach Ostatnich w dzielnicy Salt Lake City Marmalade, organizacja wspiera obsadzanie aktorów z niepełnosprawnością lub aktorów przeżywających podobne doświadczenia jak grane przez nich postacie.

„Reprezentacja ma znaczenie” – powiedziała koordynatorka ds. dostępności SLAC Natalie Keezer. „Kto byłby lepszy do opowiedzenia tej historii niż osoba, która poruszała się po świecie w sposób podobny do Christophera?”.

Casting dla osób niepełnosprawnych nie powinien być jednak ograniczony, powiedziała. „Aktorzy z niepełnosprawnością – widoczną i niewidoczną – powinni być reprezentowani na scenie w każdym rodzaju roli”.

Wyzwanie dla takiej inkluzywności wykracza poza wybory castingowe, aby objąć zapewnienie dostępnych przestrzeni w teatrze, zarówno na scenie, jak i poza nią.

W maju 2020 roku SLAC uruchomił Fundusz Dostępności Amberlee, uruchomiony ku pamięci mecenasa Amberlee Hatton-Ward, który zmarł w 2019 roku. Hatton-Ward korzystał z wózka inwalidzkiego i często uczestniczył w produkcjach wakacyjnych, które były prezentowane w SLAC’s Upstairs Theatre. Bez dostępnej windy, przyjaciele i rodzina musieli wnosić Hatton-Ward do teatru.

W ramach zbiórki pieniędzy zebrano ponad milion dolarów na renowację lobby teatru SLAC, aby zainstalować windę, która teraz działa i zabiera widzów, którzy jej potrzebują na drugie piętro. Fundusz płaci również za przebudowę garderoby SLAC, aby była dostępna dla wszystkich.

„Jeśli firmy teatralne pracują nad tym, aby przestrzenie dla artystów, takie jak garderoby i kulisy, były dostępne dla wszystkich, aktorzy z niepełnosprawnością będą wiedzieli, że są mile widziani na przesłuchaniach w tej firmie teatralnej” – powiedział Keezer. „Jeśli pokoje przesłuchań będą bezpieczną przestrzenią dla aktorów, którzy będą mogli ujawnić informacje o swojej niepełnosprawności i bezpiecznie poprosić o pomoc, więcej niepełnosprawnych aktorów będzie brało udział w przesłuchaniach”.

Następna produkcja Salt Lake Acting Company, premiera sztuki „Egress” Melissy Crespo i Sarah Saltwick w stanie Utah, trwa od 2 lutego do 6 marca. 20 lutego odbędzie się spektakl z otwartym napisem, 23 lutego – spektakl z audiodeskrypcją, 26 lutego – spektakl przyjazny dla zmysłów, a 5 marca – spektakl tłumaczony na amerykański język migowy.

Salt Lake Acting Company oferuje spektakle tłumaczone na ASL od 2015 roku, co zaczęło się od produkcji „Tribes”, w której wystąpił głuchy aktor grający postać, która jest głucha.

„To właśnie dzięki 'Tribes’ zaczęliśmy być bardziej świadomi doświadczeń, które dostarczaliśmy lub nie dostarczaliśmy członkom społeczności głuchych lub innym z widocznymi lub niewidzialnymi niepełnosprawnościami” – powiedział Keezer.

SLAC produkuje również przyjazne sensorycznie spektakle dla osób z potrzebami sensorycznymi, w tym osób ze spektrum autyzmu. Poziom światła i dźwięku pozostaje niski, a intensywność wszelkich zaskakujących lub głośnych dźwięków lub oświetlenia stroboskopowego jest zredukowana. Przedstawienie jest zmodyfikowane tak, aby umożliwić poruszanie się widzów, a w teatrze są wyznaczone ciche miejsca. „Dostępne przedstawienia będą coraz bardziej powszechne” – powiedział Keezer. „Teatr powinien być dostępny dla każdego”.

Curtis powiedział, że on również jest chętny, aby zapewnić więcej możliwości i reprezentacji w Black Box Theatre dla osób niepełnosprawnych, w tym tych z autyzmem.

„Miejmy nadzieję, że w przyszłych spektaklach będziemy mogli nadal myśleć … o sposobach, w których każdy głos może znaleźć miejsce w spektaklu” – powiedział Curtis. „Nadszedł czas, abyśmy umieścili na scenie historie, które reprezentują wszystkich”.

Mike Adamson napisał tę historię jako student dziennikarstwa w Salt Lake Community College. Jest ona publikowana w ramach nowej współpracy obejmującej organizacje pozarządowe. Amplify Utah i The Salt Lake Tribune.

Źródło artykułu

Udostępnij