Autyzmnews.pl

Informacje, badania, aktualności o autyzmie

Aktualności

Otwarta w Kielcach Niebieska strefa to pomoc dla osób niepełnosprawnych. Zobaczcie zdjęcia i film

Otwarta w Kielcach Niebieska strefa to pomoc dla osób niepełnosprawnych. Zobaczcie zdjęcia i film


Pierwsza w Polsce Niebieska strefa dla osób ze spektrum autyzmu została otwarta we wtorek w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – w Poczytalni na Dworcu.

Pomysłodawcy stworzenia takiego miejsca to kierujący Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia Aleksandra i Wojciech Niemczykowie oraz Paulina Papka z kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

– Zaczęło się od wycieczki do teatru dla podopiecznych Pauliny – wyjaśnia Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia i znany aktor. – Okazało się, że wszyscy są bardzo zainteresowani teatrem, chętnie by tam bywali, ale na przeszkodzie stoją niezauważalne dla nas bariery. To po to, by pomóc je przezwyciężyć powstają Niebieskie strefy – miejsca przyjazne osobom w spektrum autyzmu.

Jak wyjaśnia Paulina Papka autyzm, nie jest chorobą a innym sposobem postrzegania świata, większą wrażliwością i wynikającymi z tego kłopotami w komunikowaniu się. Strefa to miejsce, w którym takie osoby mogą się czuć bezpiecznie, w którym zamiast słów można używać znaków graficznych.Źródło artykułu

Udostępnij