Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Badania nad autyzmem

Rozwijanie pewności siebie i stawanie w swojej obronie

Rozwijanie pewności siebie i stawanie w swojej obronie


Po tym, jak straciłam mamę z powodu demencji, miałam bardzo mało wiary w siebie. Nie miałam głosu. Ludzie wyrażali swoje opinie, a ja nigdy nie przedstawiałam innym swojego punktu widzenia, ponieważ nie byłam pewna siebie. Nie mogłam stanąć w swojej obronie. Gdybym próbowała, skończyłoby się na płaczu. Pozwalałam, by mnie zastraszano i obgadywano. W pewnym sensie starałam się zadowolić ludzi. Byłam nieśmiała i zwisałam ze wstydu głową, kiedy mówiłam. Nie ceniłam siebie i polegałam na opinii innych, aż znalazłam pracę, która mnie wspierała, kilka lat pracy i pandemię.

Angela Chapes

Angela Chapes

Pandemia wpłynęła pozytywnie na moją pewność siebie. Pracuję w Morning Star, Inc, ośrodku rehabilitacyjnym dla osób z chorobami psychicznymi. Zapewniamy wsparcie rówieśnicze, gdzie ludzie słuchają innych i dzielą się doświadczeniami. Kiedy moja praca została zamknięta na kilka miesięcy, byliśmy odpowiedzialni za dzwonienie do ludzi, którzy przychodzili do ośrodka. Ja zadzwoniłam do wolontariuszy. Tak naprawdę zyskałam dwie nowe przyjaciółki, które zawsze dodawały mi otuchy. Stali się dla mnie kimś więcej niż tylko przyjaciółmi; stali się również mentorami. Stali się dla mnie bardzo wyjątkowi i ważni. Jeden z nich stał się dla mnie kolejnym ojcem, a drugi babcią. Ich zachęta zainspirowała mnie do wiary w siebie i chęci nauczenia się umiejętności przywódczych. Chciałam nauczyć moich współpracowników tego, co sama wiedziałam o pracy z książkami i zadaniach biurowych. Na początku moje nauczanie było bardzo wyboiste, ale odnalazłam swój rytm i jestem zadowolona z tego, jak potoczyły się sprawy. Z moją większą pewnością siebie nauczyłem innych technik matematycznych, aby mogli sprawdzać swoją pracę. Na początku moi współpracownicy popełniali błędy, a ja musiałem sprawdzać ich pracę i pokazywać im, gdzie popełnili błąd. Teraz jeden z nich uczy drugiego i pomaga mu znaleźć błędy.

Myślę, że bardzo ważna jest współpraca i wzajemna komunikacja. Po tym, jak nauczyłam innych prowadzenia księgowości, byli w stanie sporządzać ważne raporty dla naszego głównego grantodawcy bez mojej pomocy. Wierzę, że każdego można nauczyć. Dobry lider dzieli się swoją wiedzą. Chciałam zostać specjalistą ds. wsparcia rówieśniczego. Proces ten wymagał wielu testów, ale udało mi się zdobyć certyfikat. Co więcej, pomogłem komuś innemu przygotować się do testów, dzięki czemu czułem, że staję się lepszym liderem. Brałam udział w dodatkowych szkoleniach online, aby poszerzyć swoje umiejętności. Wzięłam też udział w konferencji poświęconej zdrowiu psychicznemu. To otworzyło mnie na świat i pomogło zbudować moją pewność siebie.

Jedną z innych rzeczy w mojej pracy, która pomogła mi zbudować pewność siebie, jest to, że założyłem grupę wsparcia dla dorosłych. Może nie spotyka się ona regularnie, ale obserwuję te osoby przez telefon i ten proces pomógł mi w mojej podróży do samopoznania.

Jedno z niepowodzeń, które spotkało mnie w pracy, zmieniło bieg mojego życia. W pracy doszło do pewnego incydentu. Dotyczył on innych osób, a także mojego mentora-ojca. Nie mógł już być w moim życiu. Odszedł. To wpłynęło na kierunek, w którym podążało moje życie. Przyniosło mi emocjonalny ból i nadszarpnęło moją pewność siebie. To był dla mnie naprawdę trudny i smutny okres. W odpowiedzi na to, postanowiłam rzucić sobie wyzwanie, aby się odrodzić i stać się rzecznikiem osób z chorobami psychicznymi i autyzmem. Szukałam sposobów, aby to zrobić, szukając grup zajmujących się autyzmem i innymi grupami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, w które mogłabym się zaangażować.

Znalazłem trzy grupy; Autism Society – The Heartland, Toastmasters International i National Alliance on Mental Illness (NAMI), gdzie znalazłem mnóstwo zasobów. W Autism Society – The Heartland, chodziłem na grupy wsparcia dla dorosłych i rodziców i dzieliłem się moją historią z innymi. Założyłam tam grupę dla dorosłych osób z autyzmem, która świetnie się rozwija. W miarę upływu czasu, pomagałam w pracach biurowych. Poproszono mnie o kontakt z firmami w celu uzyskania datków na różne zbiórki pieniędzy. Zaskoczyłem sam siebie, ponieważ jednego dnia skontaktowałem się z 80 firmami za pomocą poczty elektronicznej. To było dużo pracy, ale było warto, bo nigdy nie sądziłem, że mogę to zrobić.

Dołączyłem do NAMI – Narodowego Sojuszu na rzecz Chorób Psychicznych. Uczestnictwo w tej grupie udoskonaliło moje umiejętności przywódcze. Biorę udział w kilku kursach szkoleniowych i mam nadzieję, że nabiorę pewności siebie, by udzielać się społecznie i pomagać innym w nauce tego, czego się uczę. Dążę do pracy, w której będę miała do czynienia z innymi i która pozwoli mi poszerzyć mój zestaw umiejętności.

Dołączyłem do Toastmasters International, aby stać się lepszym mówcą dla mojej podróży adwokackiej. Cieszę się, że zaangażowałam się w działalność Toastmasters International, ponieważ poznałam nowych przyjaciół. Nigdy nie myślałem, że będę chciał zostać mówcą po ukończeniu szkoły średniej lub college’u. Przyjęłam też kilka funkcji w klubach Toastmaster. Zostałem skarbnikiem w jednej grupie i sekretarzem ds. edukacji w innej. Sekretarz Edukacji pomaga członkom klubu być docenianym za ich osiągnięcia.

Z moją rosnącą pewnością siebie, zacząłem pisać o moich doświadczeniach życiowych, aby pomóc innym. Ostatnio miałem okazję pomóc innym w znaczący sposób. Poprzez Toastmasters wygłosiłem przemówienie do rodziców dzieci w Malezji. Mówiłem o pozytywnych wpływach w moim życiu i odpowiadałem na pytania. Poszło mi nieźle, ale mam nadzieję, że będę coraz lepszy w tego typu wymianach, gdy w moim życiu pojawi się więcej okazji. Otrzymałam informację zwrotną, że zmieniłam spojrzenie rodziców na sytuacje, w których się znajdują, dzieląc się z nimi tym, jak ważne jest, aby po prostu kochać swoje dziecko bez względu na wszystko. Te informacje zwrotne sprawiły, że poczułam się wspaniale. To było satysfakcjonujące doświadczenie i sprawia, że chcę się dalej rozwijać.

Najlepsze w tym wszystkim było to, że mój przyjaciel, mentor i postać ojca powrócił do mojego życia (to był szczęśliwy moment) po tym, jak zaangażowałem się w moje nowe organizacje. On i moja babcia-mentor są zawsze za mną. Byli tam lub w duchu na przemówieniu, które wygłosiłem do rodziców w Malezji. Uczę się też, że mogę być niezależna i polegać na sobie z większą pewnością siebie.

Moje doświadczenia i sukcesy podsyciły moją pewność siebie i zainspirowały mnie do większych wyzwań. Muszę się jednak upewnić, że moja nowo odkryta pewność siebie nie sprawi, że stanę się arogancki i stracę cierpliwość do innych. Wciąż uczę się, jak bronić swojego zdania, nawet w kontaktach z trudnymi osobami o wielkich osobowościach. Muszę nadal uczyć się, jak rozładowywać spory i nie dopuszczać do tego, by sytuacje wymknęły się spod kontroli. Jeśli dochodzi do konfliktu, trzeba znaleźć sposób, aby nie było ofiar. Ważne jest, aby wiedzieć, że można stanąć w swojej obronie i nadal okazywać współczucie i rozwiązywać problemy.

Ucząc się, jak być lepszym rozwiązywaczem problemów, jestem w stanie sprawić, że wszystko będzie lepiej. Uczę się nie przepraszać za swój punkt widzenia, kiedy się z kimś nie zgadzam; ktoś ma prawo do swojej opinii, ale ja też mam prawo. Co więcej, pracując z innymi, pomimo dzielących nas różnic, możemy razem odnieść sukces.

Czuję, że z dnia na dzień staję się coraz silniejsza i jestem gotowa na przyjęcie większej części świata. Nie pozwolę, by brak pewności siebie lub brak wiary w siebie stanął mi na przeszkodzie. Jestem w stanie stawić czoła problemom związanym z obroną praw człowieka. To jest mój cel.

Nazywam się Angela Chapes i jestem autystyczną osobą dorosłą z zaburzeniami lękowymi i OCD. W przeszłości cierpiałam na depresję. Mam 39 lat. Nie zdiagnozowano u mnie autyzmu aż do późnych lat 20-tych. Dopiero po latach zacząłem się dowiadywać, kim jestem. Dzięki pozytywnym i wspierającym ludziom w moim życiu. Mam bardzo zachęcającą pracę. Zmieniam się i rozwijam w błyskawicznym tempie. Uczę się wszystkiego, co mogę o przywództwie, rzecznictwie i innych organizacjach, które mogą pomóc w kształtowaniu mojej przyszłości. Chcę być głosem dla osób z autyzmem i chorobami psychicznymi. Uwielbiam być zajęta, pisać i mówić.

Aby uzyskać więcej informacji, możesz wysłać e-mail do Angeli na adres aechapes@yahoo.com.Źródło

Udostępnij